Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-10-28, 09:54 Autor: Agnieszka Lubczańska

Trio śląskiego barda Grzegorza Płonki wystąpi w Studiu M im. SBB

Koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w Studiu M [fot. Marcin Skomudek]
Koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w Studiu M [fot. Marcin Skomudek]
Koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w Studiu M [fot. Marcin Skomudek]
Koncert „Pieśni opolskiej ziemi” w Studiu M [fot. Marcin Skomudek]
Radio Opole wraz z Instytutem Śląskim w Opolu w piątek 8 listopada zapraszają na koncert "Pieśni znad Odry”. Ludowe utwory z płyty "uOdro nasza, uOdro", która podkreśla Odrę jako rzekę o wyjątkowym znaczeniu kulturowym na Śląsku, zaprezentuje trio śląskiego barda Grzegorza Płonki. Koncertowi będzie towarzyszyła promocja książki Adolfa Dygacza „Pieśni znad Odry”. Początek koncertu o godz. 18:00.

Tradycyjne utwory zebrane na terenach nadodrzańskich wykona wielokrotnie nagradzany muzyk i popularyzator kultury śląskiej - Grzegorz Płonka. Muzyk jest absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, autorem książek i wielu publikacji prasowych. W swym muzycznym dorobku ma kilka płyt popularyzujących śląską pieśń ludową: „Ciecze woda”, „Pieśni śląskiego buntu” oraz „Życie pieśniczką pisane”, wydaną w 2017 r. przez Regionalny Instytut Kultury. W zeszłym roku światło dzienne ujrzała płyta "uOdro nasza, uOdro"...

Więcej o artyście można dowiedzieć się ze strony http://www.grzegorzplonka.pl/index.html

Podczas koncertu „Pieśni znad Odry” zespół w Studiu M im. SBB wystąpi w składzie: Grzegorz Płonka (śpiew, gitara, kazoo), Jacek Dzwonowski (skrzypce, instrumenty klawiszowe, loopy) i Tomasz Drozdek (instrumenty etniczne i perkusyjne).

Wydarzenie będziemy retransmitować na naszej antenie 15 listopada w audycji Muzyka źródeł.


Koncertowi będzie towarzyszyła możliwość zakupienia książki etnografa, muzykologa, folklorysty i znawcy kultury górnośląskiej - Adolfa Dygacza.


Organizatorami koncertu są Instytut Śląski w Opolu i Radio Opole. Wydarzenie jest sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.











Zobacz także

2020-10-05, godz. 14:00, Kultura i rozrywka V Festiwal Mikołaja z Koźla przeszedł do historii! Zespół wokalny Jerycho wsparty przez instrumentalistów z litewskiego Morgaine zaprezentował się w programie 'Bogarodzica', zamykającym V Festiwal Mikołaja z Koźla. Tegoroczny festiwal (2-4.10), choć ze względów bezpieczeństwa pozbawiony… » więcej 2020-10-05, godz. 13:56, Patronaty - polecamy Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w tym roku w jesiennej odsłonie Pięć dni koncertowych, kilkudziesięciu artystów, a do tego okazja usłyszenia dźwięków jedynego na świecie instrumentu Viola Organista stworzonego na wzór projektu Leonarda Da Vinci czy obejrzenia wystawy obrazów Krystyny Sojki -… » więcej 2020-10-05, godz. 12:12, Kultura i rozrywka Dąbrówka Dolna: owacje na finał XVII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera [ZDJĘCIA] Publiczność owacyjnie przyjęła występ artystów zamykający XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku z przyczyn niezależnych od organizatorów dwudniowe koncerty nie mogły się odbyć… » więcej 2020-10-04, godz. 15:30, Kultura i rozrywka "Kwitnący" muzyczny festiwal znów zabrzmi w Mosznej! XXXVI Festiwal Muzyczne Święto Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego, to kolejne, duże wydarzenie muzyczne w naszym regionie, które odbędzie się w innym niż zwykle terminie, za to dzięki determinacji organizatorów i przy wsparciu… » więcej 2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej
102103104105106107108
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »