Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2014-01-31, 17:41 Autor: Radio Opole

Poznaj ojca polskiej etnomuzykologii

Tradycyjne polskie pieśni będą królować w Opolu. Gośćmi Kolbergiady, wydarzenia upamiętniającego prekursora polskiej etnomuzykologii, która rozpocznie się już w poniedziałek (03.02), będą muzykanci, pieśniarze oraz etnolodzy. Wystąpi między innymi zespół Śliczne Goździki, który łączy tradycyjne pieśni ludowe z muzyką jazzową. Swoje umiejętności muzyczne zaprezentuje także związana dawniej z zespołem Kapela ze Wsi Warszawa Katarzyna Szurman. Usłyszymy również Katarzynę Żytomirską, która bajki nie tylko opowiada, ale także śpiewa.

Adam Strug- Kolbergiada to wydarzenie, którym chcemy uczcić obchodzony właśnie rok Oskara Kolberga - mówi Wiesława Pośpiech, kierownik nauczania teoretycznego w opolskiej szkole muzycznej. - Kolberg to postać wyjątkowa. Był etnografem, folklorystą, który zgromadził nieprawdopodobną ilość materiałów. Zajmował się przede wszystkim pieśnią ludową. Od tego rozpoczął działalność, natomiast w którymś momencie stwierdził, że należy do tego dodać także kontekst (baśnie, podania, przysłowia) i to wszystko w swoim dziele zanotował - wyjaśnia Pośpiech.

W ramach Kolbergiady odbędą się między innymi warsztaty śpiewu tradycyjnego, które poprowadzi Adam Strug.

Drzeworyt A. Regulski wg rys. F. Tegazzo- Uczestnicy warsztatów będą śpiewać pieśni kurpiowskie przekazywane do tej pory w tradycji ustnej - podkreśla Strug. - Tematem przewodnim wydarzenia jest dzieło Oskara Kolberga, on i jego współpracownicy w pierwszej połowie XIX wieku penetrowali także tę najbardziej wysuniętą na północny-wschód część Mazowsza - tłumaczy.


- Będziemy uczyć się pieśni jednogłosowych, bardzo kunsztownych, w muzycznym stroju przedklawiaturowym, czyli takich, których klawiatura nie uwzględnia. To bardzo ciekawe doświadczenie wokalne. Polecam wszystkim, zarówno tym, którzy śpiewają zawodowo, są adeptami śpiewu, jak i tym, którzy jeszcze nie podejrzewają się o to, że nimi będą - dodaje Strug.

Kolbergiada rozpocznie się w poniedziałek (03.02), a potrwa do czwartku (06.02). Organizatorem wydarzenia jest Państwowa Szkoła Muzyczna w Opolu, a współorganizatorem Radio Opole. Wstęp jest wolny. Transmisje koncertów (3 i 6 lutego w naszym kanale internetowym). Powstanie też cykl audycji emitowanych w Radiu Opole (Muzyka źródeł: 9, 16, 23 lutego; 2, 9, 16, 23 i 30)

Posłuchaj obszernej wypowiedzi Wiesławy Pośpiech o Oskarze Kolbergu, która ukazała się w programie "Rewiry kultury":




Katarzyna Zawadzka

Zobacz także

2016-07-24, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Znamy szczegóły 25. Festiwalu Drum Fest W październiku rozpoczyna się jubileuszowy 25. Międzynarodowy Festiwal Drum Fest, ale już teraz znamy szczegółowy plan imprezy. » więcej 2016-07-17, godz. 06:00, Wiadomości z regionu Górale ze Skoroszyc przypominają o swoich korzeniach Skoroszyce pod Nysą na dwa dni stały się stolicą folkloru góralskiego. Wszystko za sprawą powojennych mieszkańców tej miejscowości. Jak się okazuje, to właśnie tutaj osiedliło się w latach 40. ubiegłego wieku wielu górali. » więcej 2016-07-13, godz. 16:30, Kultura i rozrywka Mali muzykanci na scenie amfiteatru w Opolu 'Było muzykantów wielu' - pod takim hasłem odbywają wakacyjne warsztaty muzyczne dla dzieci w opolskim amfiteatrze. - Najmłodsi na zajęciach poprzez wspólną zabawę uczą się, czym jest orkiestra i z jakich instrumentów się składa… » więcej 2016-07-12, godz. 09:52, Wiadomości z regionu Czy młodzi muzycy będą mieli możliwość grania na najlepszych instrumentach świata? Pojawił się pomysł stworzenia bazy z instrumentami dla najzdolniejszych artystów. » więcej 2016-07-07, godz. 14:40, Patronaty - polecamy Koncerty Letniej Sceny NCPP – zobacz, kto zagra Przez cały lipiec i sierpień raz w tygodniu - w piątki lub soboty - w ramach Letniej Sceny NCPP na Rynku w Opolu odbywają się koncerty. Można przyjść, posłuchać, potańczyć, a do tego wcale nie trzeba mieć żadnego biletu - wstęp… » więcej
288289290291292293294
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »