Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-09-28, 10:13 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Kilkuminutowe owacje na finale 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku! [ZDJĘCIA]

Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Finał 28. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [fot. Jan Kruk]
Pięciominutowymi owacjami na stojąco nagrodziła publiczność wykonawców koncertu zamykającego 28. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W niedzielny (27.09) wieczór w kościele parafialnym pw. św. Bartłomieja w Głogówku zabrzmiało po raz pierwszy w historii miasta słynne Requiem d-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta KV 626.
Partie solowe wykonali Katarzyna Guran (sopran), Ilona Szczepańska (mezzosopran), Bartłomiej Chorąży (tenor) oraz pochodzący z Opolszczyzny Oskar Koziołek Goetz (bas-baryton). Obok solistów wystąpiły także zespoły Moniki Bachowskiej tworzone przez młodych wykonawców: Chór "Insieme" oraz Orkiestra Kameralna "Fresco Sonare". Chór dodatkowo zasilili muzycy z Zespołu wokalnego "Luna Plena" przygotowanego przez Barbarę Gajek-Kraskę. Całość poprowadziła Monika Bachowska, która już po raz drugi zagościła w finale festiwalu w Głogówku.

- Przychodzi taki moment w życiu człowieka, że wreszcie można to [dzieło - red.] wykonać - przyznaje Monika Bachowska. - Potrzeba do tego dużo wiedzy, dużo świadomości, trzeba widzieć sporo o retoryce muzycznej, również o wykonawstwie instrumentalnym. I samo tworzenie całej dramaturgii utworu jest niezwykle wymagające, stąd też właśnie ta prośba do publiczności, żeby nie klaskać między częściami. Jakoś tak bardzo jest ważne, aby tej ciągłości nie zakłócać.

Uwagę publiczności szczególnie przykuł fragment dzieła, który nastąpił tuż po wybrzmieniu słynnej "Lacrimosy". Chodzi o krótki, kilkunastotaktowy szkic fugi podwójnej opartej na słowie "Amen" i obejmujący wyłącznie głosy chóralne.

- Zdecydowałam się wykorzystać bardzo rzadko słyszany fragment "Amen", który Mozart zaczął pisać, ale go nie skończył - wyjaśnia dyrygentka. - Chciałam podkreślić wyjątkowość tego koncertu, jak dla mnie. I sam moment odejścia Mozarta, bo przecież po tym fragmencie wszystkie kolejne części są oparte na tematach Mozarta, ale już je napisał [Franz Xaver] Süssmayr.

Przypomnijmy, że zakończony właśnie festiwal upamiętniający pobyt Ludwiga van Beethovena w Głogówku, trwał od 17 września pod patronatem Radia Opole. W tym czasie odbyło się 7 koncertów, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli w tym roku: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła oraz Burmistrz Głogówka Piotr Bujak. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Monika Bachowska

Zobacz także

2020-01-31, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Amerykański klimat w polskim wydaniu. Dyrygent Mariusz Smolij ponownie w Opolu! Polski dyrygent związany z amerykańską sceną muzyczną zamknie styczniową serię koncertów w Filharmonii Opolskiej. Poprzednim razem artysta prezentował połączenie muzyki amerykańskich i europejskich kompozytorów z pracami artystów-fotografików… » więcej 2020-01-30, godz. 07:00, Kultura i rozrywka W Komprachcicach powstanie scena letnia W Komprachcicach muzyka ma wybrzmiewać przez cały rok. Ma w tym pomóc budowa 'sceny letniej'. Obiekt powstanie w ramach polsko-czeskiego projektu 'Z kulturą w plenerze na Ty'. » więcej 2020-01-28, godz. 13:30, Kultura i rozrywka Przed nami koncert kolędowy w gospelowej odsłonie 'Radość wielka nastała', czyli koncert kolędowy w gospelowym klimacie odbędzie się w środę (29.01) w Filharmonii Opolskiej. Na scenie klubowej zaprezentuje się opolski chór FeelinGospel. » więcej 2020-01-23, godz. 14:00, Kultura i rozrywka Dziś bluesowa uczta w Dworku Artystycznym Śląska Grupa Bluesowa zagra w stolicy regionu. Przed nami kolejna odsłona czwartkowych muzycznych spotkań w Dworku Artystycznym, które organizuje Fundacja BluesOpole. Muzycy prezentują unikalne brzmienia z lat 70-tych. To postacie polskiej… » więcej 2020-01-22, godz. 17:00, Kultura i rozrywka Diabelskie skrzypce i inne "magiczne" instrumenty jeszcze do piątku pozostaną w Głogówku Jeszcze do piątku (24.01) można oglądać w Głogówku wystawę poświęconą dźwiękowi i prostym instrumentom muzycznym, takim jak diabelskie skrzypce czy gwizdki, dzwonki i fujarki. 'Na początku był dźwięk, czyli antymuzyka i nie-instrumenty'… » więcej
119120121122123124125
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »