Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-09-27, 22:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - zobacz program

Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi. Pamięć o tamtym wydarzeniu stała się inspiracją do organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Tegoroczna edycja potrwa od 28 września do 4 października. Wszystkie koncerty - a będzie ich siedem - odbędą się w głogóweckim ratuszu. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga odbierania wejściówek.

Relacje z festiwalu będzie można śledzić na naszej stronie internetowej oraz w audycji "Rewiry Kultury".
Koncerty w ramach 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbywać się będę codziennie od środy 28 września do wtorku 4 października o godz. 19:00 w sali ratusza miejskiego w Głogówku.

Uczestnictwo w wydarzeniu będzie okazją wejścia w muzyczne środowisko Wiednia początku XIX wieku, a także odnalezienia inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX – wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego w środę (28.09) odegrane zostaną dwa tria fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio.

W czwartek (29.09) przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Wystąpią także: Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F – dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara.

Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w niedzielę (02.10), w piątym dniu festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach.

Koncert finałowy, który odbędzie się we wtorek (04.10), opatrzony zostanie występem wokalnym Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (basbaryton) i Marka Świerczka (fortepian).

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku.
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program koncertów 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena

Środa 28 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Herbert Piano Trio
Czwartek 29 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Julian Trevelyan (Anglia) - recital fortepianowy
Piątek, 30 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Mateusz Rożek – fortepian, Michał Kowalczyk – skrzypce
Sobota 1 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Emil Reinert (Francja) – recital fortepianowy
Niedziela 2 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Leszek Brodowski – altówka Krzysztof Stanienda – fortepian
Poniedziałek 3 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach
Wtorek 4 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Dagmara Kołodziej – sopran, Maciej Gorczyczyński - basbaryton, Marek Świerczek – fortepian
24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października


Zobacz także

2017-05-22, godz. 15:19, Wiadomości z regionu TVP komentuje sprawę festiwalu: Twierdzenia o cenzurze są nieprawdziwe Telewizja Polska na stronie internetowej zamieściła oświadczenie, w którym skomentowała sprawę festiwalu w Opolu. W tekście czytamy, że nieprawdziwe są twierdzenia, jakoby TVP cenzurowała artystów występujących w Opolu. » więcej 2017-05-22, godz. 15:09, Wiadomości z regionu Inicjatywa Polska: trzeba powołać opolski zespół, który zajmie sie organizacją KFPP Inicjatywa Polska przychyla się do propozycji prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, aby to miasto przejęło organizację Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jak zaznacza działacz stowarzyszenia Grzegorz Zwolak, marka tej imprezy… » więcej 2017-05-22, godz. 15:00, Wiadomości z regionu 54. KFPP w Opolu: Politycy PO interweniują w Warszawie. Chcą też ujawnienia umowy miasta z TVP Opolscy działacze Platformy Obywatelskiej zapowiadają interwencję w sprawie 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Do tej pory z występu w Opolu zrezygnowało ponad 20 artystów. » więcej 2017-05-22, godz. 13:15, Wiadomości z regionu Przygotowania do KFPP wstrzymane. Ratusz: trudno w tak krótkim czasie zorganizować dobry festiwal Prezydent Arkadiusz Wiśniewski wstrzymał przygotowania techniczne Telewizji Polskiej do 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Jak tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik ratusza, umowa, na mocy której amfiteatr byłby przekazany… » więcej 2017-05-22, godz. 11:23, Wiadomości z regionu Ekipa techniczna TVP zablokowana. Wiśniewski: jesteśmy właścicielem amfiteatru - Wspólnie powinniśmy dzisiaj myśleć co zrobić, żeby przywrócić festiwalowi blask, jaki on miał przez lata - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' prezydent Opola. Rzecznik prezydenta Katarzyna Oborska-Marciniak dodała, że ekipa… » więcej
250251252253254255256
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »