Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2014-01-31, 17:41 Autor: Radio Opole

Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii

Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy. Wystąpi między innymi zespół Śliczne Goździki, który łączy tradycyjne pieśni ludowe z muzyką jazzową. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje także związana dawniej z zespołem Kapela ze Wsi Warszawa Katarzyna Szurman. Usłyszymy również Katarzynę Żytomirską, która bajki nie tylko opowiada, ale także śpiewa.

Adam Strug- Kolbergiada to wydarzenie, którym chcemy uczcić obchodzony właśnie rok Oskara Kolberga - mówi Wiesława Pośpiech, kierownik nauczania teoretycznego w opolskiej szkole muzycznej. - Kolberg to postać wyjątkowa. Był etnografem, folklorystą, który zgromadził nieprawdopodobną ilość materiałów. Zajmował się przede wszystkim pieśnią ludową. Od tego rozpoczął działalność, natomiast w którymś momencie stwierdził, że należy do tego dodać także kontekst (baśnie, podania, przysłowia) i to wszystko w swoim dziele zanotował - wyjaśnia Pośpiech.

W ramach Kolbergiady odbędą się między innymi warsztaty śpiewu tradycyjnego, które poprowadzi Adam Strug.

Drzeworyt A. Regulski wg rys. F. Tegazzo- Uczestnicy warsztatów będą śpiewać pieśni kurpiowskie przekazywane do tej pory w tradycji ustnej - podkreśla Strug. - Tematem przewodnim wydarzenia jest dzieło Oskara Kolberga, on i jego współpracownicy w pierwszej połowie XIX wieku penetrowali także tę najbardziej wysuniętą na północny-wschód część Mazowsza - tłumaczy.


- Będziemy uczyć się pieśni jednogłosowych, bardzo kunsztownych, w muzycznym stroju przedklawiaturowym, czyli takich, których klawiatura nie uwzględnia. To bardzo ciekawe doświadczenie wokalne. Polecam wszystkim, zarówno tym, którzy śpiewają zawodowo, są adeptami śpiewu, jak i tym, którzy jeszcze nie podejrzewają się o to, że nimi będą - dodaje Strug.

Kolbergiada rozpocznie się w poniedziałek (03.02), a potrwa do czwartku (06.02). Organizatorem wydarzenia jest Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu, a współorganizatorem Radio Opole. Wstęp jest wolny. Transmisje koncertów (3 i 6 lutego w naszym kanale internetowym). Powstanie też cykl audycji emitowanych w Radiu Opole (Muzyka źródeł: 9, 16, 23 lutego; 2, 9, 16, 23 i 30)

Posłuchaj obszernej wypowiedzi Wiesławy Pośpiech o Oskarze Kolbergu, która ukazała się w programie "Rewiry kultury":




Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2016-02-16, godz. 21:35, Kultura i rozrywka Rock Time: internauci mogą głosować na 77 zespołów Wystartowało głosowanie internautów na zespół, który dołączy do finałowej piątki podczas Przeglądu Amatorskich Zespołów Studenckich Rock-Time. Na stronie studenckiego Radia Emiter można głosować na 77 kapel z różnych stron… » więcej 2016-02-16, godz. 14:04, Patronaty - polecamy W Nysie zagrają na rzecz hospicjum i chorego 15-latka Wsparcie nyskiego hospicjum oraz Mateusza Palzera, 15-latka dotkniętego chorobą nowotworową - to cele, na które zostanie przekazany dochód z koncertu 'Od klasyki do rock & roll'a'. Wydarzenie odbędzie się w piątek (19.02) w Nyskim… » więcej 2016-02-16, godz. 12:28, Kultura i rozrywka Radiowa podróż po ocenie dźwięków. Trwają zapisy Radio Opole zamierza zabrać dzieci w „Radiową Podróż po Oceanie Dźwięków”. Najmłodsi wezmą udział w minikoncertach w Studiu M naszej rozgłośni. Nie zabraknie gier i zabaw, nauki piosenek oraz ćwiczeń dykcyjnych. Dzieci będą… » więcej 2016-02-14, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Walentynkowe przedstawienie muzyczne w Teatrze Eko Studio Opolski Teatr Eko Studio także przygotował niespodzianki dla zakochanych par na Walentynki. Tym razem proponuje przedstawienie muzyczne zatytułowane 'Szuja'. » więcej 2016-02-13, godz. 07:30, Kultura i rozrywka [FILM] Wyjątkowy koncert terapeutów osób niepełnosprawnych w Radiu Opole Nie ograniczają się do jednego stylu muzycznego, co udowodnili w Radiowym Studiu M podczas koncertu 'Simon i Terapeuci'. Na co dzień pracują z osobami upośledzonymi umysłowo i to właśnie na początku dla nich zaczęli grać. » więcej
310311312313314315316
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »