Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-05-24, 13:00 Autor: Ewelina Laxy

Sprawa festiwalu w Opolu na obradach sejmu. Minister kultury odpowiada opolskiemu posłowi

Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Temat 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej trafił pod dyskusję w parlamencie. Opolski poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński, z mównicy sejmowej zawnioskował o zwołanie konwentu seniorów, żeby przyjrzeć się sprawie.
- Należy oczekiwać wyjaśnienia ze strony pana premiera Glińskiego, dlaczego prezes Kurski, TVP i całe zaplecze PiS-owskie dąży do anihilacji festiwalu opolskiego. Cóż takiego zawinili państwu polscy artyści sceniczni, że wygenerowaliście nową kategorię artystów wyklętych? Otworzyliście nowy front konfliktu z polska widownią, z fanami festiwalu, ale przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym - mówi poseł Nowoczesnej.

Zembaczyński dodaje, że sprawę należy jak najszybciej wyjaśnić, ponieważ festiwal nie powinien odbywać się w innym mieście.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na wystąpienie posła Zembaczyńskiego, zaznaczał, że problem powstał przez nieodpowiednie decyzje prezydenta miasta Opola, który najpierw nie wpuścił do amfiteatru ekip produkcyjnych TVP, a potem zerwał umowę z Telewizją Polską.

- Festiwal był w sposób taki jak zawsze, przygotowywany przez Telewizję Polską. Program był przygotowywany, także artyści deklarowali udział. Następnie komuś zależało na tym, żeby zrobić z tego kolejny front walki politycznej i wciągnąć w to środowiska, które w politykę się nie angażują. Opinia publiczna widzi, obserwuje i wie, kto jest za to odpowiedzialny - mówił.

Minister Gliński nawoływał o uspokojenie emocji. Jak dodał, jest to niepotrzebna walka polityczna w miejscu kultury.
Witold Zembaczyński
Piotr Gliński

Zobacz także

2016-01-23, godz. 10:00, Kultura i rozrywka "Muzyka barokowa z boliwijskiej dżungli". Werbiści w Oleśnie 'Muzyka barokowa z boliwijskiej dżungli' to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać w Oleśnie. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie. Jest to szereg eksponatów, począwszy… » więcej 2016-01-23, godz. 07:00, Kultura i rozrywka Muzyka etniczna wypełniła swoim brzmieniem Studio M Radia Opole Kultywują muzykę etniczną mającą swoje korzenie w wioskach całego świata. W piątkowy wieczór zaprezentowali się w Studiu M Radia Opole. Inspirują się różnorodnymi brzmieniami, tworząc z nich muzyczną całość. » więcej 2016-01-21, godz. 11:47, Kultura i rozrywka Koncert relaksacyjny przy dźwiękach mis, gongów, harfy i gitary To będzie relaksacyjny seans przy dźwiękach gongów, mis tybetańskich, harfy afrykańskiej oraz wielu innych instrumentów etnicznych. Ethnica-Art w weekend zaprasza opolan do udziału w koncercie zatytułowanym „Kąpiel w dźwiękach”… » więcej 2016-01-21, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Fundacja BluesOpole zaprasza na jam session Fundacja BluesOpole już po raz piąty zaprasza muzyków i publiczność do udziału w jam session. Swoją obecność na scenie już potwierdzili znani i lubiani opolscy muzycy, a wśród są: gitarzysta Jakub Mitoraj, saksofonista Łukasz… » więcej 2016-01-21, godz. 06:00, Kultura i rozrywka Zespół Jazgodki wystąpi w Radiu Opole Kapela Jazgodki wystąpi w piątek (22.01) w Studiu M Radia Opole. Nazwa grupy pochodzi od wsi Godki na Warmii. To właśnie stamtąd pochodzi Iwona Soyka, żona znanego jazzmana, grająca w zespole na skrzypcach. Liderką grupy jest akordeonistka… » więcej
316317318319320321322
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »