Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-09-27, 22:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - zobacz program

Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dagmara Kołodziej (sopran), Maciej Gorczyczyński (bas baryton), Maciej Świerczek (fortepian) wystąpią podczas ostatniego dnia festiwalu 4 października w głogóweckim ratuszu [fot. materiały organizatora]
Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi. Pamięć o tamtym wydarzeniu stała się inspiracją do organizacji Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Tegoroczna edycja potrwa od 28 września do 4 października. Wszystkie koncerty - a będzie ich siedem - odbędą się w głogóweckim ratuszu. Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga odbierania wejściówek.

Relacje z festiwalu będzie można śledzić na naszej stronie internetowej oraz w audycji "Rewiry Kultury".
Koncerty w ramach 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena odbywać się będę codziennie od środy 28 września do wtorku 4 października o godz. 19:00 w sali ratusza miejskiego w Głogówku.

Uczestnictwo w wydarzeniu będzie okazją wejścia w muzyczne środowisko Wiednia początku XIX wieku, a także odnalezienia inspiracji tym okresem dla kompozytorów XX – wiecznych.

Podczas koncertu inauguracyjnego w środę (28.09) odegrane zostaną dwa tria fortepianowe Beethovena w aranżacji Herbert Piano Trio.

W czwartek (29.09) przy fortepianie zasiądzie Julian Trevelyan – brytyjski pianista, tegoroczny zdobywca Grand Prix międzynarodowego Konkursu Pianistyki Współczesnej w Paryżu. Wystąpią także: Matusz Rożek i Michał Kowalczyk w duecie na fortepian i skrzypce z aranżacją Sonaty F – dur op. 24 oraz Romansami Johana Svendsena i Sonatą e-moll op. 82 Edwarda Elgara.

Podczas trzeciego dnia koncertów na scenie zagości Emil Reinert – francuski pianista w recitalu fortepianowym z utworami m.in. Fryderyka Chopina, Franciszka Brzezińskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Leszka Brodowskiego i Krzysztofa Staniendę usłyszymy w niedzielę (02.10), w piątym dniu festiwalu. Podczas przedostatniego koncertu przed publicznością wystąpią laureaci Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach – Łukasz Chrzęszczyk na fortepianie i Marta Kowalczyk na skrzypcach.

Koncert finałowy, który odbędzie się we wtorek (04.10), opatrzony zostanie występem wokalnym Dagmary Kołodziej (sopran), Macieja Gorczyńskiego (basbaryton) i Marka Świerczka (fortepian).

Organizatorem wydarzenia jest Gmina Głogówek oraz Muzeum Regionalne w Głogówku.
Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program koncertów 24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena

Środa 28 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Herbert Piano Trio
Czwartek 29 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Julian Trevelyan (Anglia) - recital fortepianowy
Piątek, 30 września, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Mateusz Rożek – fortepian, Michał Kowalczyk – skrzypce
Sobota 1 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00, Emil Reinert (Francja) – recital fortepianowy
Niedziela 2 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Leszek Brodowski – altówka Krzysztof Stanienda – fortepian
Poniedziałek 3 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Ludwiga van Beethovena w Lusławicach
Wtorek 4 października, Ratusz w Głogówku, g. 19:00 Dagmara Kołodziej – sopran, Maciej Gorczyczyński - basbaryton, Marek Świerczek – fortepian
24. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena potrwa od 28 września do 4 października


Zobacz także

2017-05-25, godz. 12:00, Kultura i rozrywka Wczoraj pop, dziś disco polo na koncertach na Piastonaliach Mimo niesprzyjającej pogody studenci dopisali na wieczornych i nocnych koncertach w Kampusie Uniwersytetu Opolskiego. » więcej 2017-05-25, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Radni sejmiku podejmą rezolucję w sprawie KFPP Temat Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej będzie podejmowany podczas dzisiejszej sesji sejmiku województwa. Jak tłumaczy marszałek Andrzej Buła radni pochylą się nad rezolucją, która nawiązuje do kwestii angażowania się polityków… » więcej 2017-05-24, godz. 18:15, Wiadomości z regionu Partia Razem o festiwalu: koniec współpracy z TVP to cios, ale i szansa na nowe otwarcie - Telewizja publiczna nie będzie już odpowiedzialna za opolski festiwal. To duży cios, ale również szansa na nowe otwarcie - piszą członkowie Partii Razem okręgu opolskiego w wydanym oświadczeniu w sprawie przyszłości Krajowego… » więcej 2017-05-24, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Marszałek Buła i starosta Sonik popierają decyzję prezydenta Opola w sprawie festiwalu Marszałek Andrzej Buła wspiera Arkadiusza Wiśniewskiego w walce o dobre imię Opola i Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Jak podkreśla, trzeba odciąć polityków od wpływu na obsadę festiwalu. Podobne stanowisko zajął Maciej Sonik… » więcej 2017-05-24, godz. 14:30, Kultura i rozrywka MaBaSo Trio na koncercie w filharmonii Bernard Maseli, absolwent szkoły muzycznej w Opolu poprowadził warsztaty muzyczne. Pochodzący ze Strzelec Opolskich muzyk, wibrafonista, kompozytor, pedagog, realizator nagrań, wirtuoz gry na instrumencie wystąpi dziś (24.05) w Filharmonii… » więcej
245246247248249250251
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »