Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-10-01, 15:29 Autor: oprac. Agnieszka Lubczańska

Wystawa malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego

Jubileusz Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
Jubileusz Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego [fot. Mariusz Majeran]
W 95. urodziny artysty Mariana Szczerby, a właściwie w przeddzień urodzin, czyli już w najbliższą sobotę (05.10) w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego zostanie otwarta wystawa malarstwa. Ekspozycja nosi tytuł „Plurimos annos” i prezentuje prace ze zbiorów samego artysty, jego rodziny, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:00 przy ul. Ozimskiej 10. Wstęp wolny.
Marian Szczerba od ponad 70 lat związany jest z Opole i nieustannie tworzy, inspirując kolejne pokolenia. Jako jeden z twórców opolskich struktur Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP), wywarł ogromny wpływ na rozwój lokalnej sztuki, ale także zaangażował się w działalność pedagogiczną, pracując w latach 1959-1986 w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu, gdzie pełnił też funkcję wicedyrektora w latach 1970-1977.

Najważniejszą formą wyrazu zawsze jednak pozostawało malarstwo. Inspiruje go pejzaż, który na jego obrazach traci swoją dosłowność, zachęcając widza do refleksji. W twórczości Mariana Szczerby pojawiają się także prace, w których dominują formy organiczne, biologiczne oraz prace inspirowane muzyką. Tu także artysta pozostawia pole do interpretacji.

Marian Szczerba urodził się w Ząbkowicach Będzińskich. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu w 1955 roku, jako stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki osiedlił się w Opolu, gdzie współtworzył lokalną scenę artystyczną, jednocześnie uczestnicząc w licznych wystawach w kraju i za granicą.

Kuratorami wystawy są Marta Podstawa-Boulkroune oraz Andrzej Lach, a samo wydarzenie współfinansowane jest przez Samorząd Województwa Opolskiego. Organizatorem jest Muzeum Śląska Opolskiego. Radio Opole wystawę malarstwa Mariana Szczerby w Muzeum Śląska Opolskiego objęło patronatem medialnym.

Ekspozycję będzie można oglądać do 15 stycznia 2025 r.
Plakat

Zobacz także

2024-10-29, godz. 18:28, Patronaty - polecamy Zobacz, co WBP w Opolu planuje w listopadzie Długie jesienne wieczory przed nami. Po inspiracje, jak je spędzić być może posłużą propozycje Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. W programie wydarzeń szykowanych w listopadzie są spotkania autorskie, wystawy, wykład oraz… » więcej 2024-10-29, godz. 09:28, Patronaty - polecamy Konkurs plastyczny “Pejzaże Miejsc” „Wymarzony ogród” - to motyw przewodni III Regionalnego Konkursu Plastycznego 'Pejzaże miejsc'. Do udziału w nim zaprasza opolski „Plastyczniak”. Konkurs adresowany jest do uczniów klas 4-8 szkół podstawowych. Prace można wysyłać… » więcej 2024-10-28, godz. 17:24, Patronaty - polecamy Papier - jak z niego korzystać ekologicznie? O tym podczas wydarzeń w ramach "Rezapisu" Performance, cztery warsztaty i cztery wystawy - tak w skrócie wygląda program wydarzeń, które odbędą się w ramach 'Rezapis jako ocalenie'. Wszystko zacznie dziś (28.10) artystyczny pokaz Veny Naskręckiej o godz. 18:00 w MBP w Opolu… » więcej 2024-10-28, godz. 09:01, Patronaty - polecamy Higiena cyfrowa, korzyści i niebezpieczeństwa płynące z przebywania w przestrzeni online na Opolskim Tygodniu Kariery “Kariera a cyfrowy świat” pod takim hasłem w najbliższą środę (30.10) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbędzie się finał Opolskiego Tygodnia Kariery. Na wydarzenie zaprasza Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu. Pierwszy… » więcej 2024-10-25, godz. 14:45, Patronaty - polecamy "Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka", czyli wydarzenie jesieni w GSW 'Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka' to tytuł nowej wystawy, którą do 24 listopada będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Kuratorami ekspozycji są Marta Miś oraz syn artysty - Michał Dymny, który… » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »