Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2014-01-31, 17:41 Autor: Radio Opole

Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii

Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy. Wystąpi między innymi zespół Śliczne Goździki, który łączy tradycyjne pieśni ludowe z muzyką jazzową. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje także związana dawniej z zespołem Kapela ze Wsi Warszawa Katarzyna Szurman. Usłyszymy również Katarzynę Żytomirską, która bajki nie tylko opowiada, ale także śpiewa.

Adam Strug- Kolbergiada to wydarzenie, którym chcemy uczcić obchodzony właśnie rok Oskara Kolberga - mówi Wiesława Pośpiech, kierownik nauczania teoretycznego w opolskiej szkole muzycznej. - Kolberg to postać wyjątkowa. Był etnografem, folklorystą, który zgromadził nieprawdopodobną ilość materiałów. Zajmował się przede wszystkim pieśnią ludową. Od tego rozpoczął działalność, natomiast w którymś momencie stwierdził, że należy do tego dodać także kontekst (baśnie, podania, przysłowia) i to wszystko w swoim dziele zanotował - wyjaśnia Pośpiech.

W ramach Kolbergiady odbędą się między innymi warsztaty śpiewu tradycyjnego, które poprowadzi Adam Strug.

Drzeworyt A. Regulski wg rys. F. Tegazzo- Uczestnicy warsztatów będą śpiewać pieśni kurpiowskie przekazywane do tej pory w tradycji ustnej - podkreśla Strug. - Tematem przewodnim wydarzenia jest dzieło Oskara Kolberga, on i jego współpracownicy w pierwszej połowie XIX wieku penetrowali także tę najbardziej wysuniętą na północny-wschód część Mazowsza - tłumaczy.


- Będziemy uczyć się pieśni jednogłosowych, bardzo kunsztownych, w muzycznym stroju przedklawiaturowym, czyli takich, których klawiatura nie uwzględnia. To bardzo ciekawe doświadczenie wokalne. Polecam wszystkim, zarówno tym, którzy śpiewają zawodowo, są adeptami śpiewu, jak i tym, którzy jeszcze nie podejrzewają się o to, że nimi będą - dodaje Strug.

Kolbergiada rozpocznie się w poniedziałek (03.02), a potrwa do czwartku (06.02). Organizatorem wydarzenia jest Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu, a współorganizatorem Radio Opole. Wstęp jest wolny. Transmisje koncertów (3 i 6 lutego w naszym kanale internetowym). Powstanie też cykl audycji emitowanych w Radiu Opole (Muzyka źródeł: 9, 16, 23 lutego; 2, 9, 16, 23 i 30)

Posłuchaj obszernej wypowiedzi Wiesławy Pośpiech o Oskarze Kolbergu, która ukazała się w programie "Rewiry kultury":




Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2012-08-01, godz. 14:11, Kultura i rozrywka W Kluczborku rozwiniesz się muzycznie Kluczborskie Ognisko Muzyczne ogłosiło nabór na lekcje nauki gry na instrumentach muzycznych. Każdy, kto chciałby doskonalić swoje umiejętności pod okiem profesjonalistów, może zapisać się na zajęcia prowadzone przez uznanych… » więcej 2012-07-13, godz. 13:56, Kultura i rozrywka "Muzyka ponad granicami" w Trzeboszowicach Utwory Moritza Brosiga, kompozytora urodzonego w Lisich Kątach zabrzmią w najbliższą niedzielę (15.07) w kościele w Trzeboszowicach. To już kolejny z cyklu jubileuszowych koncertów organizowanych w ramach X Jubileuszowego Paczkowskiego… » więcej 2012-06-27, godz. 16:11, Kultura i rozrywka Wakacje pełne koncertów w NCPP Od ostrych rockowo-metalowych brzmień po operowe arie dla melomanów - to muzyczne propozycje Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu na sezon wakacyjny. » więcej 2012-06-22, godz. 15:01, Kultura i rozrywka "Raz, Dwa, Trzy" i Robert Kasprzycki w Rozwadzy Zarząd Stowarzyszenia Zenori Art w Rozwadzy zaprasza na II Zenori Art Festiwal, wieńczący drugi rok działalności kulturalno-artystycznego stowarzyszenia. » więcej 2012-06-09, godz. 19:07, Kultura i rozrywka I Nyskie Spotkania Chóralne w Pałacu Biskupim Nysa ma swój salon artystyczny, wiele - tradycyjnych już - festiwali i imprez muzycznych, ale do tej pory brakowało spotkań miłośników muzyki chóralnej. Tę kulturalną lukę wypełnia chór Camerata, który podjął się organizacji… » więcej
353354355356357358359
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »