Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-05-24, 13:00 Autor: Ewelina Laxy

Sprawa festiwalu w Opolu na obradach sejmu. Minister kultury odpowiada opolskiemu posłowi

Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Temat 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej trafił pod dyskusję w parlamencie. Opolski poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński, z mównicy sejmowej zawnioskował o zwołanie konwentu seniorów, żeby przyjrzeć się sprawie.
- Należy oczekiwać wyjaśnienia ze strony pana premiera Glińskiego, dlaczego prezes Kurski, TVP i całe zaplecze PiS-owskie dąży do anihilacji festiwalu opolskiego. Cóż takiego zawinili państwu polscy artyści sceniczni, że wygenerowaliście nową kategorię artystów wyklętych? Otworzyliście nowy front konfliktu z polska widownią, z fanami festiwalu, ale przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym - mówi poseł Nowoczesnej.

Zembaczyński dodaje, że sprawę należy jak najszybciej wyjaśnić, ponieważ festiwal nie powinien odbywać się w innym mieście.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na wystąpienie posła Zembaczyńskiego, zaznaczał, że problem powstał przez nieodpowiednie decyzje prezydenta miasta Opola, który najpierw nie wpuścił do amfiteatru ekip produkcyjnych TVP, a potem zerwał umowę z Telewizją Polską.

- Festiwal był w sposób taki jak zawsze, przygotowywany przez Telewizję Polską. Program był przygotowywany, także artyści deklarowali udział. Następnie komuś zależało na tym, żeby zrobić z tego kolejny front walki politycznej i wciągnąć w to środowiska, które w politykę się nie angażują. Opinia publiczna widzi, obserwuje i wie, kto jest za to odpowiedzialny - mówił.

Minister Gliński nawoływał o uspokojenie emocji. Jak dodał, jest to niepotrzebna walka polityczna w miejscu kultury.
Witold Zembaczyński
Piotr Gliński

Zobacz także

2016-01-20, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Półfinalisci programu The Voice of Poland na estradzie Opolskie rodzeństwo dotarło do półfinału programu telewizyjnego i wystąpiło, zgodnie z regulaminem' w finale. Ujęli publiczność i jury. Śpiewanie to ich pasja. » więcej 2016-01-20, godz. 09:20, Patronaty - polecamy Etniczna muzyka z różnych stron Europy już w piątek w Studiu M Powstali mroźną jesienią 2005 roku we wsi Godki na Warmii. Grają etniczną muzykę z różnych stron Europy, a inspiracji szukają, podróżując. - W muzyce i muzykowaniu interesuje nas spotkanie i dzielenie się tym, co nas zachwyca… » więcej 2016-01-19, godz. 17:32, Kultura i rozrywka Magda Navarette i Caravana Banda wystąpią w Opolu Śpiewa aksamitne bolera i rzewne nuty flamenco. Tym razem muzyczną inspiracją były dla niej Bałkany. Magdalena Navarette odwiedzi Opole wraz z zespołem Caravanda Banda. Usłyszymy fuzję różnych stylów muzycznych i kultur. - To wszystko… » więcej 2016-01-18, godz. 16:50, Kultura i rozrywka Pastorałki po niemiecku w Nyskim Domu Kultury Kolędowanie w języku niemieckim było dziś słychać w Nyskim Domu Kultury. To pomył instytutu neofilologii tamtejszej PWSZ, która zaprosiła do udziału w festiwalu młodzież z całej Opolszczyzny i województwa dolnośląskiego. Przodowała… » więcej 2016-01-16, godz. 09:40, Kultura i rozrywka Wielkie kolędowanie w NDK. XVIII Festiwal Kolęd i Pastorałek Około 70 solistów i kilkadziesiąt zespołów śpiewało przez dwa dni kolędy w Nyskim Domu Kultury. Zakończył się tam (15.01) Festiwal Kolęd i Pastorałek, w którym mógł się zaprezentować każdy - od dzieci z podstawówek po seniorów… » więcej
317318319320321322323
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »