Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-01-19, 21:00 Autor: Wiktoria Konieczna

Nie żyje jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Maria Koterbska występowała w Opolu i zasiadała w festiwalowym jury

Maria Koterbska w Studiu M (fot. Łukasz Kosowski/arch. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)
Maria Koterbska w Studiu M (fot. Łukasz Kosowski/arch. Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)
W poniedziałek (18.01) wieku 96 lat zmarła Maria Koterbska. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej piosenki. Największą popularność zdobyła w latach 50.
W swoim repertuarze miała ponad półtora tysiąca utworów, w tym przeboje takie jak: „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, ”Augustowskie noce” czy „Karuzela”. W latach 70. wystąpiła na opolskiej scenie podczas Krajowego Festiwal Polskiej Piosenki. W kolejnych latach wielokrotnie zasiadała w festiwalowym jury, a w 1987 roku zdobyła na nim Honorowe Grand Prix.

Maria Koterbska odwiedziła naszą rozgłośnię podczas III Nocy Kultury w 2012 roku. Ze swoim recitalem wystąpiła w Studiu M Radia Opole, a akompaniował wówczas jej syn – aktor i piosenkarz Roman Frankl. Grała wtedy niewiele koncertów, ale ten w Opolu był dla niej wyjątkowy.

- Jestem zdenerwowana, bo mało teraz występuję, ale jak mogłabym odmówić, skoro otwierają w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki? Nie znajdą lepszego eksponatu ode mnie! - mówiła Koterbska.

- Od początku przyjeżdżałam na festiwal polskiej piosenki w Opolu. Tutaj otrzymałam Grand Prix. Tutaj byłam przewodnicząca jury. Byłam zapraszana jako gość i mogłam śpiewać dla opolskiej publiczności. Przeżywałam w Opolu piękne chwile. Występowałam ze wspaniałymi muzykami, dyrygentami, orkiestrami. Te moje piosenki przetrwały tyle lat! To jest szalenie ważne. Życzę wszystkim początkującym piosenkarzom, żeby dotrwali do takiego momentu jak ja dzisiaj, że mogę się z państwem zobaczyć.

Artystka urodziła się i mieszkała w Bielsku-Białej. Informację o śmierci Marii Koterbskiej przekazał jej syn – Roman Frankl. Miała 96 lat.
Maria Koterbska

Zobacz także

2020-09-20, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Głogówek: przed nami recital fortepianowy Michała Szymanowskiego Recital fortepianowy zamknie pierwszą serię koncertową tegorocznego, 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, czyli wydarzenia upamiętniającego pobyt kompozytora na zamku Oppersdorffów. » więcej 2020-09-20, godz. 13:00, Kultura i rozrywka Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej koncertowo rozpoczyna kolejny rok działalności Organy zabrzmią dziś (20.09) w Filharmonii Opolskiej. Przy potężnym instrumencie, posiadającym 3526 piszczałek i zbudowanym w 1996 roku dzięki społecznemu wsparciu, zasiądą zarówno nauczyciele, jak i uczniowie Diecezjalnego Instytutu… » więcej 2020-09-19, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Głogówek: Agata Szymczewska powraca na Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena! Wiolonczelista Bartosz Koziak wspólnie z pianistką Agnieszką Kozło wystąpili w drugim dniu 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Artyści zaprezentowali m.in. dwie sonaty, zarówno Karola Szymanowskiego, jak i patrona… » więcej 2020-09-17, godz. 07:30, Kultura i rozrywka "Beethoven na zachętę" - koncert edukacyjny rozpoczyna 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku 'Beethoven na zachętę' - pod takim hasłem kryje się koncert edukacyjny, rozpoczynający dzisiaj (17.09) 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku, organizowany przez tamtejsze Muzeum Regionalne. Podobnie jak rok temu… » więcej 2020-09-15, godz. 14:04, Patronaty - polecamy Koncert organowy w Filharmonii Opolskiej To już tradycja, że tuż przed nowym sezonem artystycznym cały gmach Filharmonii Opolskiej wypełnia muzyka organowa. Tak będzie i w tym roku, a to za sprawą koncertu otwierającego kolejny sezon edukacyjno-artystyczny Diecezjalnego Instytutu… » więcej
106107108109110111112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »