Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-12-07, 14:07 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA]

Piotr Sałajczyk i Marek Wroniszewski w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Piotr Sałajczyk i Marek Wroniszewski w FO © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Już nie "zapomniana" a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego pianisty młodego pokolenia Piotra Sałajczyka.
Utytułowany artysta znany jest z promowania polskiej muzyki, zwłaszcza mało znanej, co potwierdza m.in. nominacja do "Paszportu Polityki" (2017) „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru” oraz otrzymana rok później Nagroda Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” przyznanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

W Opolu, wspólnie z filharmonikami pod batutą Marka Wroniszewskiego, zaprezentował powstały 70 lat temu koncert fortepianowy Grażyny Bacewicz.

- Jestem dumny, że mogłem wystąpić przed Państwem z tak ciekawym programem - mówi Piotr Sałajczyk. - Koncert Bacewicz właściwie do niedawna nie był zupełnie grany, teraz kilka osób się nim zajmuje. Spowodowane jest to też rocznicami śmierci i urodzin kompozytorki: przy tych dwóch datach ostatnimi cyframi są dziewiątki, a mamy rok 2019, więc cieszę się bardzo, że koncert może zaistnieć, może zostać przypomniany. Tym bardziej, że mam wrażenie, że są najbardziej charakterystyczne dla Bacewicz cechy w tym utworze. W trzeciej części jest oberek, który wykorzystywała bardzo często, a jest też wiele liryki, charakterystyczny język harmoniczny, chyba w takiej uproszczonej wersji.

Dodajmy, że na bis artysta zaprezentował Mazurek op. 50 nr 1 Karola Szymanowskiego, a w programie koncertu znalazło się także Scherzo symfoniczne "Stańczyk" op. 1 Ludomira Różyckiego oraz I symfonia g-moll "Zimowe marzenia" op. 13 Piotra Czajkowskiego. A więcej na ten temat w środowej audycji "Klasyka wieczorową porą".
Piotr Sałajczyk

Zobacz także

2019-12-03, godz. 14:52, Patronaty - polecamy Niepowtarzalny klimat i bogata tradycja – 28. Spotkanie Muzyków Jazzowych w Rudnikach już w sobotę! Wojciech Karolak, Stanisław Sojka, Janusz Muniak, Jan Ptaszyn-Wróblewski, Krzysztof Ścierański, Krystyna Prońko, Hanna Banaszak, Marek Napiórkowski czy Zbigniew Namysłowski - to tylko niektórzy z artystów, którzy w ciągu ostatnich… » więcej 2019-12-02, godz. 18:15, Kultura i rozrywka Na jeden dzień Opole będzie stolicą muzyki elektronicznej. Przed nami Festiwal Unframed 2019 Artyści z całego świata związani z muzyką elektroniczną pojawią się na Festiwalu Unframed 2019 w Centrum Wystawienniczym w Opolu w sobotę 7 grudnia. To pierwszy tak duży festiwal w stolicy regionu, który skupia się na współczesnej… » więcej 2019-12-02, godz. 17:07, Patronaty - polecamy Pop Marlej świętuje 10-lecie koncertem w Studiu M im. SBB Łączą różne style i gatunki muzyczne z reggae. Zespół Pop Marlej już 12 grudnia wystąpi w Studiu M im. SBB. Ostatni raz grali tu ponad 2 lata temu. Jak się prezentują dziś? Będzie okazja się przekonać! Występ będzie wyjątkowy… » więcej 2019-12-02, godz. 13:47, Patronaty - polecamy Kotyś Device – koncert na 10-lecie istnienia zespołu już 11 grudnia w Studiu M im. SBB Zespół Kotyś Device 11 grudnia wystąpi w Studiu M im. SBB. Koncert otworzy jubileusz 10-lecia istnienia grupy. Utworów czerpiących z wielokulturowości Śląska, nawiązujących do znanych lokalnie i regionalnie wyjątkowych miejsc -… » więcej 2019-11-24, godz. 20:37, Wiadomości z regionu „Od Młynarskiego do Falkiewicza, czyli swing po polsku” . Anna Panas z koncertem w Radiu Opole [ZDJĘCIA, FILM] Anna Panas to jedna z najciekawszych polskich wokalistek swingowych. Podczas koncertu w Studiu M im. SBB Radia Opole, wykonała standardy jazzowe do tekstów Wojciecha Młynarskiego i Jerzego Falkiewicza oraz utwory kompozytorów: Włodzimierza… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »