Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-12-26, 16:25 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Ukazała się płyta promująca kulturę muzyczną herrnhutów

Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Nowa płyta zespołu Zaginione Archiwum © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tuż przed świętami ukazała się druga płyta w dorobku zespołu Zaginione Archiwum, specjalizującego się w odkrywaniu zapomnianej muzyki tradycyjnej i nadawaniu jej nowego, oryginalnego brzmienia. Płyta zatytułowana "Herrnhut. Boża straż" poświęcona jest muzyce, związanej z dość oryginalną społecznością herrnhutów, czyli bractwa, kierującego się własnymi zasadami religijnymi, moralnymi i ekonomicznymi.
Jak wyjaśnia Mariusz Pucia, współtwórca tej płyty, na co dzień etnomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wszystko zaczęło się od wystawy z 13 października tego roku.

- Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowało długo zaplanowywaną wystawę na temat społeczności herrnhut, która zresztą u nas na Opolszczyźnie, a ściślej ujmując w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, w miejscowości Pawłowiczki, funkcjonowała - wyjaśnia Mariusz Pucia. - Skansen zrobił o tej społeczności wystawę i zwrócono się do nas z prośbą o zrobienie podkładu muzycznego pod wystawę. Znaczy przyjrzenie się temu, że jeżeli jest taka społeczność, ta społeczność miała swoje prawa i obowiązki, a twórcy tej społeczności zajmowali się również działalnością kulturalną, również muzyczną. Okazało się, że da się wynaleźć całkiem sporo.

Z odnalezionego i opracowanego materiału udało się stworzyć płytę zawierającą 12 utworów, w tym 3 przeznaczone na okres Adwentu i Bożego Narodzenia. Warto zaznaczyć, że wśród tych utworów jest także pieśń "Cudowna różdżka wzrosła", będąca popularną do dziś kolędą protestancką.

A więcej na temat społeczności herrnhutów i samej płyty będzie można usłyszeć 2 stycznia w audycji "Debata o kulturze" w Radiu Opole 2 KULTURA.
Mariusz Pucia

Zobacz także

2019-03-07, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Koncert na Dzień Kobiet w Filharmonii Opolskiej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Opolskiej wystąpi w piątek (08.02) pod batutą Wojciecha Rodka. Dyrygent urodził się w Brzegu, prowadził orkiestry symfoniczne nie tylko w Polsce ale w całej Europie. » więcej 2019-03-07, godz. 12:51, Wiadomości z regionu W Kędzierzynie-Koźlu powstanie pierwsza klasa o profilu muzycznym Publiczna Szkoła Podstawowa numer 5 w Kędzierzynie-Koźlu podjęła współpracę z Państwową Szkołą Muzyczną nr 1. Efekt - klasa o profilu muzycznym. Chodzi o skrócenie czasu, który uczniowie poświęcają na naukę, a ich rodzice… » więcej 2019-02-27, godz. 16:11, Patronaty - polecamy Wieczory pod znakiem tanga w Filharmonii Opolskiej Dwa koncerty pełne gorących rytmów argentyńskiego tanga zabrzmią w tym tygodniu w Filharmonii Opolskiej. Po raz pierwszy z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Opolskiej pod batutą Przemysława Neumanna wystąpi włoski mistrz bandoneonu… » więcej 2019-02-25, godz. 19:02, Patronaty - polecamy Piosenki Agnieszki Osieckiej zabrzmią w Studiu M w rocznicę śmierci artystki Już 7 marca, czyli tradycyjnie w czwartek, odbędzie się kolejny koncert w Studiu M im. SBB. Tym razem będzie to uczta dla wszystkich fanów twórczości Agnieszki Osieckiej. Z repertuarem „Osiecka Jazzowo” wystąpi kwartet Krzysztofa… » więcej 2019-02-25, godz. 11:18, Patronaty - polecamy Nysa Gospel Choir z koncertem w Studiu M – transmisja wydarzenia w czwartek o 20:05 Koncertowe wieczory w Studio M im SBB Radia Opole trwają. W tym roku za nami już mieszanka gatunków muzycznych w wykonaniu Filipa Mizi, jazzowa uczta za sprawą występu zespołu EABS, promocja debiutanckiej płyty Sławka Kusza oraz poetycki… » więcej
157158159160161162163
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »