Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-04-13, 15:07 Autor: Agnieszka Lubczańska

Koncert w Filharmonii Opolskiej – transmisja w piątek po 19:00

Filharmonia Opolska [fot. materiały organizatora]
Filharmonia Opolska [fot. materiały organizatora]
Rocznice dwóch ważnych dla Polski dat: 1050 lat Chrztu Polski oraz 76 lat od Zbrodni Katyńskiej, to okazja do refleksji, zadumy i możliwość wysłuchania specjalnego koncertu, który szykuje się w najbliższy piątek (15.04) w Filharmonii Opolskiej. Orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego wykona Uwerturę Es-dur i "Fantazję polską" gis-moll op. 19 Ignacego Jana Paderewskiego. Finałem wieczoru będzie monumentalna Symfonia F-dur „Polonia” op. 14 Emila Młynarskiego. Na fortepianie zagra Julia Kociuban. Koncert poprowadzi Krzysztof Szaniecki, a transmisję na antenie Radia Opole od godz. 19:05 - Elżbieta Trylnik.
1050 lat Chrztu Polski oraz 76 lat od Zbrodni Katyńskiej – oba te wydarzenia, choć pozornie odległe od siebie czasowo i tematycznie, dla organizatorów koncertu stały się okazją do refleksji i motywacją do poszukiwania - osadzonej w bardzo konkretnej historii – tożsamości. Zaprezentowana podczas koncertu muzyka będzie zatem na wskroś polska.
W pierwszej części koncertu sceną zawładnie Ignacy Jan Paderewski. Uwertura Es-dur na orkiestrę symfoniczną pochodzi z młodzieńczego okresu twórczości kompozytora i - mimo ogromnej popularności Paderewskiego jako pianisty, twórcy i polityka – jest właściwie nieznana. Drugie dzieło to "Fantazja polska" gis-moll op.19. Sam Paderewski pisał w swoich pamiętnikach tak: „Lato 1893 spędziłem z synkiem i paroma przyjaciółmi w Yport, małej, spokojnej miejscowości w Normandii. (…) Ten okres spędzony z synem i przyjaciółmi dał mi choć krótką chwilę wytchnienia od ciągłych podróży i pracowitego życia, które dotąd było moim udziałem. (…) Miałem teraz czas na wszystko, poczułem się wolny od ciążącego jarzma. Zabrałem się do kompozycji i rozpocząłem „Fantazję polską” - utwór na fortepian i orkiestrę, który ukończyłem w ciągu pięciu tygodni. „Fantazja” po raz pierwszy została wykonana na festiwalu w Norwich; (…) przy czym kompozycja moja spotkała się z uznaniem publiczności. (…) Grało ją potem wielu innych znanych artystów”. Realizacja partii solowej tego utworu jest wyzwaniem dla pianistów. W Filharmonii Opolskiej wybrzmi ona w wykonaniu Julii Kociuban, laureatki m.in. trzeciej nagrody na 12. Międzynarodowym Konkursie Mozartowskim w Salzburgu.
Finałem wieczoru będzie monumentalna Symfonia F-dur „Polonia” op. 14 Emila Młynarskiego. Młynarski – kompozytor, skrzypek i dyrygent – dobrze wiedział, jak porwać publiczność. Olbrzymi skład orkiestry to doskonały aparat do ukazania patriotycznego ducha narodu polskiego. Szczególnie poruszający jest fakt, że Polonia to jedna z niewielu polskich symfonii, która – mimo że do tej pory nie została wydana drukiem – przetrwała czas wojennej zawieruchy…
Koncertu w całości będzie można posłuchać w Radiu Opole w piątek (15.04) od godz. 19:05. Transmisję wydarzenia poprowadzi Elżbieta Trylnik.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Filharmonii Opolskiej.

Zobacz także

2013-09-12, godz. 08:36, Kultura i rozrywka Opole: Uczniowie szkoły muzycznej wystąpią w WuBePe Po raz kolejny w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu rozbrzmi muzyka. - To już trzeci w cyklu „Muzyka w galerii, czyli galeria muzyki” koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Opolu - mówi Kordian Michalak z WBP. » więcej 2013-08-16, godz. 13:43, Kultura i rozrywka "Muzyka ponad granicami" w Paczkowie Paczków zaprasza na kolejny koncert w ramach swojej muzycznej wizytówki - XI Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga 'Muzyka ponad granicami'. To impreza uznana wśród melomanów nie tylko Opolszczyzny, także licznie… » więcej 2013-08-04, godz. 15:21, Kultura i rozrywka Festiwal Folklorystyczny w Opolu W Muzeum Wsi Opolskiej trwa „Festiwal Folklorystyczny”. Główną atrakcją są występy zespołów z Czech. » więcej 2013-07-29, godz. 08:28, Kultura i rozrywka Kędzierzyn-Koźle: Mieszkańcy wybrali muzykę i film Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie-Koźlu wybrał trzy inicjatywy lokalne mieszkańców, które zostaną zrealizowane na os. Blachownia. Najwięcej punktów zdobył projekt „Muzyka łączy pokolenia”, który zakłada przygotowanie… » więcej 2013-07-16, godz. 08:27, Kultura i rozrywka Muzyka jest wszędzie – zapraszamy do Muzobusu Urszula Dudziak, Artur Rojek, Dorota Miśkiewicz, Kasia Stankiewicz oraz Paula i Karol - to ambasadorzy ogólnopolskiego wakacyjnego projektu Muzykoteki Szkolnej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego MUZOBUS, który po raz pierwszy wyruszył… » więcej
349350351352353354355
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »