Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-09-02, 15:15 Autor: Małgorzata Ślusarczyk (oprac. B.Więcek)

Czy film bez muzyki może w ogóle istnieć?

Grażyna Staniszewska jako Danusia - kadr z filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda
Grażyna Staniszewska jako Danusia - kadr z filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda
Muzyka w filmie ma różne oblicza. Być może filmowa adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza zatytułowana "Krzyżacy" nie straciłaby wiele, gdyby Danuśka nie zaśpiewała w karczmie albo gdyby rycerstwo nie szło do boju z pieśnią na ustach. Być może... Ale jeśli sam Sienkiewicz wspominał o tych śpiewach?
Muzyka jest integralną częścią filmu, jest jego duszą. W ogólnym odbiorze często niezauważalna - niczym ludzki oddech. A przecież bez oddechu nie ma życia. Bez muzyki film staje się pusty, traci wyraz, klimat. Dramaturgia, romantyczność czy nostalgia - to wszystko istnieje właśnie dzięki muzyce.

Autorem ścieżki dźwiękowej do "Krzyżaków" w reżyserii Aleksandra Forda jest Kazimierz Serocki, polski kompozytor i pianista, jeden z organizatorów festiwalu "Warszawska Jesień". Skomponował on muzykę do 14 filmów fabularnych i około 30 krótkometrażowych (dokumentalnych i animowanych). Napisane przez niego ścieżki dźwiękowe pochodzą z lat 1949-1974. Jedną z nich jest właśnie ilustracja muzyczna do filmu "Krzyżacy", która powstała 46 lat temu.

Jaka jest muzyka filmowa Serockiego? Cechuje ją oszczędność wyrazu i środków technicznych, brak eksperymentów. Karol Bulanda pochylając się nad tą muzyką wskazuje nawet na pewną "sztampowość", stosowanie "sprawdzonych modeli muzycznych umiejscowionych w kontekście obrazu" i oczywiście "wyrastających z wrażeń wywołanych fabułą", a także "plastycznością wizualną filmu". Jednocześnie muzykę filmową Serockiego naznacza "wysoka wartość artystyczna", "nietuzinkowość", "piękno oraz profesjonalizm techniczny", a także "odpowiedniość audiowizualna i emocjonalne uwydatnienia".

W filmie dominują proste brzmienia - bliskie temu, co działo się wówczas w muzyce współczesnej, a jednocześnie zgrabnie nawiązujące do czasu historycznego akcji. Pośród "muzycznych komentarzy" do toczącej się akcji, złożonych jakby z przypadkowych dźwięków, akordów - pojawiają się także nawiązania do melodii Bogurodzicy.

Sam Serocki rolę muzyki w filmie widział tak:
"Mówiąc najogólniej, muzyka w filmie powinna w sposób sugestywny podkreślać, pogłębiać emocjonalnie to, co widzimy w obrazie. W pierwszej kategorii, zdaniem moim, powinien dominować jakiś jeden główny motyw muzyczny, najczęściej pieśń, szczególnie jeśli chodzi o komedie filmowe, czy też inne filmy, w których założenie scenariusza to umożliwia. Muzyka odgrywa tu pierwszoplanową rolę, mobilizuje widza, a jednocześnie przez swój olbrzymi krąg odbiorców, odgrywa dużą rolę w kształtowaniu, podnoszeniu jego poziomu muzycznego. W kategorii drugiej muzyka oczywiście odgrywa mniejszą rolę, służąc podkreślaniu pewnych nastrojów i pogłębianiu emocjonalnemu treści zawartych w filmie. Ponieważ muzyka w filmie z natury rzeczy jest programowa i raczej bez formy takiej, jaką obserwujemy w muzyce symfonicznej i estradowej, więc i tutaj w miarę możliwości należy dążyć do powtarzających się motywów, czy to w formie wokalnej czy instrumentalnej, jest to bowiem często jedyna forma, możliwa przy kompozycji muzyki do filmu, która może ułatwić zrozumienie treści wyrażanych przez muzykę, a tym samym przyczynia się do spełnienia swojego zadania w filmie".

Muzyczna koncepcja "Krzyżaków" jest idealnym odzwierciedleniem tej wizji. Obok dominującego motywu "Bogurodzicy", pewnym dopełnieniem całości są popularne pieśni - śpiew Danuśki nawiązujący do ludowych tradycji, czy wpadające w ucho "Tamdaradei", śpiewane przez Krzyżaków jadących konno.

Czy film bez muzyki może istnieć? Pewnie może, tylko jacy byliby "Krzyżacy"? Choćby nawet uniknąć pojawiania się popularnych - z historycznego punktu widzenia - pieśni, wyciąć sceny, w których bohaterowie śpiewają różne melodie. Pozostaje muzyczne tło akcji. Czy niezbędne? Nieprzekonanych zachęcam do próby obejrzenia scen filmu bez dźwięku. Scen pozbawionych dialogów. To dobry test, by przekonać się jak pusty, niekompletny staje się obraz filmowy bez swej siostry... muzyki.

Zobacz także

2016-09-19, godz. 17:30, Kultura i rozrywka Muzyczne mocne uderzenia na koncercie w Klubie Artysty. Laszlo Taxi i Plan C Tym razem Fundacja Czas Podróżników zaprasza na podróż muzyczną. W środowy wieczór na scenie w Klubie Artysty wystąpią dwa młode zespoły. » więcej 2016-09-15, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Muzyczna elektroniczna alternatywa zagości w teatrze Sambor wystąpi w Kofeinie Foyer w Opolu już w piątek. Sambor to projekt muzyczny Sambora Kostrzewy - wokalisty, muzyka i kompozytora z Tychów, który razem z Adamem Cyzio i Krzysztofem Kuźnikiem wykonują elektroniczną muzykę alter… » więcej 2016-09-12, godz. 16:22, Patronaty - polecamy Drum Fest w tym roku jubileuszowy - zobacz program Do 28 października potrwa jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Drum Fest. Repertuar wydarzenia - jak co roku - bardzo różnorodny. W programie znajdą coś dla siebie zarówno gustujący w muzyce klasycznej, jazzowej, bluesowej… » więcej 2016-09-08, godz. 16:12, Patronaty - polecamy Stan Borys w jubileuszowym koncercie - transmisja w poniedziałek po 19:00 75. urodziny i 55-lecie kariery artystycznej obchodzi w tym roku piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta w jednej osobie - Stan Borys. Z tej okazji w poniedziałek (12.09) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie… » więcej 2016-09-02, godz. 21:56, Kultura i rozrywka Zbigniew Wodecki poruszył opolską publiczność. Koncert pełen wzruszeń i muzycznych uniesień [FILM, ZDJĘCIA] Koncert Zbigniewa Wodeckiego przyciągnął do opolskiego amfiteatru tłumy melomanów. Artysta zaprezentował piosenki z płyty '1976: Do tego Space Odyssey' w niepowtarzalnych aranżacjach wraz z formacją Mitch & Mitch, orkiestrą oraz… » więcej
283284285286287288289
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »