Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-10-03, 21:39 Autor: Agnieszka Lubczańska

Gratka dla miłośników muzyki dawnej od piątku do niedzieli w ramach III Festiwalu Mikołaja z Koźla

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jesień w Kędzierzynie Koźlu już po raz trzeci rozbrzmi dźwiękami muzyki dawnej, a to za sprawą Festiwalu Mikołaja z Koźla. W wydarzeniu udział wezmą wykonawcy z Polski i zagranicy. Koncerty odbywać się będą od piątku (05.10) do niedzieli (07.10) w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. W programie 3-dniowego wydarzenia przewidziano pięć koncertów. Temat przewodni to wkład zakonów żeńskich w historię i rozwój Kościoła. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

III Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje koncert szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina. W programie „Filia praeclara - muzyka klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku”, który nada kierunek festiwalowi.


Drugiego dnia wystąpi zespół lutniowo organowy Luteduo Plus, a wieczorem żeńska schola gregoriańska ClamaveruntIusti z towarzyszeniem Pawła Gusnara na saksofonie. W programie „Verbum Incarnatum” (Tajemnica słowa wcielonego).


Festiwal zakończą niedzielne koncerty barokowe. Usłyszymy nieznane dzieła kompozytorów czeskich w wykonaniu Trio Muzyki Barokowej (Pavel Hromádka – trąbka, DušanFoltýn – obój, TomášThon – organy). W koncercie finałowym wystąpi Bartosz Rajpold z towarzyszeniem poznańskiego zespołu orkiestrowego Accademiadell’Arcadia.


O Festiwalu Mikołaja z Koźla w audycji "Ona i On" (03.10.2018) opowiadał w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk Wojciech Wójcicki, pomysłodawca wydarzenia - rozmowa jest do odsłuchania poniżej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mikolajzkozla.pl.


Mikołaj z Koźla [fot. materiały organizatora]Przypomnijmy: patronem wydarzenia jest śląski zakonnik, franciszkanin żyjący na początku XV w., autor kodeksu będącego cennym zabytkiem kultury Śląska. Mikołaj z Koźla jest autorem rękopiśmiennego kodeksu zawierającego cenne informacje na temat obyczajów pogranicza śląsko-morawskiego w okresie średniowiecza. Zabytek powstawał w latach 1416-1423, a jego wielojęzyczne zapiski obejmują legendy, modlitwy, kazania, informacje medyczne, ale także utwory poetyckie oraz słowno-muzyczne. Rękopis zawiera zapisy unikatowych melodii chorałowych, a wśród nich zidentyfikowaną ostatnio Wir glauben all an einen Gott (Wszyscy wierzymy w jednego Boga). Jest to najstarsza spośród znanych w Europie notacja tej melodii. W 100 lat po jej zapisaniu przez katolickiego mnicha, stała się hymnem reformacji luterańskiej.


Pomysłodawcą Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorem Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program:
Piątek 5 października

19:00 ENSEMBLE PEREGRINA(Szwajcaria)
pd. Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Filia praeclara - muzyka klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku

Sobota 6 października

16:00 LUTEDUOPLUS(Polska)
Anna Kowalska &Anton Birula - lutnie barokowe
Alisa Birula - organy

Spotkanie Johanna Sebastiana Bacha z Silviusem Leopoldem Weissem

19:00 CLAMAVERUNT IUSTI/ PAWEŁ GUSNAR (Polska)
pd. Michała Sławeckiego, Verbum Incarnatum - tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskimi ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi

Niedziela 7 października

16:00 TRIO MUZYKI BAROKOWEJ(Czechy)
Pavel Hromádka – trąbka
DušanFoltýn – obój
TomášThon – organy

Muzyka dawna na drogach Europy - nowe odkrycia i nieznane dzieła proweniencji czeskiej

19:00 ACCADEMIA DELL’ARCADIA/ BARTOSZ RAJPOLD (Polska)
pd. Mikołaja Zgółki, Georg Philipp Telemann - sława i wirtuozeria
O Festiwalu Mikołaja z Koźla w materiale Małgorzaty Ślusarczyk w audycji "Ona i On" (03.10.2018)

Zobacz także

2019-02-20, godz. 13:35, Patronaty - polecamy Terepaczków od piątku do niedzieli. Zobacz, co w programie! Radio Opole będzie na miejscu! Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne Terepaczków rozpoczną się w piątek 1 marca. Do niedzieli (03.03) będzie okazja posłuchania koncertów z kręgu piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. W tym roku wśród wykonawców:… » więcej 2019-02-14, godz. 17:45, Kultura i rozrywka Znamy program 24. Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych TerePaczków. "Tutaj można poznać niesamowitych ludzi" Lubelska Federacja Bardów będzie gwiazdą tegorocznej 24. edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych TerePaczków. Festiwal przez wiele lat zmieniał swoje oblicze, rozszerzał repertuar prezentacji, jednak niezmiennie zachowuje niepowtarzalny… » więcej 2019-02-14, godz. 10:23, Patronaty - polecamy Poznaj źródła folkloru opolskiego „Pieśni wracają do domu. Historyczne źródła dźwiękowe folkloru opolskiego” to tytuł konferencji, która w najbliższą sobotę (16.02) odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu 'Muzyka tradycyjna… » więcej 2019-02-11, godz. 19:50, Patronaty - polecamy Kim jest Filip Mizia? Koncertem w Studiu M zespół otwiera nowy rozdział... Kup bilet i przyjdź! W czwartek 21 lutego w Studiu M im. SBB odbędzie się koncert wrocławskiego songwritera Filipa Mizi w nowej odsłonie. Ich muzykę nazwano elektrycznym eklektyzmem, można w niej znaleźć rocka, alternatywę, hip-hop, funk, pop oraz disco… » więcej 2019-02-07, godz. 19:00, Kultura i rozrywka TULIA na koncercie w Opolu Szczeciński kwartet TULIA wystąpi w piątek (08.02) w sali kameralnej Narodowego Centrum Piosenki w Opolu. Zespół zdobył na ubiegłorocznym 55. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu trzy nagrody: jurorów koncertu Premiery, publiczności… » więcej
158159160161162163164
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »