Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2018-11-12, 09:04 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka (nie)zapomniana przyjęta owacyjnie! Za nami uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej [ZDJĘCIA]

Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Uroczysty koncert z okazji 11 listopada w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Dzieła polskich kompozytorów - Feliksa Nowowiejskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Witolda Maliszewskiego - uświetniły uroczysty koncert zorganizowany w niedzielny wieczór (11.11) w Filharmonii Opolskiej, w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W pierwszej części wieczoru wystąpił utytułowany pianista, Krzysztof Książek, kojarzony głównie z konkursami chopinowskimi.

- Zawsze jest wielką radością dla mnie zagrać coś innego niż Chopina - mówi pianista. - Ale tak naprawdę ostatnimi czasy, na nowo jakby polubiłem Chopina.

Artysta przyznaje także, że utrzymywanie kontaktu wzrokowego z orkiestrą w trakcie grania jest dla niego ważne i pomaga w grze.

- Zawsze traktuję granie z orkiestrą jako taki duet - wyjaśnia Krzysztof Książek. - Gramy razem i to nie jest tak, że ja jestem ważniejszy czy orkiestra jest ważniejsza. Bardzo dobrze współpracowało mi się dzisiaj z orkiestrą i z dyrygentem i dużo radości mieliśmy wszyscy z tego utworu [Koncertu fortepianowego a-moll op. 17 I.J. Paderewskiego - przyp. red.].

Utworem mocno wyczekiwanym przez wielu słuchaczy, okazała się IV symfonia D-dur Witolda Maliszewskiego "Odrodzonej i odnalezionej Ojczyźnie", która zabrzmiała po raz pierwszy od prawykonania.

- Punktem kulminacyjnym utworu jest pojawienie się melodii Mazurka Dąbrowskiego - mówi dyrektor filharmonii, Przemysław Neumann. - Jak się tylko ten motyw pojawia, wzruszenie chwyta za gardło, bo nagle człowiek sobie uświadamia długą drogę, którą kompozytor musiał przejść, żeby dojść do momentu, w którym może pełną piersią zaśpiewać "Jeszcze Polska nie zginęła". I ten utwór, w tym kontekście 11 listopada, jest najlepszą wizytówką tej muzyki.

Dodajmy, że pojawienie się melodii polskiego hymnu państwowego w partii trąbek zostało dodatkowo wyeksponowane - trębacze zagrali ten fragment utworu w postawie stojącej.

Przypomnijmy, że uroczysty koncert, odbył się nie tylko z okazji święta państwowego, ale także w ramach cyklu "Polska muzyka zapomniana", a także ogólnopolskiego programu "filharmonia / ostrożnie wciąga!!!" skierowanego do maturzystów.

Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Krzysztof Książek
Przemysław Neumann

Zobacz także

2019-09-26, godz. 17:50, Patronaty - polecamy DOBS z koncertem w Studio M im. SBB 10 października! Mamy już bilety! Zdobyli nagrodę główną podczas III Festiwalu Zespołów Muzyki Alternatywnej 'Tarnogranie', a podczas 14. Rock-Time'u docenił ich sam Janusz Niekrasz z TSA. Kręgi bluesa oraz szeroko rozumianego rocka są im muzycznie najbliższe, a… » więcej 2019-09-23, godz. 15:14, Patronaty - polecamy Sławomir gwiazdą Święta Chleba w Strzelcach Opolskich To uroczystość mocno zakorzeniona w tradycji regionu. W tym roku odbędzie się po raz dziesiąty! Mowa o plenerowej imprezie pod nazwą Powiatowe Święto Chleba. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę (29.09) w Parku Miejskim… » więcej 2019-09-23, godz. 12:45, Kultura i rozrywka Głogówek: muzyka na cztery ręce. Za nami występ Ravel Piano DUO na festiwalu beethovenowskim Pierwszy, moniuszkowski akcent pojawił się na festiwalu beethovenowskim w Głogówku. Podczas niedzielnego (22.09) recitalu duetu fortepianowego Ravel Piano DUO zaprezentowane zostały nie tylko dzieła niemieckich twórców - Franza Schuberta… » więcej 2019-09-18, godz. 21:35, Kultura i rozrywka Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który po raz dziewiąty organizuje Towarzystwo Muzyczne w Opolu. Tradycyjnie… » więcej 2019-09-17, godz. 14:36, Patronaty - polecamy Rusza Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena – w programie osiem koncertów Już po raz 27. południe Polski świętować będzie fakt, że na zamku w Głogówku Ludwig van Beethoven tworzył V Symfonię, a goszczącemu go, głogóweckiemu hrabiemu Franciszkowi von Oppersdorff, dedykował IV Symfonię B-dur Op. 60… » więcej
136137138139140141142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »