Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-06-25, 08:43 Autor: Agnieszka Lubczańska

Muzeum Polskiej Piosenki zaprasza na wystawę o Jerzym Wasowskim

„WASOWSKI. Artysta czy rzemieślnik?” - wernisaż w Muzeum Polskiej Piosenki [fot. Sławomir Mielnik]
„WASOWSKI. Artysta czy rzemieślnik?” - wernisaż w Muzeum Polskiej Piosenki [fot. Sławomir Mielnik]
Rzeźba Jerzego Wasowskiego na Wzgórzu Uniwersyteckim [fot. Barbara Tyslik]
Rzeźba Jerzego Wasowskiego na Wzgórzu Uniwersyteckim [fot. Barbara Tyslik]
Pianista, piosenkarz, autor tekstów, satyryk, reżyser, aktor teatralny, radiowy, telewizyjny i filmowy, a przede wszystkim jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX w. – Jerzy Wasowski będzie bohaterem nowej wystawy, którą już wkrótce będzie można oglądać w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od najbliższego piątku (28.06). Ekspozycja nosi tytuł „Wasowski. Artysta czy rzemieślnik?”.
Jerzy Wasowski (1913–1984) powszechnie znany jest przede wszystkim jako Starszy Pan A z telewizyjnego cyklu „Kabaret Starszych Panów”, który tworzył wraz z Jeremim Przyborą, ale jego twórczość nie ograniczała się wyłącznie do tego - nadawanego od 1958 do 1966 r. przez Telewizję Polską - programu. Dowodem na to ma być właśnie ta wystawa. Ekspozycja ma podkreślić wszechstronność talentów i zaprezentować różne sfery działalności Jerzego Wasowskiego.

Prace nad wystawą rozpoczęły się w sierpniu 2022 r., następne miesiące to dokumentacja, wyszukiwanie eksponatów i zdobywanie środków finansowych. „Wspaniałe panie z Muzeum, na czele z Aleksandrą Cichy i Karoliną Roszkowiak – na bieżąco współpracowały z Moniką Wasowską… Piękny finał przed nami i przed Państwem… Cieszymy się już teraz, zapraszamy gorąco!” – czytamy na stronie Fundacji Wasowskich. [źródło: https://www.wasowscy.com]

Prezentowane na niej eksponaty pochodzą z archiwum Fundacji Wasowskich, zbiorów Instytutu Teatralnego, Filmoteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiej Agencji Prasowej, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz zbiorów prywatnych kuratorek.

Więcej o wystawie na antenie Radia Opole w audycji Dobry moment Magdy Szybińskiej (19.06) opowiedział Mateusz Torzecki z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Rozmowa jest do posłuchania poniżej.Radio Opole wystawę „Wasowski. Artysta czy rzemieślnik?” objęło patronatem medialnym.
Plakat
Konsultanci honorowi: Monika Makowska-Wasowska i Grzegorz Wasowski.
Autorki wystawy: Aleksandra Cichy, Kinga Krajewska, Karolina Roszkowiak, Agnieszka Wojtal
Projekt wystawy: Wojciech Żogała, Anna Bieniek
Projekt plakatu i tapety: Maria Wilk
Zdjęcia z mieszkania Jerzego Wasowskiego: Celestyna Król
Projekt podpisu Jerzego Wasowskiego: Katarzyna Czapska
Realizacja: Norbert Pycyk, Wojtek Barć
Sponsor: opta data Gruppe

Zobacz także

2024-07-17, godz. 10:06, Patronaty - polecamy Wakacyjny Koncert Gwiazd Skolim, Defis, Miły Pan, After Party, Camasutra, Topky, Mejk, Oskaro i Wonders - to ekipa, która już 27 lipca wystąpi w Amfiteatrze NCPP w Opolu w ramach Wakacyjnego Koncertu Gwiazd. koncert rozpocznie się o godz. 18:30 i potrwa do 23:30… » więcej 2024-07-16, godz. 15:54, Patronaty - polecamy „Zanurz ręce w historii” na warsztatach archeologicznych Wakacyjne warsztaty archeologiczne „Zanurz ręce w historii” - to propozycja Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Uczestnicy mają okazję przekonać się, na czym polega praca archeologa i dlaczego jest taka trudna. Zajęcia skierowane… » więcej 2024-07-16, godz. 09:51, Patronaty - polecamy Jubileuszowy Master Truck Show Już po raz 20. lotnisko Aeroklubu Opolskiego w Polskiej Nowej Wsi koło Opola stanie się miejscem, gdzie zjadą najpiękniej tuningowane ciężarówki i inne pojazdy z całej Polski, a także z zagranicy. Szykują się trzy dni motoryzacyjnych… » więcej 2024-07-15, godz. 12:30, Patronaty - polecamy Spotkanie z Danutą Hasiak w Opolu „Zacznij żyć własnym życiem” pod takim tytułem w środę 24 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbędzie się spotkanie z Danutą Hasiak, która żartobliwie mówi o sobie ,,mistrzyni uważności”, bo właśnie uważność… » więcej 2024-07-15, godz. 10:07, Patronaty - polecamy Festiwal "Kropka" od czwartku do niedzieli w Głuchołazach Cztery koncerty muzyki poetyckiej, turystycznej, studenckiej w wykonaniu zarówno gwiazd, jak i adeptów do Krainy Łagodności w perełce Gór Opawskich - to wszystko już w najbliższy weekend (18-21.07) w Głuchołazach. Podczas pięciu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »