Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-05-24, 13:00 Autor: Ewelina Laxy

Sprawa festiwalu w Opolu na obradach sejmu. Minister kultury odpowiada opolskiemu posłowi

Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Temat 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej trafił pod dyskusję w parlamencie. Opolski poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński, z mównicy sejmowej zawnioskował o zwołanie konwentu seniorów, żeby przyjrzeć się sprawie.
- Należy oczekiwać wyjaśnienia ze strony pana premiera Glińskiego, dlaczego prezes Kurski, TVP i całe zaplecze PiS-owskie dąży do anihilacji festiwalu opolskiego. Cóż takiego zawinili państwu polscy artyści sceniczni, że wygenerowaliście nową kategorię artystów wyklętych? Otworzyliście nowy front konfliktu z polska widownią, z fanami festiwalu, ale przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym - mówi poseł Nowoczesnej.

Zembaczyński dodaje, że sprawę należy jak najszybciej wyjaśnić, ponieważ festiwal nie powinien odbywać się w innym mieście.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na wystąpienie posła Zembaczyńskiego, zaznaczał, że problem powstał przez nieodpowiednie decyzje prezydenta miasta Opola, który najpierw nie wpuścił do amfiteatru ekip produkcyjnych TVP, a potem zerwał umowę z Telewizją Polską.

- Festiwal był w sposób taki jak zawsze, przygotowywany przez Telewizję Polską. Program był przygotowywany, także artyści deklarowali udział. Następnie komuś zależało na tym, żeby zrobić z tego kolejny front walki politycznej i wciągnąć w to środowiska, które w politykę się nie angażują. Opinia publiczna widzi, obserwuje i wie, kto jest za to odpowiedzialny - mówił.

Minister Gliński nawoływał o uspokojenie emocji. Jak dodał, jest to niepotrzebna walka polityczna w miejscu kultury.
Witold Zembaczyński
Piotr Gliński

Zobacz także

2016-08-13, godz. 17:58, Kultura i rozrywka Nie widzą, ale tworzą teksty piosenek. Spotkali się w Muzeum Polskiej Piosenki Niewidomi z całej Polski przyjechali jeszcze przed oficjalnym otwarciem do Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Uczestniczą w warsztatach muzycznych oraz pisania tekstów do piosenek. » więcej 2016-08-06, godz. 21:30, Kultura i rozrywka [FOTO] Bąków znów został stolicą reggae. "Dwa dni muzyki dla każdego" Jamajskie rytmy opanowały Bąków obok Kluczborka, czyniąc z tamtejszego ośrodka turystyczno-wypoczynkowego stolicę reggae. Na dwóch scenach od wczoraj (05.08) prezentuje się ponad dwadzieścia zespołów oraz soundsystemów. » więcej 2016-08-06, godz. 16:15, Kultura i rozrywka Piosenki O'Polskie przez cały rok w TVP? Być może program będzie realizowany w Opolu Jesienią w TVP 1 prawdopodobnie pojawi się nowy program muzyczny. Ma sprawić, że polskie piosenki i festiwal opolski będą gościć w domach telewidzów przez cały rok. - Walczymy o to, aby ten program mógł być realizowany w Opolu… » więcej 2016-07-31, godz. 21:46, Kultura i rozrywka Tłumy na festiwalu piosenki religijnej w Pawłowicach Piosenka religijna rozbrzmiała dziś w Pawłowicach. Festiwal, to nie tylko przegląd zespołów prezentujących ten nurt muzyczny, ale również zbiórka pieniędzy na rzecz potrzebujących. » więcej 2016-07-30, godz. 14:10, Kultura i rozrywka Carrantuohill wystąpi w ramach Letniej Sceny NCPP Carrantuohill wystąpi na opolskim rynku. Zespół gra muzykę celtycką już od 29 lat. W swojej twórczości wykorzystuje wiele instrumentów etnicznych. Grupa jest związana z Przystankiem Woodstock, od 2002 roku jest współorganizatorem… » więcej
287288289290291292293
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »