Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-12-27, 07:45 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Pandemia nie złamała opolskiej tradycji świąteczno-muzycznej: klasyka zabrzmiała w katedrze [ZDJĘCIA]

Tradycyjny, świąteczny koncert z muzyką klasyczną [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tradycyjny, świąteczny koncert z muzyką klasyczną [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Pomimo niedogodności związanych z ograniczeniami nałożonymi w związku z pandemią koronawirusa, po raz kolejny absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu, którzy za czasów szkolnych współpracowali w orkiestrze prowadzonej przez Huberta Prochotę, spotkali się w drugi dzień Bożego Narodzenia (26.12), by wspólnie ze swoim mistrzem dzielić się z publicznością klasyką przeznaczoną właśnie na ten świąteczny czas.
Jak przyznaje skrzypek Piotr Kosarga, jeden z pomysłodawców i organizatorów, a zarazem wykonawców koncertu, muzycy nie mieli wątpliwości czy organizować wydarzenie, które od samego początku ma charakter kameralnego, świątecznego muzykowania przyjaciół. Zrezygnowano jednak m.in. z corocznego patronatu medialnego Radia Opole w trosce o uniknięcie zgromadzenia się w świątyni zbyt wielu ludzi i narażenia uczestników koncertu na niebezpieczeństwo zakażenia.

- Ten koncert już po raz ósmy organizowaliśmy i z roku na rok tych ludzi przybywa coraz więcej - wyjaśnia Kosarga. - Możemy chyba śmiało powiedzieć, że poniekąd mamy już swoją stałą publiczność, która co roku przyjeżdża, przychodzi na te koncerty i tak się spodziewaliśmy, że trochę "pocztą pantoflową" uda się to też roznieść. Specjalnie nie chcieliśmy robić większego rozgłosu ze względu na obostrzenia jakie panują w świątyni. Wydaje mi się, że udało nam się te przykazania rządowe zachować w tym wszystkim.

Dodajmy, że tegoroczny tradycyjny koncert z muzyką klasyczną przeznaczoną na Boże Narodzenie, a także innymi dziełami barokowych mistrzów odbył się w Kościele Katedralnym Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, po raz kolejny do dawnych orkiestrowiczów opolskiej PSM dołączył także Maciej Lamm, pierwszy organista opolskiej katedry, kontynuując tym samym tradycję wykonywania w ramach tych świątecznych spotkań kolejnych koncertów organowych Georga Friedricha Händla. Tegoroczny koncert zakończył się jednak wyjątkowo prezentacją dzieła współczesnego twórcy estońskiego Arvo Pärta "Da pacem, Domine".

- To utwór bardzo charakterystyczny jak na te czasy, w których się znajdujemy - tłumaczy Piotr Kosarga. - I taki był też cel i przekaz tego utworu w naszym wykonaniu. To jest muzyka kontemplacyjna, zmuszająca nas poniekąd do myślenia. I taki był cel kompozytora i też nasz, żeby każdy pomyślał sobie o tym, o czym chciał pomyśleć w trakcie tego utworu. Tworzy on niesamowitą aurę nie tylko modlitwy, ale przede wszystkim kontemplacji.
Piotr Kosarga w krótkiej rozmowie po koncercie (26.12.2020)

Zobacz także

2021-07-24, godz. 15:25, Kultura i rozrywka Pałac Rozkochów stanie się miejscem niecodziennego recitalu 'Recital kameralny na roboczo' na terenie Pałacu Rozkochów, niedaleko Głogówka, proponują na niedzielne (25.07) popołudnie artyści związani z Opolszczyzną. Pochodząca z Opola gitarzystka klasyczna Paulina Garlińska, a także znany… » więcej 2021-07-23, godz. 18:00, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa: przed nami wiolonczela na jazzowo Klasycznie, tanecznie, kontemplacyjnie czy jazzowo - w takich odsłonach można odkrywać muzykę wiolonczelową lub z udziałem wiolonczeli w ramach festiwalowej części zainaugurowanej w środę (21.07) 8. Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej… » więcej 2021-07-20, godz. 18:45, Wiadomości z regionu Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego" Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka. » więcej 2021-07-20, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa wraca do Nysy. Nie zabraknie nowości, ale będą też tradycyjne elementy Od środy (21.07), przez nieco ponad tydzień, Nysa po raz ósmy stanie się nieformalną, wiolonczelową stolicą Europy. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej (MAW), stworzonej przez kwartet wiolonczelowy Polish Cello… » więcej 2021-07-19, godz. 15:38, Patronaty - polecamy 8 Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa - zobacz program i nasze relacje! Od 21 do 29 lipca potrwa 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa. W programie sześć koncertów. Jeden z nich odbędzie się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu i jest to jedyny koncert biletowany. Pozostałe będą miały miejsce w… » więcej
78798081828384
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »