Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-10-03, 21:39 Autor: Agnieszka Lubczańska

Gratka dla miłośników muzyki dawnej od piątku do niedzieli w ramach III Festiwalu Mikołaja z Koźla

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jesień w Kędzierzynie Koźlu już po raz trzeci rozbrzmi dźwiękami muzyki dawnej, a to za sprawą Festiwalu Mikołaja z Koźla. W wydarzeniu udział wezmą wykonawcy z Polski i zagranicy. Koncerty odbywać się będą od piątku (05.10) do niedzieli (07.10) w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. W programie 3-dniowego wydarzenia przewidziano pięć koncertów. Temat przewodni to wkład zakonów żeńskich w historię i rozwój Kościoła. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

III Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje koncert szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina. W programie „Filia praeclara - muzyka klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku”, który nada kierunek festiwalowi.


Drugiego dnia wystąpi zespół lutniowo organowy Luteduo Plus, a wieczorem żeńska schola gregoriańska ClamaveruntIusti z towarzyszeniem Pawła Gusnara na saksofonie. W programie „Verbum Incarnatum” (Tajemnica słowa wcielonego).


Festiwal zakończą niedzielne koncerty barokowe. Usłyszymy nieznane dzieła kompozytorów czeskich w wykonaniu Trio Muzyki Barokowej (Pavel Hromádka – trąbka, DušanFoltýn – obój, TomášThon – organy). W koncercie finałowym wystąpi Bartosz Rajpold z towarzyszeniem poznańskiego zespołu orkiestrowego Accademiadell’Arcadia.


O Festiwalu Mikołaja z Koźla w audycji "Ona i On" (03.10.2018) opowiadał w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk Wojciech Wójcicki, pomysłodawca wydarzenia - rozmowa jest do odsłuchania poniżej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mikolajzkozla.pl.


Mikołaj z Koźla [fot. materiały organizatora]Przypomnijmy: patronem wydarzenia jest śląski zakonnik, franciszkanin żyjący na początku XV w., autor kodeksu będącego cennym zabytkiem kultury Śląska. Mikołaj z Koźla jest autorem rękopiśmiennego kodeksu zawierającego cenne informacje na temat obyczajów pogranicza śląsko-morawskiego w okresie średniowiecza. Zabytek powstawał w latach 1416-1423, a jego wielojęzyczne zapiski obejmują legendy, modlitwy, kazania, informacje medyczne, ale także utwory poetyckie oraz słowno-muzyczne. Rękopis zawiera zapisy unikatowych melodii chorałowych, a wśród nich zidentyfikowaną ostatnio Wir glauben all an einen Gott (Wszyscy wierzymy w jednego Boga). Jest to najstarsza spośród znanych w Europie notacja tej melodii. W 100 lat po jej zapisaniu przez katolickiego mnicha, stała się hymnem reformacji luterańskiej.


Pomysłodawcą Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorem Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program:
Piątek 5 października

19:00 ENSEMBLE PEREGRINA(Szwajcaria)
pd. Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Filia praeclara - muzyka klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku

Sobota 6 października

16:00 LUTEDUOPLUS(Polska)
Anna Kowalska &Anton Birula - lutnie barokowe
Alisa Birula - organy

Spotkanie Johanna Sebastiana Bacha z Silviusem Leopoldem Weissem

19:00 CLAMAVERUNT IUSTI/ PAWEŁ GUSNAR (Polska)
pd. Michała Sławeckiego, Verbum Incarnatum - tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskimi ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi

Niedziela 7 października

16:00 TRIO MUZYKI BAROKOWEJ(Czechy)
Pavel Hromádka – trąbka
DušanFoltýn – obój
TomášThon – organy

Muzyka dawna na drogach Europy - nowe odkrycia i nieznane dzieła proweniencji czeskiej

19:00 ACCADEMIA DELL’ARCADIA/ BARTOSZ RAJPOLD (Polska)
pd. Mikołaja Zgółki, Georg Philipp Telemann - sława i wirtuozeria
O Festiwalu Mikołaja z Koźla w materiale Małgorzaty Ślusarczyk w audycji "Ona i On" (03.10.2018)

Zobacz także

2018-06-08, godz. 21:09, Kultura i rozrywka Festiwal na opolskim rynku - ruszyła Strefa Widza Przez trzy dni opolanie mogą oglądać koncerty 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w specjalnie przygotowanej dla nich strefie przy opolskim ratuszu. » więcej 2018-06-07, godz. 12:16, Patronaty - polecamy Egzotycznie w centrum Opola – rusza II Festiwal Kultur i Języków Świata Spotkania z gośćmi z Turcji, Kambodży i Hiszpanii, opowieści o Algierii i Kanadzie, okazja by poćwiczyć jogę czy pomedytować, a do tego koncerty. To m.in. czeka na chętnych uczestniczenia w II Festiwalu Kultur i Języków Świata… » więcej 2018-06-06, godz. 15:28, Patronaty - polecamy Ostatnie zajęcia "Power of Melody" w Filharmonii Opolskiej Filharmonia Opolska zaprasza na ostatnie zajęcia muzyczne z cyklu 'Power of Melody', które odbędą się w niedzielę (10.06) o godz. 10:00. Program zajęć muzycznych dla rodzin z dziećmi (0-6 lat) jest prowadzony w swobodnej, radosnej… » więcej 2018-06-03, godz. 13:10, Kultura i rozrywka Kilkuminutowy aplauz. Historyczne wykonanie mszy Webera zamknęło jubileuszowy festiwal w Pokoju Trzydniowy festiwal poświęcony Weberowi zakończył się w sobotni (02.06) wieczór prezentacją mszy Es-dur, która po raz pierwszy zabrzmiała w oryginalnej wersji. Publiczność nagrodziła artystów długą owacją na stojąco. » więcej 2018-06-02, godz. 22:24, Kultura i rozrywka Rockowa muzyka wypełniła błonia Politechniki Opolskiej Miłośnicy rockowego grania tłumnie przybyli na błonia Politechniki Opolskiej. Koncert Rock Opole rozpoczął zespół Loth. Opolską publiczność bawiła także Armia i Jamal. Koncert zakończy występ zespołu Pidżama Porno. » więcej
185186187188189190191
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »