Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-06, 12:18 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Muzyka filmowa, malarstwo, poezja i aplauz publiczności na otwarciu festiwalu w Mosznej [ZDJĘCIA]

Inauguracja 36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Inauguracja 36. Festiwalu Muzyczne Święto Kwitnących Azalii w Mosznej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Muzyka filmowa, malarstwo i poezja, czyli synteza sztuk przy aplauzie publiczności - tak wyglądała inauguracja 36. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, która odbyła się w poniedziałkowy (05.10) wieczór na zamku w Mosznej. Muzyka filmowa, ale również ta spoza "wielkiego ekranu", zabrzmiała w wykonaniu oryginalnego kwartetu Aquamarine, w którym odnajdziemy zarówno instrumenty dęte drewniane (flet, klarnet), jak i smyczkowe (skrzypce, wiolonczela).
Jak przyznaje klarnecista Piotr Skubis, nie ma utworów, które byłyby oryginalnie pisane na taki właśnie skład wykonawczy.

- To są wszystko przeróbki najwspanialszych rzeczy i to my wszystko sami robimy - wyjaśnia artysta. - Nikt nie wpadł na coś takiego, że można zrobić małą orkiestrę w cztery osoby. To jest ciężka praca, bo to wszystko tak fajnie, cudownie brzmi, a to jest umiejętność czasami "podłożenia się", czasami wyciągnięcia któregoś głosu, a czasami wyciągnięcia któregoś składnika akordu. I to wszystko, to są lata ciężkiej pracy i szukania się wzajemnie.

Dodajmy, że tuż po koncercie nastąpiła również prezentacja poezji Krystyny Sojki oraz otwarcie jej autorskiej wystawy malarskiej zatytułowanej "Spojrzenia", którą można podziwiać w Galerii Zamkowej. Warto dodać, że artystka prywatnie jest córką zmarłego 3 lata temu Zbigniewa Pawlickiego - twórcy i wieloletniego dyrektora artystycznego festiwalu w Mosznej, a także muzykologa, publicysty, popularyzatora muzyki i organizatora życia muzycznego, który stworzył lub zainicjował wiele festiwali muzycznych w całym kraju. Do istotniejszych wydarzeń powstałych za sprawą Zbigniewa Pawlickiego, a realizowanych na Opolszczyźnie, należą (obok festiwalu w Mosznej) m.in. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena oraz Festiwal Gaude Mater Polonia. Wincenty z Kielczy in memoriam.

A więcej na temat inauguracji 36. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego, objętego patronatem Radia Opole, w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą" (na antenie głównej Radia Opole) oraz w czwartkowej audycji "O kulturze" w Radiu Opole 2 Kultura.
Piotr Skubis

Zobacz także

2020-10-02, godz. 10:00, Kultura i rozrywka V Festiwal Mikołaja z Koźla: przed nami trzydniowe święto średniowiecznej sztuki Bez turnieju rycerskiego i jarmarku średniowiecznego, a także z mniejszą ilością koncertów i ograniczeniami dla słuchaczy, ale za to z seminarium naukowym i w kumulacji jubileuszy - tak zapowiada się V Festiwal Mikołaja z Koźla… » więcej 2020-10-02, godz. 08:13, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska rozpoczyna 69. sezon artystyczny: z ograniczeniami i nadzieją... Dziś (2.10) uroczysta inauguracja 69. sezonu artystycznego Filharmonii Opolskiej. Jak zaznacza Barbara Pieczyńska, zastępca kierownika działu organizacji i promocji FO, wszyscy pracownicy instytucji mają nadzieję, że będzie to początek… » więcej 2020-09-30, godz. 14:51, Patronaty - polecamy Filharmonia Opolska rozpoczyna nowy sezon Tradycyjnie w październiku Filharmonia Opolska rozpoczyna nowy sezon artystyczny. 69. sezon zainaugurowany zostanie w najbliższy piątek (02.10) koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Przemysława Neumanna… » więcej 2020-09-30, godz. 11:22, Patronaty - polecamy XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii Webera W tym roku wyjątkowo nie w czerwcu, a w październiku, i wyjątkowo nie w Pokoju, a w Kościele Matki Boskiej Śnieżnej w Dąbrówce Dolnej odbędzie się Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Karola Marii von Webera. Wydarzenie… » więcej 2020-09-28, godz. 17:41, Patronaty - polecamy V Festiwal Mikołaja z Koźla od piątku do niedzieli Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej
104105106107108109110
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »