Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-10-19, 14:05 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Klasyka w formie: "Szybsi niż Kubica" i z potrójnym "standing ovation" [ZDJĘCIA]

Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Michał Maciaszczyk i Polish Art Philharmonic w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
- Byliśmy dziś szybsi niż Robert Kubica - zażartował podczas koncertu Michał Maciaszczyk, skrzypek i dyrygent, który w piątkowy (18.10) wieczór wspólnie z orkiestrą "Polish Art Philharmonic" wystąpił w Filharmonii Opolskiej. Artysta nawiązał w ten sposób zarówno do energii panującej na scenie i tempie, w jakim wykonane zostały niektóre utwory, jak i do mecenatu grupy PKN Orlen. Publiczność nagrodziła występ muzyków długim aplauzem, trzykrotnie podrywając się z miejsc. Burza oklasków przerywała nawet cykle koncertowe znane jako "Cztery pory roku" (A. Vivaldi).
W programie piątkowego koncertu, wpisującego się w cykl koncertów kameralnych filharmonii, znalazły się nie tylko słynne kompozycje Antonio Vivaldiego, ale także dzieła takich polskich kompozytorów, jak Mieczysław Karłowicz ("Serenada" op. 2 na orkiestrę smyczkową), Stanisław Moryto ("Cztery utwory w polskim stylu") czy Piotr Moss ("Elan" na smyczki).

- PKN Orlen kojarzony jest ze wspieraniem sportu i oczywiście z paliwem - wyjaśnia Michał Maciaszczyk. - My z tego paliwa zrobiliśmy dzięki głównemu sponsorowi dość poważny wyczyn. Energia wyśmienita! Ja zawsze sobie bardzo cenię te pobyty tutaj w Filharmonii Opolskiej, bo jest to wyśmienita publiczność, która bardzo dobrze słucha, bardzo uważnie słucha. I do tego też oddaje ogromną właśnie energię, przez którą człowiek czuje się bardzo dobrze na scenie, bo to jest też bardzo ważne, żeby czuć się komfortowo. Czuć się dobrze, czuć się wśród przyjaciół, ludzi którzy dają siłę, a nie ją zabierają.

Dodajmy, że występ orkiestry kameralnej "Polish Art Philharmonic" pod dyrekcją pochodzącego z Opola Michała Maciaszczyka, realizowany był w ramach projektu Myślenickiego Stowarzyszenia Artystów Muzyków zatytułowanego "Od współczesności do baroku - muzyka polska i włoska przez cztery pory roku". Projekt ten został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Kultury w ramach programu „Muzyka” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia. A więcej na ten temat w środowej (30.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
Michał Maciaszczyk

Zobacz także

2020-07-10, godz. 15:15, Kultura i rozrywka Jakub Dubik rusza z programem dla młodych muzyków Pochodzący z Opolszczyzny wiolonczelista w ramach programu stypendialnego uruchomił projekt 'e-Bank Talentów' skierowany do utalentowanych młodych muzyków. Program będzie się składał z dwóch części. Pierwszy ruszy od soboty i będzie… » więcej 2020-07-06, godz. 11:15, Kultura i rozrywka Konkurs na najlepszy rap organizuje Nyski Dom Kultury Nyski Dom Kultury poszukuje młodych, utalentowanych twórców, którzy chętnie rozwijają swoje muzyczne pasje. Trwa wakacyjny konkurs na najlepszy rap. Zainteresowani jeszcze mogą nadsyłać stworzone przez siebie utwory na adres mailowy… » więcej 2020-07-02, godz. 16:25, Patronaty - polecamy DJ BRK i ekipa NOKTA Festival 9 lipca w Studiu M im. SBB - zobaczcie transmisję! Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich DJ’ów i producentów muzycznych, a także raper i wokalista - DJ BRK w czwartek 9 lipca wystąpi w Studiu M im. SBB. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00, bez udziału publiczności, ale będzie… » więcej 2020-07-01, godz. 12:15, Kultura i rozrywka Technologia w służbie muzyki i edukacji. Przed nami internetowe transmisje egzaminów dyplomowych! Seria nietypowych recitali dyplomowych rozpocznie się dziś (01.07) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu. Szkoła po raz kolejny postanowiła wykorzystać współczesną technologię. Tym razem nie chodzi… » więcej 2020-06-28, godz. 09:02, Kultura i rozrywka Łukasz Szuba: Słuchajmy muzyki i muzykujmy - muzyka zbliża ludzi ! Nie od dziś wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Dzielenie jej na dobrą i złą nie ma sensu, gdyż to, jak ją odbieramy zależy od indywidualnych preferencji. Łukasz Szuba, muzyk i nauczyciel muzyki zachęca by u dzieci i młodzieży… » więcej
114115116117118119120
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »