Radio Opole » Muzyka » Felietony muzyczne » Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać…
2018-07-24, 11:28 Autor: Tomasz Bazan

Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać trend, pod jednym warunkiem

fot. pixabay.com
fot. pixabay.com
Płyty cd się już nie sprzedają, takie stwierdzenie słychać dzisiaj z ust wszystkich uczestników rynku muzycznego. Powtarzają to: wykonawcy, wydawcy, menedżerowie i na końcu słuchacze. Brzmi trochę jak samospełniająca się przepowiednia. Nie sprzedają się, trudno, szukajmy innego sposobu zarabiania. Tak też się dzieje, artyści stawiają bardziej na koncerty i kontakt z fanami w sieci. Wytwórnie wciąż cenią media, będące mocnym kanałem promocji.

Płyta kompaktowa jako nośnik już dosyć stary (premiera formatu odbyła się w pierwszej połowie lat 80.), ma prawo odchodzić do lamusa, szczególnie w obliczu silnej konkurencji w postaci muzyki strumieniowanej w Internecie. To nie podlega dyskusji. Uważam jednak, że za fatalne wyniki sprzedaży płyt cd jest odpowiedzialne – niechlujstwo i „tumiwisizm” handlu. Podam przykład.

Każdy dzisiaj ma dzisiaj możliwość zakupów online. Jednak czasami ma się ochotę wybrać do jakiegoś tradycyjnego salonu sprzedaży płyt i pogrzebać w tak zwanym „back catalogue”, czyli zbiorze najważniejszych dzieł artysty. Dla kaprysu kupiłbym płytę ulubionego wykonawcy, której nie mam jeszcze na półce. Niestety z takich poszukiwań wychodzę najczęściej zawiedziony.

Ostatnio trafiłem do dużego opolskiego salonu, który handluje jeszcze płytami. Sprawdzam rubrykę „AC/DC” – pusto, sprawdzam przedział „The Rolling Stones” – dwa tytuły: nowość i jedna stara składanka, sprawdzam kanon klasycznego rocka, braki w podstawowych wykonawcach. O co chodzi? Płyty chaotycznie porozrzucane po kategoriach gatunkowych. Przypadkowość i mizeria. Klienci, których obserwuję kątem oka, też przechodzą ze zrezygnowaniem obok regałów.

Taki obraz wyłania się z wielkopowierzchniowego handlu dorobkiem kultury ostatniego półwiecza. Nie ma się co spodziewać, że w taki sposób zdobędziemy kolejnych osłuchanych miłośników muzyki. Prawda, każda płyta jest na YouTube, ale wielu klientów, nawet tych młodych, szuka czegoś więcej. Nośnika, który można postawić na półce i delektować się muzyką najwyższej jakości. Niestety, wielkiemu handlowi nie zależy na tym, aby rzetelnie podejść do tematu. Z kolei małe sklepy muzyczne znikają z miast całego świata, bo nie są w stanie się utrzymać.

Zmiany w sposobie konsumpcji muzyki są nieodwracalne i z tym nie można dyskutować. Proponuję jednak szefom wytwórni płytowych, którzy narzekają na spadającą sprzedaż płyt, wybrać się do najbliższego salonu multimedialnego i spróbować znaleźć najważniejsze płyty ostatnich dekad. Zadanie trudne i prawie niewykonalne. Jeśli przemysł muzyczny, chce odroczyć zmierzch płyty kompaktowej, powinien przyjrzeć się, z jaką niefrasobliwością handel traktuje fizyczne nośniki. Może lepsza współpraca spowoduje, że klasyka będzie zawsze dostępna i fachowo wyeksponowana. Przecież to od niej wszystko w muzyce się zaczyna, niezależnie czy to J.S.Bach, czy AC/DC.

Zobacz także

2018-08-13, godz. 11:48 Daj szansę sobie i muzyce... czyli rzecz o doświadczaniu muzyki Czy da się zrozumieć klasyczną muzykę współczesną? Pewnie się da, ale czy zawsze jest to konieczne? Na to pytanie nie umiem Wam odpowiedzieć, bo to sprawa… » więcej 2018-08-03, godz. 14:19 Jedna z najciekawszych, młodych grup metalowych zagra jesienią w Radiu Opole. Internal Quiet chce wydać płytę live To nie są łatwe czasy dla zespołów metalowych. Masowa publiczność już dawno uciekła od rocka do brzmień popowych i tanecznych. Jednak przykład światowych… » więcej 2018-07-24, godz. 11:28 Kompakty słabo się sprzedają. Handel może zatrzymać trend, pod jednym warunkiem Płyty cd się już nie sprzedają, takie stwierdzenie słychać dzisiaj z ust wszystkich uczestników rynku muzycznego. Powtarzają to: wykonawcy, wydawcy, menedżerowie… » więcej 2018-06-29, godz. 14:33 Autograf artysty "Tradycja zbierania autografów niestety dziś już zanika". To zdanie Barbary Hortyńskiej, dyrektora artystycznego Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii"… » więcej 2018-06-19, godz. 10:04 Darmowa platforma wymiany muzyki. Pomysł nowojorczyków może zrewolucjonizować rynek Świat muzyki niezależnej powinien pójść w tym kierunku. Powinien pokazać, co ma najlepszego i podzielić się ze wszystkimi, którzy chcą poznawać nowe… » więcej 2018-06-11, godz. 08:49 Nagroda w "Debiutach" dla Girls On Fire. To również opolski sukces Girls On Fire zdobyły nagrodę imienia Anny Jantar podczas opolskiego festiwalu. To wyróżnienie, które może tylko pomóc w rozwinięciu kariery. Jest wzmocnieniem… » więcej 2018-06-05, godz. 09:15 Niezwykły, muzyczny projekt opolskich wokalistek Podczas opolskiego festiwalu dojdzie do niecodziennej współpracy. Pięć wokalistek znanych opolanom z anteny Radia Opole zaśpiewa wspólnie na jednej scenie… » więcej 2018-05-04, godz. 09:23 Cóż tam, panie, w muzyce? Alternatywa trzyma się mocno! Zespół Small Mechanics to reprezentant opolskich eliminacji w tegorocznym koncercie Debiuty KFPP Opole. Propozycje zebrane wcześniej przez Narodowe Centrum… » więcej 2018-04-10, godz. 14:30 Przemysł muzyczny nie dopuści do śmierci radia z 3 prostych powodów Pejzaż muzyczny zmienił się w ostatnich latach nie do poznania. Jak grzyby po deszczu, powstają nowe serwisy strumieniowe do słuchania i dzielenia się muzyką… » więcej 2018-03-31, godz. 10:00 Przygotowania do świąt pełne muzycznej pasji Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych to długotrwały, duchowy proces, któremu może towarzyszyć muzyczna kontemplacja. Kompozytorzy różnych epok, inspirowani… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »