Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2016-01-15, 11:45 Autor: Katarzyna Zawadzka

Historia jednego przeboju... Prapremiera w Opolu

Spotkanie podczas prapermiery w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Spotkanie podczas prapermiery w Opolu [fot. Katarzyna Zawadzka]
Opolanie jako pierwsi zobaczyli nowy cykl programów „Muzeum Polskiej Piosenki czyli historia jednego przeboju”. Przedpremierowy pokaz ośmiu odcinków, które prezentowane będę w TVP Rozrywka, zorganizowano w Kinie Helios. Autorzy cyklu przedstawili między innymi historię takich przebojów jak „Jestem kobietą” Edyty Górniak, „Black and white” zespołu Kombi czy „Kolorowe sny” grupy Just 5.
Gośćmi prapremiery były Alibabki oraz Edward Hulewicz i Tadeusz Drozda. Spotkanie prowadziła dziennikarka Maria Szabłowska.

- To nie jest tak, że każda piosenka ma swoją historię - mówi Szabłowska. - Każda piosenka ma WIELE swoich historii. Jest historia powstania tej piosenki, ewentualnego sukcesu i historie ludzi, którzy jej słuchają, bo każdy ma jakieś wspomnienia zupełnie inne związane z danym utworem. To jest wspaniałe, że każda piosenka ma wiele historii - dodaje.

Tadeusz Drozda jest autorem piosenki „Parostatek”, którą śpiewa Krzysztof Krawczyk. W Opolu opowiadał o narodzinach tego przeboju.

- Wówczas teksty piosenek pisało się na maszynie - wspomina Drozda. - Ja niestety miałem zawsze tylko jeden egzemplarz mojego tekstu. Napisałem ten tekst i miałem go przy sobie podczas koncertu, gdzie występowałem razem z Krzysztofem. On zobaczył go i mi zabrał. Już nie mogłem nikomu innemu dać tego tekstu, bo nie miałem drugiego egzemplarza. Jemu brakowało jednej piosenki do takiej małej płytki. Miały być cztery piosenki, a tylko trzy mieli. Czwartej brakowało. Krawczyk pojechał na nagranie tych trzech z Jerzym Milanem i przed samym nagraniem szybko dopisali do mojego tekstu muzykę. To powstało w ciągu piętnastu minut podobno - dodaje.

Program „Muzeum Polskiej Piosenki czyli historia jednego przeboju” będzie emitowany w TVP Rozrywka. Pierwszy odcinek zostanie pokazany 16. stycznia. Historię polskich przebojów będziemy poznawać w każdą sobotę i niedzielę o godz. 15:10.
M. Szabłowska
T. Drozda

Zobacz także

2017-05-22, godz. 19:15, Wiadomości z regionu 54. KFPP nie odbędzie się w czerwcu w opolskim amfiteatrze! Opole wypowiedziało umowę z TVP 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej nie odbędzie się w zaplanowanym terminie w opolskim amfiteatrze. Prezydent miasta wypowiedział umowę Telewizji Polskiej. Jak poinformowała rzecznik ratusza Katarzyna Oborska-Marciniak, powodem takiej… » więcej 2017-05-22, godz. 17:02, Kultura i rozrywka Zbigniew Wodecki nie żyje Artysta zmarł dzisiaj (22.05) w Warszawie. Wodecki od lat związany był z Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, podczas którego występował nie tylko solowo, ale także m.in. z zespołem Anawa. Podczas rozmowy z Radiem Opole, w czasie… » więcej 2017-05-22, godz. 15:19, Wiadomości z regionu TVP komentuje sprawę festiwalu: Twierdzenia o cenzurze są nieprawdziwe Telewizja Polska na stronie internetowej zamieściła oświadczenie, w którym skomentowała sprawę festiwalu w Opolu. W tekście czytamy, że nieprawdziwe są twierdzenia, jakoby TVP cenzurowała artystów występujących w Opolu. » więcej 2017-05-22, godz. 15:09, Wiadomości z regionu Inicjatywa Polska: trzeba powołać opolski zespół, który zajmie sie organizacją KFPP Inicjatywa Polska przychyla się do propozycji prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, aby to miasto przejęło organizację Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jak zaznacza działacz stowarzyszenia Grzegorz Zwolak, marka tej imprezy… » więcej 2017-05-22, godz. 15:00, Wiadomości z regionu 54. KFPP w Opolu: Politycy PO interweniują w Warszawie. Chcą też ujawnienia umowy miasta z TVP Opolscy działacze Platformy Obywatelskiej zapowiadają interwencję w sprawie 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej. Do tej pory z występu w Opolu zrezygnowało ponad 20 artystów. » więcej
249250251252253254255
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »