Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-09-15, 18:51 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

„Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” - nowa wystawa w Opolu

„Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” - nowa wystawa w Opolu [fot, materiały CMJW, źródło: https://www.facebook.com/CentralneMuzeumJencowWojennych[
„Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński” - nowa wystawa w Opolu [fot, materiały CMJW, źródło: https://www.facebook.com/CentralneMuzeumJencowWojennych[
Centralne Muzeum Jeńców Wojennych otwiera w Opolu nową wystawę czasową pt. „Ostatni lokator Pałacu Lubomirskich. Generał Mieczysław Smorawiński. Ekspozycja stwarza nie tylko możliwość zapoznania się z postacią o ciekawym, choć tragicznym, bo przerwanym przez zbrodnię katyńską, życiorysie, ale także wprowadza w atmosferę przedwojennej Polski i jej wojskowych elit.

Wernisaż już w najbliższy poniedziałek (18.09) o godz. 13.00 w siedzibie muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu.
Wystawa dotyczy życia, kariery i śmierci gen. Mieczysława Smorawińskiego. Postać tego żołnierza jest wyjątkowa. Uczestnik obu wojen światowych, współpracownik Józefa Piłsudskiego i osoba, której nazwisko widnieje pod numerem pierwszym na liście katyńskiej, będąc symbolem zbrodni dokonanej na polskich oficerach z rozkazu władz ZSRR.

Ekspozycja jest szczególna i bardzo atrakcyjna wizualnie. Jej filarem są wyjątkowe pamiątki osobiste i rodzinne generała, które Muzeum eksponuje w specjalnie zaprojektowanej aranżacji. Wystawę stworzono z dużych konstrukcji przestrzennych, wielkoformatowych fotografii, filmów i dźwięku. Warstwę tekstową ograniczono w niej do niezbędnego minimum.

Ekspozycja powstała na bazie koncepcji Muzeum Narodowego w Lublinie. Opolska odsłona jest dopiero drugą w skali kraju.

Podczas wernisażu (18.09, godz. 13:00), wystawę zaprezentuje autorka scenariusza i kuratorka Barbara Oratowska, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie.

Ekspozycja prezentowana będzie w CMJW do 31 stycznia 2024 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Radio Opole jest patronem medialnym ekspozycji.
Plakat
Dominik Marcinkowski

Zobacz także

2023-09-27, godz. 11:43, Patronaty - polecamy Niedzielę warto spędzić w skansenie. MWO zaprasza na Targi Miodów i Rękodzieła Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza w najbliższą niedzielę (01.10) wszystkich pasjonatów miodów naturalnych oraz lokalnego rękodzieła na ostatnią w tym sezonie imprezę plenerową - Targi Miodów i Rękodzieła. Przygotowanych będzie około… » więcej 2023-09-27, godz. 10:58, Patronaty - polecamy Oratorium z okazji 800-lecia Nysy już w sobotę Nysa obchodzi w tym roku 800-lecie lokacji. Do grona wydarzeń organizowanych w mieście z tej okazji w najbliższą sobotę (30.09) dołącza kolejne. Tym razem mieszkańcy i odwiedzający miasto turyści będą mogli posłuchać specjalnie… » więcej 2023-09-27, godz. 09:39, Patronaty - polecamy O terapeutycznej mocy książek - konferencja Bibliotekarze, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, terapeuci oraz wszyscy zainteresowani biblioterapią i stosowaniem biblioterapii w swojej codziennej pracy zawodowej wezmą udział w organizowanej już po raz 7. Ogólnopolskiej Konferencji… » więcej 2023-09-26, godz. 14:18, Patronaty - polecamy Konferencja „Firma3R – Równość – Różnorodność – Rozwój” - zobacz transmisję Konferencję pod hasłem „Firma 3R - równość, różnorodność, rozwój” organizuje już w najbliższą środę (27.09) Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy. Celem wydarzenia jest pokazanie trendów związanych z rozwojem kadr… » więcej 2023-09-26, godz. 10:02, Patronaty - polecamy Opolski Ekspres Dęty w tym roku rusza do Głuchołaz 'Kierunek południe'! - to hasło Opolskiego Ekspresu Dętego, którego trasa w tym roku wiedzie do Głuchołaz. Wyjazd ekspresu ze stacji Opole Główne zaplanowano w najbliższą sobotę (30.09) o godz. godz. 10:00. Powrót o godz. 15:06… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »