Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2015-11-18, 17:42 Autor: Agnieszka Lubczańska

Festiwal Sanctus Adalbertus, czyli cztery koncerty muzyki sakralnej w Opolu

Organy w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha [fot. Joanna Matlak]
Organy w kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha [fot. Joanna Matlak]
I Festiwali Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich potrwa od 19 do 22 listopada w Opolu
I Festiwali Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich potrwa od 19 do 22 listopada w Opolu
Muzyki inspirowanej religią oraz przemyśleniami kompozytorów różnych epok, od tej najdawniejszej do tej tworzonej w XX wieku, będzie można posłuchać podczas czterech koncertów w ramach „Sanctus Adalbertus”, czyli I Festiwalu Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich. Wydarzenie potrwa od 19 do 22 listopada w Opolu. Koncert inauguracyjny - w czwartek (19.11) o godz. 19.00 w Filharmonii Opolskiej - wpisuje się w obchody 50-lecia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. Kolejne koncerty odbędą się w Kościele Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, kościele OO Franciszkanów oraz w Katedrze Opolskiej – wstęp na nie jest wolny.
Koncert inauguracyjny (19.11) w Filharmonii Opolskiej wpisuje się w obchody 50-lecia Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu. W programie akcent położony będzie na "Kwartet na koniec czasu" Oliviera Messiaena. To dzieło życia kompozytora, które napisał w obozie jenieckim.

Koncert finałowy odbędzie się w niedzielę (22 .11), w święto Cecylii - patronki muzyki i śpiewu kościelnego i to właśnie jej będzie poświęcony repertuar. Usłyszymy Zespół Muzyki Dawnej Liqiescentes, który przygotowuje specjalne antyfony gregoriańskie do św. Cecylii. Tego wieczoru nie zabraknie także wielogłosowej muzyki maryjnej.

W ramach festiwalu – oprócz koncertów - odbędą się także piątek (20.11) prelekcja oraz projekcja filmu „Panowie Góreccy w Montrealu” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Ars Activa. Radio Opole objęło I Festiwali Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich patronatem medialnym.

Program:
CZWARTEK 19 listopada, Filharmonia Opolska
19:00 - Koncert Inauguracyjny "Anioł Apokalipsy"
W programie: Olivier Messiaen - "Kwartet na koniec czasów" (Andrzej Tatarski – fortepian, Mariusz Monczak – skrzypce, Dorota Hajzer – wiolonczela, Paweł Drobnik – klarnet, słowo o muzyce dr Jerzy Stankowiak)

PIĄTEK 20 listopada, Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha

19:00 - "Chwalmy Pana" Helmut Hauskeller (Berlin) – fletnia Pana, Stanislaw Surin (Bratysława) – organy

SOBOTA 21 listopada

15:00, Sala Konferencyjna MBP w Opolu
Prelekcja pt. „Sacrum i profanum w kwartetach Henryka Mikołaja Góreckiego” oraz projekcja filmu „Panowie Góreccy w Montrealu”.
20.00, kościół OO Franciszkanów p.w. Trójcy Świętej
"Już się zmierzcha. Hommage a Henryk Mikołaj Górecki w 5. rocznicę śmierci” - Kwartet smyczkowy Delos

NIEDZIELA 22 listopada

19:30, Katedra Opolska - koncert finałowy "Święta Cecylia patronka muzyki i śpiewu kościelnego" w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej Liqiescentes

Zobacz także

2014-03-12, godz. 14:58, Kultura i rozrywka Młodzi muzycy w galerii Dziewiąty koncert z cyklu 'Muzyka w galerii, czyli galeria muzyki' już w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. » więcej 2014-02-22, godz. 14:17, Wiadomości z regionu Realizacja dźwięku w Nysie Nową pracownię technik komputerowych w zakresie realizacji dźwięku uruchomiła nyska PWSZ. Sprzęt został zakupiony już wcześniej, a podczas przerwy semestralnej przygotowano specjalistyczne, wyciszone pomieszczenie. Łączny koszt… » więcej 2014-02-05, godz. 19:46, Kultura i rozrywka Polacy nie gęsi, swą tradycję mają - Tradycje ludowe powinny być bardziej obecne w edukacji muzycznej - twierdzą uczestnicy dyskusji zorganizowanej w ramach Kolbergiady. Gośćmi spotkania w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu byli nauczyciele, etnolodzy i muzykolodzy. » więcej 2014-01-31, godz. 17:41, Kultura i rozrywka Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy… » więcej 2014-01-31, godz. 17:41, Kultura i rozrywka Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy… » więcej
345346347348349350351
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »