Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-05-24, 13:00 Autor: Ewelina Laxy

Sprawa festiwalu w Opolu na obradach sejmu. Minister kultury odpowiada opolskiemu posłowi

Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Temat 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej trafił pod dyskusję w parlamencie. Opolski poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński, z mównicy sejmowej zawnioskował o zwołanie konwentu seniorów, żeby przyjrzeć się sprawie.
- Należy oczekiwać wyjaśnienia ze strony pana premiera Glińskiego, dlaczego prezes Kurski, TVP i całe zaplecze PiS-owskie dąży do anihilacji festiwalu opolskiego. Cóż takiego zawinili państwu polscy artyści sceniczni, że wygenerowaliście nową kategorię artystów wyklętych? Otworzyliście nowy front konfliktu z polska widownią, z fanami festiwalu, ale przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym - mówi poseł Nowoczesnej.

Zembaczyński dodaje, że sprawę należy jak najszybciej wyjaśnić, ponieważ festiwal nie powinien odbywać się w innym mieście.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na wystąpienie posła Zembaczyńskiego, zaznaczał, że problem powstał przez nieodpowiednie decyzje prezydenta miasta Opola, który najpierw nie wpuścił do amfiteatru ekip produkcyjnych TVP, a potem zerwał umowę z Telewizją Polską.

- Festiwal był w sposób taki jak zawsze, przygotowywany przez Telewizję Polską. Program był przygotowywany, także artyści deklarowali udział. Następnie komuś zależało na tym, żeby zrobić z tego kolejny front walki politycznej i wciągnąć w to środowiska, które w politykę się nie angażują. Opinia publiczna widzi, obserwuje i wie, kto jest za to odpowiedzialny - mówił.

Minister Gliński nawoływał o uspokojenie emocji. Jak dodał, jest to niepotrzebna walka polityczna w miejscu kultury.
Witold Zembaczyński
Piotr Gliński

Zobacz także

2015-11-16, godz. 21:21, Kultura i rozrywka Koncert pieśni historycznej i dawnej poezji zabrzmiał w "Studiu M" Radia Opole Jacek Kowalski, historyk sztuki, poeta, tłumacz literatury starofrancuskiej, a przede wszystkim pieśniarz, wystąpił ze swoim repertuarem w „Studiu M” Radia Opole. » więcej 2015-11-16, godz. 11:20, Kultura i rozrywka Opera Lwowska w Opolu. Dzieła światowych kompozytorów Opera Lwowska odwiedzi w poniedziałek (16.11) Opole. Na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego zaprezentują się artyści Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej. Przypomniane zostaną najpiękniejsze… » więcej 2015-11-15, godz. 21:05, Kultura i rozrywka Fortepian zaśpiewał. I Festiwal Chopin-Elsner w Sulisławiu W Sulisławiu zakończył się I Festiwal Chopin-Elsner. Przez dwa dni muzyki polskich kompozytorów można było słuchać w malowniczo położonym XIX-wiecznym zamku. Gościem pierwszego dnia festiwalu był młody pianista Łukasz Mikołajczyk… » więcej 2015-11-14, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Święto Fryderyka Chopina i Józefa Elsnera. Muzyka klasyczna w Sulisławiu Siedemnastowieczny pałac, muzyka największych kompozytorów i znakomici goście - tak będzie wyglądał I Festiwal Chopin - Elsner, który w sobotę (14.11) rozpocznie się w sulisławskim pałacu koło Grodkowa. » więcej 2015-11-13, godz. 20:20, Kultura i rozrywka "Sanctus Adalbertus" - nowy festiwal muzyki sakralnej w Opolu Od 19 do 22 listopada potrwa „Sanctus Adalbertus” czyli I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej Krajów Wyszehradzkich. W organizację włączyły się największe instytucje kościelne oraz kulturalne Opola. » więcej
331332333334335336337
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »