Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-07-27, 07:57 Autor: Wiktoria Palarczyk

Do usłyszenia profesorze! Dziś ostatnie pożegnanie Piotra Barona

Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
Po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron [fot. Piotr Baron]
W piątek (24.07) nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron. Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem publikacji naukowych i animatorem życia muzycznego. Pogrzeb odbędzie się dziś (27.07) o godz. 11:00 na cmentarzu w Opolu-Półwsi.
Prof. Piotr Baron był doktorem habilitowanym sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, a także profesorem nadzwyczajnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Prowadził autorską klasę dyrygowania, chór akademicki oraz chór Nysa Gospel Choir.

Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Instytutu Jazzu w Nysie. Był również jednym z jego założycieli. Współpracował także z Instytutem Muzycznym uczelni partnerskiej w Cottbus w Niemczech, w Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz innymi uczelniami polskimi i zagranicznymi, gdzie prowadził zajęcia.

Od wielu lat prowadził działania artystyczne i naukowe, zmierzające do odkrywania dzieł kompozytorów śląskich.

Kilka tygodni temu grupa 50 studentów Wydziału Jazzu na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie wraz z dyrygentem Mariuszem Drożdżalem wykonała pieśń gospel, utwór Baba Yetu, który jest modlitwą "Ojcze nasz". W ten właśnie sposób chcieli wesprzeć swojego dziekana zarówno duchowo, jak i muzycznie.

Prof. Piotra Barona, który był także jednym z cenionych w kraju terapeutów dźwiękiem wspominać będziemy również na falach Radia Opole. Zrobi to dziś Krzysztof Dobrowolski w swoim programie Terapeuci, początek o 22.00.

Zobacz także

2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej 2020-10-03, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA] Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność… » więcej 2020-10-03, godz. 11:45, Kultura i rozrywka Utytułowana solistka i niecodzienna 'cadenza' - mocne wejście Filharmonii Opolskiej w 69. sezon artystyczny Nowy sezon artystyczny 2020/2021 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera został oficjalnie zainaugurowany dźwiękami dzieł Ludwiga van Beethovena i patrona filharmonii. Takie zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe, bowiem dotychczasowe… » więcej 2020-10-03, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Koncert Voo Voo na dobry początek 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy wystartował. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia w amfiteatrze, opolanie mieli okazję wziąć udział w koncercie Voo Voo, który odbył się w Narodowym Centrum Piosenki Polskiej. » więcej 2020-10-02, godz. 19:20, Kultura i rozrywka Głogówek: Cappella Cracoviensis zaprezentuje Septet Es-dur Beethovena! Capella Cracoviensis wystąpi w sobotni (03.10) wieczór w Głogówku. Zespół, w skład którego wchodzi zarówno chór kameralny, jak i orkiestra, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, przy czym repertuar zespołu obejmuje dzieła… » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »