Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-01-12, 14:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

"Ostre zadęcie" w Kotulinie koło Strzelec Opolskich

Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
Uczestnicy projektu "Ostre zadęcie" [fot. A. Pospiszyl]
25 dzieci z Kotulina pod Strzelcami Opolskimi przez cały rok uczyło się grać na instrumentach dętych. Jeszcze kilka lat prób i będą mogły zasilić szeregi miejscowej orkiestry dętej. Najmłodsi muzycy grę zaczynają już w przedszkolu, a repertuar młodzież sama sobie układa, oczywiście pod czujnym okiem nauczycieli.
Wśród uczestników zajęć muzycznych są m.in. Tosia i Milena.

- Przed szkołą był taki plakat, który tato zauważył. Na drugi dzień w szkole pani się mnie spytała, kto chce i ja się zgłosiłam – mówi Milena.

- Najpierw musiałam się nauczyć tych wszystkich dźwięków, a potem na ustniku się rozgrywałam. Jak umiałam grać niektóre ćwiczenia, to zaczynałam grać różne melodie – mówi Tosia.

Już drugi rok z rzędu prowadzone są zajęcia dla najmłodszych, których efektem są wspólne koncerty dla całej miejscowości.

- Celem jest przede wszystkim edukacja muzyczna – mówi Katarzyna Prawda, współorganizatorka projektu. – Kształcenie dzieci w wieku od 6 do 12 lat na instrumentach dętych i przeprowadzenie zajęć umuzykalniających dla dzieci, a także włączenie rodziców w niektóre działania.

Organizatorzy liczą, że w przyszłości dzieci, które ukończą te zajęcia, wzmocnią szeregi orkiestry.

- Znajdujemy się w Kotulinie, miejscowości w której orkiestra dęta działa od 1903 roku, czyli ma bardzo wielkie tradycje lokalne. Naszym zadaniem między innymi jest to, aby zachęcić przyszłych adeptów do gry na instrumentach dętych - mówi Andrzej Wrazidło, prezes orkiestry dętej.

Projekt „Ostre zadęcie, czyli orkiestrowy Kotulin” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tosia i Milena
Andrzej Wrazidło
Katarzyna Prawda

Zobacz także

2020-10-04, godz. 11:00, Kultura i rozrywka Zapomniana polska kameralistyka zabrzmiała w Dąbrówce Dolnej Występ zespołu Aperion Trio otworzył XVII Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera. W tym roku, z powodu następstw rozprzestrzeniania się koronawirusa, festiwal odbywa się znacznie później i w nieco… » więcej 2020-10-03, godz. 13:15, Kultura i rozrywka Owacyjne przyjęcie średniowiecznej muzyki Mikołaja z Koźla! [ZDJĘCIA] Równolegle z inauguracją 69. sezonu artystycznego w Filharmonii Opolskiej w naszym regionie rozpoczął się unikatowy w skali kraju Festiwal Mikołaja z Koźla (2-4.10), czyli wydarzenie skoncentrowane wokół sztuki średniowiecza. Publiczność… » więcej 2020-10-03, godz. 11:45, Kultura i rozrywka Utytułowana solistka i niecodzienna 'cadenza' - mocne wejście Filharmonii Opolskiej w 69. sezon artystyczny Nowy sezon artystyczny 2020/2021 w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera został oficjalnie zainaugurowany dźwiękami dzieł Ludwiga van Beethovena i patrona filharmonii. Takie zestawienie kompozytorów nie jest przypadkowe, bowiem dotychczasowe… » więcej 2020-10-03, godz. 08:00, Kultura i rozrywka Koncert Voo Voo na dobry początek 18. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy 18. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy wystartował. Po oficjalnym otwarciu wydarzenia w amfiteatrze, opolanie mieli okazję wziąć udział w koncercie Voo Voo, który odbył się w Narodowym Centrum Piosenki Polskiej. » więcej 2020-10-02, godz. 19:20, Kultura i rozrywka Głogówek: Cappella Cracoviensis zaprezentuje Septet Es-dur Beethovena! Capella Cracoviensis wystąpi w sobotni (03.10) wieczór w Głogówku. Zespół, w skład którego wchodzi zarówno chór kameralny, jak i orkiestra, specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, przy czym repertuar zespołu obejmuje dzieła… » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »