Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-10-14, 16:17 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było"

"Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było" - pierwszy koncert już w niedzielę! [fot. materiały organizatora]
"Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było" - pierwszy koncert już w niedzielę! [fot. materiały organizatora]
"Bach vs. Händel, czyli spotkanie, którego nie było" - to cykl koncertów poświęcony twórczości dwóch gigantów muzyki barokowej: Johannowi Sebastianowi Bachowi i Georgeowi Friedrichowi Händlowi. Drogi twórcze obu kompozytorów-równolatków przebiegały w nieco innych kierunkach, a oni sami nigdy się osobiście nie spotkali. Pierwszy z koncertów już w najbliższą niedzielę (17.10) o godz. 18:00. Wystąpią soliści: Katarzyna Bienias i Judyta Tupczyńska, a także zespół muzyki dawnej Musarion oraz Zespół Wokalny Ars Chori. Dyrygentem będzie Zbigniew Tupczynski, który też cały wydarzenie poprowadzi.

Kolejne koncerty w ramach cyklu zaplanowano na 24 października i 14 listopada.
Bach i Händl choć nigdy się osobiście nie spotkali, wiedzieli o sobie i śledzili swoją twórczość, nieustannie się nią nawzajem inspirując. Wokół obu twórców z czasem narosła legenda mówiąca o ich hipotetycznym spotkaniu. Nawiązuje do niej sztuka Paula Barza pt. „Kolacja na cztery ręce”. W ramach cyklu twórczość Bacha i Händla ukazuje koncertowe, kantatowe i oratoryjne dokonania kompozytorów. Koncerty wykonywane są przez uznanych solistów, chór oraz zespoły muzyczne grające na instrumentach dawnych. Kierownictwo artystyczne nad cyklem objęła Judyta Tupczyńska.

Miejscem wydarzenia będzie Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego na Zamku Odrowążów w Kamieniu Śląskim. Wstęp jest bezpłatny, ale wymagane są wejściówki. Wejściówki dostępne są na stronie: https://goout.net/pl/ lub telefonicznie 604 268 736.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ars Chori. Partnerami: Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, Zamek Odrowążów w Kamieniu Śląskim. Radio Opole jest patronem medialnym. Koncerty dofinansowane są przez Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Daty koncertów:
  • 17 października, godz. 18:00
  • 24 października, godz. 18:00
  • 14 listopada, godz. 18:00


Plakat

Zobacz także

2021-02-15, godz. 14:15, Kultura i rozrywka Młodzież tworząca Big Band PSM Opole zadbała o utrzymanie "ostatkowej" tradycji. Przed nami koncertem on-line Tradycyjny, choć w nowej, bo internetowej odsłonie: 'Koncert Ostatkowy' przygotowała młodzież tworząca Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu. Nagranie będzie można obejrzeć we wtorkowy (16.02) w… » więcej 2021-02-12, godz. 06:49, Kultura i rozrywka Nyski Dom Kultury zaprasza na walentynkowy wieczór W repertuarze utwory z pogranicza muzyki rozrywkowej i klasycznej. Na nyskiej scenie wystąpią Justyna Jędrysik, która wzięła udział w programie 'Szansa na sukces' oraz Bartosz Nowak znany z emitowanej w telewizji 'Bitwy tenorów o … » więcej 2021-02-11, godz. 09:32, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska zagra na żywo w najbliższy weekend Walentynkowe koncerty z muzyką filmową zabrzmią w najbliższy weekend w Filharmonii Opolskiej. Informacja o przywróceniu możliwości organizowania koncertów z udziałem publiczności zaskoczyła muzyków w trakcie pracy nad nagraniem… » więcej 2021-02-01, godz. 18:18, Patronaty - polecamy Filharmonia zaprasza na koncert kameralny w wykonaniu obojowego kwartetu Jak to jest połączyć brzmienie oboju ze skrzypcami, altówką i wiolonczelą? Mogą się o tym przekonać słuchacze koncertu w wykonaniu kwartetu obojowego stworzonego przez filharmoników opolskich. Koncert po opłaceniu biletu jest dostępny… » więcej 2021-01-19, godz. 21:00, Kultura i rozrywka Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym jury W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach 50. » więcej
91929394959697
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »