Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2022-09-23, 20:45 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna". Marek Sierocki gościem konferencji naukowej o disco polo

Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Marek Sierocki, Jarosław Wasik [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie z Markiem Sierockim w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zainaugurowało konferencję naukową poświęconą zjawisku disco polo. Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej "Tricker".
- Myślę, że to przede wszystkim muzyka, która służy dobrej, nieskrępowanej zabawie i takie było założenie jej twórców - mówi Marek Sierocki, dziennikarz muzyczny. - To jest muzyka do zabawy, do tańca. I początkowo taką była, bo zespoły czy soliści wykonywali tę muzykę w takich dużych dyskotekach. A potem ona z tych dyskotek, z tych sal weselnych weszła na stadiony, do hal sportowych, gdzie już takie wielkie koncerty się odbywały oraz do telewizji. Ja bym nie demonizował tej muzyki. Jeżeli są odbiorcy na jakikolwiek rodzaj muzyki, to znaczy, że ona jest potrzebna.

- Robimy konferencję, chcemy się przyjrzeć zjawisku. Mamy wspaniałych gości i naukowców zajmujących się popkulturą i muzyką popularną - dodaje Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Warto zwrócić uwagę, jak muzyka disco polo zmieniała się na przestrzeni lat. - Początkowo ta muzyka powstawała w garażach, a ci wykonawcy nie mieli profesjonalnych studiów nagraniowych - mówi Marek Sierocki. - Często wykonawcy nagrywali te utwory na tzw. setkę, czyli programowali instrumenty klawiszowe, perkusyjne i śpiewali na żywo i to nagrywali. Potem pojawiły się pierwsze studia nagraniowe domowe. A dzisiaj nagrywają w naprawdę dobrze wyposażonych studiach i to słychać, że ta muzyka jest wyprodukowana. Te podkłady muzyczne są naprawdę na wysokim poziomie.

Jutro (24.09) drugi dzień konferencji. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 panelem poświęconym patriotycznemu obliczu disco polo. W programie m.in. spotkanie z autorami książki "Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa" czy wystąpienie poświęcone teledyskom disco polo w latach dziewięćdziesiątych.

Dodajmy, że wstęp na konferencję jest bezpłatny.
Marek Sierocki, Jarosław Wasiak
Marek Sierocki cz.2

Zobacz także

2022-10-17, godz. 12:39, Patronaty - polecamy Koncerty rodzinne w Filharmonii Opolskiej Za nami pierwszy w tym sezonie Koncert Rodzinny 'Proste historyjki o muzyce' w Filharmonii Opolskiej. Przed nami jeszcze sześć takich niedzielnych spotkań. Cykl polecany jest szczególnie najmłodszym słuchaczom oraz ich rodzicom, opiekunom… » więcej 2022-10-08, godz. 16:22, Patronaty - polecamy Debiutancka płyta zespołu Lub Jazztet Lub Jazztet tworzą muzycy mieszkający w Lubinie na Dolnym Śląsku. To ich pierwszy album. Powstał z miłości do jazzu. Nosi tytuł „Łapacz snów” i zawiera 11 utworów. Płyta zrealizowana została pod kierownictwem muzycznym Patrycjusza… » więcej 2022-10-08, godz. 12:20, Kultura i rozrywka XIX Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim zainaugurowane koncertowo [ZDJĘCIA] Dzieła Ludwiga van Beethovena, Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, ale także urodzonego w Opolu Hugo Ulricha zabrzmiały w piątkowy (07.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera podczas inauguracji XIX Dni Kultury Niemieckiej… » więcej 2022-10-07, godz. 14:10, Kultura i rozrywka Trzy dni z muzyką dawną. Rozpoczyna się VII Festiwal Mikołaja z Koźla Przez trzy kolejne dni (7-9.10) w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Koźlu rozbrzmiewać będzie muzyka dawnych epok, od średniowiecza po barok. Wszystko to za sprawą VII Festiwalu Mikołaja z Koźla, czyli wydarzenia… » więcej 2022-10-04, godz. 16:39, Patronaty - polecamy VII Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej
38394041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »