Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-09-02, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. B.Więcek)

Czy film bez muzyki może w ogóle istnieć?

Grażyna Staniszewska jako Danusia - kadr z filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda
Grażyna Staniszewska jako Danusia - kadr z filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda
Muzyka w filmie ma różne oblicza. Być może filmowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza zatytułowana "Krzyżacy" nie straciłaby wiele, gdyby Danuśka nie zaśpiewała w karczmie albo gdyby rycerstwo nie szło do boju z pieśnią na ustach. Być może... Ale jeśli sam Sienkiewicz wspominał o tych śpiewach?
Muzyka jest integralną częścią filmu, jest jego duszą. W ogólnym odbiorze często niezauważalna - niczym ludzki oddech. A przecież bez oddechu nie ma życia. Bez muzyki film staje się pusty, traci wyraz, klimat. Dramaturgia, romantyczność czy nostalgia - to wszystko istnieje właśnie dzięki muzyce.

Autorem ścieżki dźwiękowej do "Krzyżaków" w reżyserii Aleksandra Forda jest Kazimierz Serocki, polski kompozytor i pianista, jeden z organizatorów festiwalu "Warszawska Jesień". Skomponował on muzykę do 14 filmów fabularnych i około 30 krótkometrażowych (dokumentalnych i animowanych). Napisane przez niego ścieżki dźwiękowe pochodzą z lat 1949-1974. Jedną z nich jest właśnie ilustracja muzyczna do filmu "Krzyżacy", która powstała 46 lat temu.

Jaka jest muzyka filmowa Serockiego? Cechuje ją oszczędność wyrazu i środków technicznych, brak eksperymentów. Karol Bulanda pochylając się nad tą muzyką wskazuje nawet na pewną "sztampowość", stosowanie "sprawdzonych modeli muzycznych umiejscowionych w kontekście obrazu" i oczywiście "wyrastających z wrażeń wywołanych fabułą", a także "plastycznością wizualną filmu". Jednocześnie muzykę filmową Serockiego naznacza "wysoka wartość artystyczna", "nietuzinkowość", "piękno oraz profesjonalizm techniczny", a także "odpowiedniość audiowizualna i emocjonalne uwydatnienia".

W filmie dominują proste brzmienia - bliskie temu, co działo się wówczas w muzyce współczesnej, a jednocześnie zgrabnie nawiązujące do czasu historycznego akcji. Pośród "muzycznych komentarzy" do toczącej się akcji, złożonych jakby z przypadkowych dźwięków, akordów - pojawiają się także nawiązania do melodii Bogurodzicy.

Sam Serocki rolę muzyki w filmie widział tak:
"Mówiąc najogólniej, muzyka w filmie powinna w sposób sugestywny podkreślać, pogłębiać emocjonalnie to, co widzimy w obrazie. W pierwszej kategorii, zdaniem moim, powinien dominować jakiś jeden główny motyw muzyczny, najczęściej pieśń, szczególnie jeśli chodzi o komedie filmowe, czy też inne filmy, w których założenie scenariusza to umożliwia. Muzyka odgrywa tu pierwszoplanową rolę, mobilizuje widza, a jednocześnie przez swój olbrzymi krąg odbiorców, odgrywa dużą rolę w kształtowaniu, podnoszeniu jego poziomu muzycznego. W kategorii drugiej muzyka oczywiście odgrywa mniejszą rolę, służąc podkreślaniu pewnych nastrojów i pogłębianiu emocjonalnemu treści zawartych w filmie. Ponieważ muzyka w filmie z natury rzeczy jest programowa i raczej bez formy takiej, jaką obserwujemy w muzyce symfonicznej i estradowej, więc i tutaj w miarę możliwości należy dążyć do powtarzających się motywów, czy to w formie wokalnej czy instrumentalnej, jest to bowiem często jedyna forma, możliwa przy kompozycji muzyki do filmu, która może ułatwić zrozumienie treści wyrażanych przez muzykę, a tym samym przyczynia się do spełnienia swojego zadania w filmie".

Muzyczna koncepcja "Krzyżaków" jest idealnym odzwierciedleniem tej wizji. Obok dominującego motywu "Bogurodzicy", pewnym dopełnieniem całości są popularne pieśni - śpiew Danuśki nawiązujący do ludowych tradycji, czy wpadające w ucho "Tamdaradei", śpiewane przez Krzyżaków jadących konno.

Czy film bez muzyki może istnieć? Pewnie może, tylko jacy byliby "Krzyżacy"? Choćby nawet uniknąć pojawiania się popularnych - z historycznego punktu widzenia - pieśni, wyciąć sceny, w których bohaterowie śpiewają różne melodie. Pozostaje muzyczne tło akcji. Czy niezbędne? Nieprzekonanych zachęcam do próby obejrzenia scen filmu bez dźwięku. Scen pozbawionych dialogów. To dobry test, by przekonać się jak pusty, niekompletny staje się obraz filmowy bez swej siostry... muzyki.

Zobacz także

2016-05-18, godz. 18:43, Patronaty - polecamy PSM w Brzegu 70-lecie uczci koncertowo Brzeska szkoła muzyczna jest jedną z najstarszych szkół muzycznych w województwie. W tym roku obchodzi 70-lecie powstania. Z tej okazji w najbliższy piątek (20.05) w auli przy ul. Piastowskiej 18 odbędzie się koncert galowy, z kolei… » więcej 2016-05-18, godz. 12:47, Patronaty - polecamy Zobacz, kto zagra w radiowym ogródku – Muzyczne Rewiry Kultury już w piątek Rodzinny piknik i koncerty - Radio Opole w Noc Kultury zaprasza do ogródka Restauracji „Radiowa'. W piątek 27 maja już od godz. 15:00 w strefie małego reportera dla dzieci czekać będą gry, zabawy i animacje. Z kolei o 16:30 w radiowym… » więcej 2016-05-18, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Mateo Paz feat. Meg wkroczy Przebojem Na Antenę Piosenka 'Take a break' w wykonaniu Mateo Paz feat. Meg została zgłoszona przez naszą rozgłośnię do udziału w konkursie Przebojem Na Antenę. W rywalizacji biorą udział piosenki wytypowane przez regionalne rozgłośnie w całej Polsce… » więcej 2016-05-17, godz. 16:40, Kultura i rozrywka Radio Opole ufunduje nagrodę w konkursie Młode Opole! Jeszcze tylko do 20 maja utalentowane dzieci i młodzież mogą zgłaszać chęć udziału w konkursie Młode Opole. Finał odbędzie się 4 czerwca na plenerowej scenie na placu Wolności w Opolu. Jury będzie oceniało między innymi muzykalność… » więcej 2016-05-16, godz. 15:20, Patronaty - polecamy Wygraj sesję w Studio M Radia Opole – zgłoszenia jeszcze tylko do piątku Jak co roku - przy okazji Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej - rozśpiewana młodzież zaprezentuje swoje talenty muzyczne podczas Przegląd Twórczości Artystycznej Młode Opole. To już ósma edycja konkursu. Przegląd adresowany jest… » więcej
294295296297298299300
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »