Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-11-10, 21:00 Autor: Klaudia Pokładek

Festiwal im. Moritza Brosiga w Paczkowie z nutą patriotyzmu. Wystąpił Artes Ensamble

Ostatni koncert w ramach XV Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga [Fot. Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie]
Ostatni koncert w ramach XV Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Moritza Brosiga [Fot. Ośrodek Kultury i Rekreacji w Paczkowie]
W Ośrodku Kultury w Paczkowie zakończył się tegoroczny cykl spotkań z muzyką Moritza Brosiga w ramach XV Paczkowskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.
Były rytmy szlacheckiego poloneza i polska muzyka romantyzmu, a z racji Święta Niepodległości nie zabrakło również pieśni narodowo-wyzwoleńczych w wykonaniu zespołu Artes Ensamble. Festiwal prowadził dziennikarz muzyczny i krytyk, Jacek Woleński.

- Musimy świętować. Cała sala ma śpiewać ze śpiewakami i z zespołem Artes Ensamble - mówi Woleński.

Dyrektor Ośrodka Kultury i rekreacji w Paczkowie Andrzej Kłoczko zauważa, że w Polsce ostatnimi czasy rodzi się moda na patriotyzm.

- To dobra tendencja. Myślę, że będziemy ją pielęgnować. Chociażby po to, by dać młodzieży przykład. By o drodze Polski do niepodległości mogli uczyć się nie tylko na lekcjach historii, ale również podczas tego typu imprez - twierdzi Kłoczko.

Andrzej Janaszek, dyrektor artystyczny zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensamble, zadowolony jest, że to właśnie jego grupie przypadł zaszczyt kończyć tegoroczny festiwal w Paczkowie.

- Z jego datą zbiegła się kolejna rocznica narodowego Święta Niepodległości. Wszystkie te polskie pieśni, polski mazur, polonez i pieśni legionowe są absolutnie urzekające, a dodatkowo świetnie wpisują się w narodowe uroczystości z okazji 11 listopada - mówi.

Warto przypomnieć, że Moritz Brosig urodził się w Lisich Kątach pod Paczkowem. Był cenionym organistą, kompozytorem i twórcą muzyki sakralnej.
Jacek Woleński, Andrzej Kłoczko, Andrzej Janaszek

Zobacz także

2018-05-11, godz. 15:35, Wiadomości z regionu Czwarty dzień 55 KFPP z TVP i program kabaretowo-muzyczny z Polsatem. Opole chce zorganizować dwie duże imprezy 200 tys. złotych na czwarty dzień 55 Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki organizowany z Telewizją Polską i 650 tys. na dwudniową imprezę z Polsatem - na nadzwyczajnej, poniedziałkowej (14.05), sesji radni będą głosować nad stosowną… » więcej 2018-05-11, godz. 11:30, Kultura i rozrywka Muzyka tradycyjna - z laurami i w centrum zainteresowania Album wyróżniony pierwszą nagrodą w konkursie Polskiego Radia 'Fonogram Źródeł 2017', będzie jednym z pretekstów do rozważań nad muzyką tradycyjną Opolszczyzny. A wszystko w ramach konferencji naukowej 'Muzyka tradycyjna Opolszczyzny… » więcej 2018-05-11, godz. 07:00, Kultura i rozrywka W przyszłym tygodniu rozpoczną się Dni Opola Od 16 do 20 maja opolski ratusz wspólnie z Muzeum Polskiej Piosenki, Miejską Biblioteką Publiczną i Młodzieżowym Domem Kultury przygotował sporo atrakcji. Wśród nich m.in. koncert Kamila Bednarka, koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego… » więcej 2018-05-10, godz. 20:59, Kultura i rozrywka Dźwięk i obraz na wystawie piosenki Ruszyła I Międzynarodowa Wystawa Piosenki w Opolu Canti Espositi w Galerii Sztuki Współczesnej. Wystawa otwiera cykl imprez, które potrwają w galerii do 22 czerwca. » więcej 2018-05-09, godz. 19:01, Patronaty - polecamy Metalowe riffy Oberschlesien zabrzmią w Studiu M – zaproszenia można jeszcze rezerwować! Nieraz zdarzało im się grać w kopalni 320 metrów pod ziemią. Swego czasu odwiedzili też Radio Opole w audycji „Scena i sława”. Tym razem nie dość, że nas odwiedzą, to jeszcze zagrają koncert w Studiu M! Mowa o zespole Oberschlesien… » więcej
190191192193194195196
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »