Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-05-24, 13:00 Autor: Ewelina Laxy

Sprawa festiwalu w Opolu na obradach sejmu. Minister kultury odpowiada opolskiemu posłowi

Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Temat 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej trafił pod dyskusję w parlamencie. Opolski poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński, z mównicy sejmowej zawnioskował o zwołanie konwentu seniorów, żeby przyjrzeć się sprawie.
- Należy oczekiwać wyjaśnienia ze strony pana premiera Glińskiego, dlaczego prezes Kurski, TVP i całe zaplecze PiS-owskie dąży do anihilacji festiwalu opolskiego. Cóż takiego zawinili państwu polscy artyści sceniczni, że wygenerowaliście nową kategorię artystów wyklętych? Otworzyliście nowy front konfliktu z polska widownią, z fanami festiwalu, ale przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym - mówi poseł Nowoczesnej.

Zembaczyński dodaje, że sprawę należy jak najszybciej wyjaśnić, ponieważ festiwal nie powinien odbywać się w innym mieście.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na wystąpienie posła Zembaczyńskiego, zaznaczał, że problem powstał przez nieodpowiednie decyzje prezydenta miasta Opola, który najpierw nie wpuścił do amfiteatru ekip produkcyjnych TVP, a potem zerwał umowę z Telewizją Polską.

- Festiwal był w sposób taki jak zawsze, przygotowywany przez Telewizję Polską. Program był przygotowywany, także artyści deklarowali udział. Następnie komuś zależało na tym, żeby zrobić z tego kolejny front walki politycznej i wciągnąć w to środowiska, które w politykę się nie angażują. Opinia publiczna widzi, obserwuje i wie, kto jest za to odpowiedzialny - mówił.

Minister Gliński nawoływał o uspokojenie emocji. Jak dodał, jest to niepotrzebna walka polityczna w miejscu kultury.
Witold Zembaczyński
Piotr Gliński

Zobacz także

2016-09-27, godz. 22:45, Patronaty - polecamy Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena - zobacz program Dokładnie 210 lat temu na zamku w Głogówku gościł Ludwig van Beethoven. Bezpośrednim następstwem pobytu kompozytora w mieście, stała się dedykacja IV Symfonii B-dur Op. 60 hrabiemu Franzowi von Oppersdorffowi. Pamięć o tamtym wydarzeniu… » więcej 2016-09-27, godz. 22:00, Patronaty - polecamy Gdzie ma miejsce najlepszy festiwal songwriterski? W Opolu! W piątek rusza OSF – też tam będziemy W 2012 roku - podczas pierwszej edycji - odbywał się on w kameralnym gronie, w kilku opolskich klubokawiarniach. Dziś Opole Songwriters Festival to już muzyczna marka Opolszczyzny, a przestrzenie do odbioru tej muzyki zostały zarezerwowane… » więcej 2016-09-27, godz. 09:16, Kultura i rozrywka Lekarze grają, pacjenci słuchają. W Opolu trwają Tony Zdrowia Muzyczne perełki - 'Georgia On My Mind' czy 'Chanson d'amour' - usłyszeć można było w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Koncertem zespołu 4ART, w którym grają lekarze pracujący na co dzień w Głubczycach, zainaugurowano akcję Tony… » więcej 2016-09-26, godz. 11:40, Kultura i rozrywka "Tony Zdrowia" w trasie. Lekarze zagrają dla pacjentów W Opolu rozpoczynają się II Spotkania Medycyny i Muzyki 'Tony Zdrowia'. Przez cały tydzień w opolskich szpitalach będzie można usłyszeć muzykujących lekarzy. W sumie wystąpi dziewięć zespołów - nie tylko z naszego regionu, ale… » więcej 2016-09-26, godz. 11:03, Patronaty - polecamy Spotkanie muzyki i medycyny. Tony Zdrowia ruszają w trasę Realizują muzyczne pasje, a przy tym starają się swoim występom nadać głębszy sens. Tony Zdrowia to jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcie zainicjowane przez lekarzy-muzyków skupionych wokół projektu Doktor Band przy Opolskiej… » więcej
282283284285286287288
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »