Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-01-12, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Ostre zadęcie" w Kotulinie koło Strzelec Opolskich

Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
25 dzieci z Kotulina pod Strzelcami Opolskimi przez cały rok uczyło się grać na instrumentach dętych. Jeszcze kilka lat prób i będą mogły zasilić szeregi miejscowej orkiestry dętej. Najmłodsi muzycy grę zaczynają już w przedszkolu, a repertuar młodzież sama sobie układa, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
Wśród uczestników zajęć muzycznych są m.in. Tosia i Milena.

- Przed szkołą był taki plakat, który tato zauważył. Na drugi dzień w szkole pani się mnie spytała, kto chce i ja się zgłosiłam – mówi Milena.

- Najpierw musiałam się nauczyć tych wszystkich dźwięków, a potem na ustniku się rozgrywałam. Jak umiałam grać niektóre ćwiczenia, to zaczynałam grać różne melodie – mówi Tosia.

Już drugi rok z rzędu prowadzone są zajęcia dla najmłodszych, których efektem są wspólne koncerty dla całej miejscowości.

- Celem jest przede wszystkim edukacja muzyczna – mówi Katarzyna Prawda, współorganizatorka projektu. – Kształcenie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na instrumentach dętych i przeprowadzenie zajęć umuzykalniających dla dzieci, a także włączenie rodziców w niektóre działania.

Organizatorzy liczą, że w przyszłości dzieci, które ukończą te zajęcia, wzmocnią szeregi orkiestry.

- Znajdujemy się w Kotulinie, miejscowości w której orkiestra dęta działa od 1903 roku, czyli ma bardzo wielkie tradycje lokalne. Naszym zadaniem między innymi jest to, aby zachęcić przyszłych adeptów do gry na instrumentach dętych - mówi Andrzej Wrazidło, prezes orkiestry dętej.

Projekt „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tosia i Milena
Andrzej Wrazidło
Katarzyna Prawda

Zobacz także

2020-08-09, godz. 11:55, Kultura i rozrywka Nie ma Śląskiego Lata Muzycznego, ale tradycyjny "Heuriger" w Głogówku się odbędzie! Pandemia koronawirusa spowodowała, że w tym roku na Opolszczyźnie nie odbędzie się 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny ani towarzyszący mu festiwal 'Śląskie Lato Muzyczne', który zwykle pokrywał się częścią letnich koncertów w… » więcej 2020-07-28, godz. 20:00, Kultura i rozrywka "Piosenka wNET!" - nowy projekt Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu trwają intensywne prace nad realizacją projektu pod hasłem 'Piosenka wNET!', który będzie się składał z 15 warsztatów edukacyjnych online emitowanych bezpłatnie już we wrześniu. Odcinki te, będą… » więcej 2020-07-28, godz. 12:30, Kultura i rozrywka Warsztaty perkusyjne w Prudnickim Ośrodku Kultury Młodzi muzycy mają szansę rozwinąć swoje umiejętności gry na perkusji. Umożliwi im to Prudnicki Ośrodek Kultury. Przez kilka najbliższych tygodni zarówno dzieci, jak i młodzieży w wieku od 7 do 12 lat mogą wziąć udział w warsztatach… » więcej 2020-07-27, godz. 07:57, Kultura i rozrywka Do usłyszenia profesorze! Dziś ostatnie pożegnanie Piotra Barona W piątek (24.07) nad ranem po długiej walce z chorobą zmarł prof. Piotr Baron. Był dyrygentem, nauczycielem akademickim, organistą, kompozytorem, specjalistą w zakresie emisji głosu oraz wystąpień publicznych, autorem publikacji… » więcej 2020-07-25, godz. 11:22, Kultura i rozrywka 57. KFPP w Opolu. Znamy uczestników "Debiutów" i "Premier" Znani są pierwsi artyści, którzy wystąpią na 57. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Telewizja Polska i miasto ogłosiły uczestników tegorocznych koncertów „Debiuty” i „Premiery”. » więcej
111112113114115116117
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »