Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-06-12, 09:57 Autor: materiały organizatora, oprac. Agnieszka Lubczańska

Opolskie lalki zapraszają na Dzień Otwarty Teatru [ZDJĘCIA]

Dzień Otwarty Teatru już w sobotę (15.06) [fot. Grzegorz Gajos]
Dzień Otwarty Teatru już w sobotę (15.06) [fot. Grzegorz Gajos]
Okazja zajrzenia za kulisy teatru zdarza się rzadko, ale mamy dobrą informację dla wszystkich chętnych dowiedzenia się, co kryje się za kurtyną Opolskiego Teatru Lalki i Aktora. Taka okazja już w najbliższą sobotę (15.06). W ramach Dnia Otwartego Teatru będzie można zajrzeć do miejsc na co dzień niedostępnych i uczestniczyć w licznych atrakcjach, które pozwolą lepiej poznać to wyjątkowe miejsce!

Dzień Otwarty potrwa od godz. 11:00 do 14:00. Szczegóły programu zamieszczamy poniżej, a jest bardzo bogaty. Nie potrzebne będą wejściówki, bilety, ani rezerwacje - każdy jest zaproszony!

Program Dnia Otwartego Teatru:


Witamy Widzów już od progu!

Główne wejście, godz. 11:00-14:00
 • To będzie centrum artystycznego dowodzenia!Tutaj będą przekazywane wszystkie najważniejsze informacje o programie Dnia Otwartego. I tutaj będzie można wziąć udział w konkursach i wygrać zaproszenia do teatru.
Pokaz audiowizualny
Duża Scena, godz. 12:15-12:30
 • Światło i dźwięk to niezwykle ważne elementy w każdym spektaklu teatralnym. Jak bardzo mogą być widowiskowe, widzowie przekonają się na specjalnym pokazie, w czasie którego zaprezentowane zostaną oświetleniowo-akustyczne możliwości dużej sceny. Widzowie przekonają się, jak za pomocą technologii można w jednej chwili zmienić swój głos albo stać się niewidzialnym.
Mali aktorzy – wielkie emocje
Duża Scena, godz. 11:00-12:00

 • Na rozpoczęcie Dnia Otwartego, profesjonalna scena oddana będzie małym aktorom. Swoje spektakle zaprezentują: Szkolny Teatr „Gałganek” z PSP w Luboszycach, który pokaże spektakl pt. „Śmiechu warte” pod opieką artystyczną Ewy Sitarz. Następnie, zaprezentuje się Grupa Pszczoły z PP nr 20 w Opolu ze spektaklem „O Złotowłosej, która chciała świecić mocniej niż słońce” pod opieką artystyczną Agnieszki Gołoś-Gołąb.
Laboratorium lalek
Duża Scena, godz. 12:30-14:00

 • Lalka teatralna zagra wszystko! Oczywiście tylko wtedy, gdy ręce aktora dadzą jej życie na scenie! Kilka rodzajów lalek, aktorzy zaprezentują bliżej. Widzowie poznają wybrane techniki lalkowe, takie jak maska, kukła, pacynka, lalka stolikowa, figura i marioneta. Publiczność zostanie także zaproszona do improwizacji, a pod kierunkiem aktorów lalkarzy spróbuje sztuki animacji. Do tych kreatywnych działań, będzie można także użyć masek wykonanych na warsztatach „Wszystko o masce”.
Warsztat teatralny „Wszystko o masce”
Mała Scena, godz. 12:00-14:00

 • Czym jest maska teatralna, skąd pochodzi i dlaczego jest tak ważna w teatrze? Na te i inne pytania uczestnicy szukać będą odpowiedzi podczas warsztatów. Widzowie otrzymają różnego rodzaju zadania aktorskie w masce,będą mogli poczuć się, jak aktorzy i przekonać się, jak bardzo maska zmienia pracę aktora z głosem i ciałem. Maska jest także doskonałym przekaźnikiem emocji. Aktorzy zaprezentują, jak za jej pomocą, można ekspresyjnie wyrazić swoje wnętrze i zaproszą do wykreowania postaci scenicznych i wykonania krótkich zadań aktorskich, do których będzie można wykorzystać teatralne maski. Uczestnicy także sami wykonają maski wybranych zwierząt.
Plakat. Dzień Otwarty TeatruLalki całą zGRAją
Scena na Piętrze, godz. 11:00-14:00

 • Marioneta, jawajka, pacynka, kukła, lalka cieniowa, lalka stolikowa. Może być wyrzeźbiona z drewna, wycięta z papieru, upleciona z metalowego drutu, a nawet wykonana w technice druku 3D. Może stać samodzielnie na scenie, a czasami, by wprawić ją w ruch, potrzeba aż trzech aktorów. Może przybrać wygląd mikroskopijnego owada, lub wielkiego słonia. Może być każdą, dowolną postacią, jaką tylko sobie wymyślimy. Teatralne magazyny skrywają wiele różnych rodzajów lalek, które odgrywały różne role. Wiele z nich będzie można zobaczyć na wystawie, którą przygotowujemy w przestrzeni Sceny na Piętrze. Lalki to przedmioty z duszą, skrywające tajemnicę i historię wielu spektakli – może spróbujcie odgadnąć ich artystyczną przeszłość?
Bajki Samograjki
Foyer Małej Sceny, godz. 11:00-14:00

 • Podczas Dnia Otwartego Teatru nie zapominamy o literaturze! Wybranych i dobrze wszystkim znanych tekstów, będzie można wysłuchać w interpretacji aktorów. A skoro to „Bajki Samograjki”, to literatura połączona zostanie z muzyką. Więc będzie to też okazja do wspólnego pośpiewania przy akompaniamencie gitary. Do dyspozycji będzie też „pluszakowy teatr”. Przy pomocy pluszakowych zwierzaków, będzie można ilustrować czytane teksty i śpiewane piosenki.
Lalki przytulanki
Pracownia plastyczna
, godz. 11:00-11:20; 11:30-11:50; 12:00-12:20; 12:30-12:50; 13:00-13:20; 13:30-13:50
 • Lalki teatralne można wykonać z różnych materiałów. Mogą one przybrać dowolny kształt i postać. Przy ich tworzeniu, ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. W pracowni plastycznej będzie można puścić wodze fantazji i wg własnego pomysłu, wykreować lalki teatralne z płótna. To właśnie płótno jest głównym materiałem, na którym artyści-malarze wyczarowują swoją obrazy. Uczestnicy Dnia Otwartego zabawią się w artystów-modelatorów i stworzą lalki teatralne, jakie tylko sobie wymarzą. Będzie można je później wykorzystać do parawanowych etiud teatralnych na podwórku Teatru, lub do zabawy w teatr we własnym domu.
Scena pacynkowa
Patio, godz. 11:00-14:00

 • Ta scena oddana będzie w pełni uczestnikom! Będzie można skorzystać z parawanów, lalek pacynkowych (a także z lalek zrobionych w pracowni plastycznej) i odegrać własne historie wraz ze swoimi rodzinami.
Teatralna garderoba
Mała Scena, godz. 11:00-14:00

 • Będzie czekała teatralna garderoba, która od zawsze cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, głównie dorosłych widzów. Będzie można przymierzać i przebierać się do woli. Social media czekają na Wasze teatralne stylizacje!
Teatralna ścieżka dźwiękowa
Studio nagrań
, godz. 11:15-12:00 oraz 13:00-13:45
 • O tym, jak ważna jest muzyka i udźwiękowienie w teatrze, będzie można przekonać się podczas działania w teatralnym studiu nagrań, wraz z aktorami i akustykiem. Muzyka w widowisku teatralnym jest równie ważna, co gra aktorska, tekst, inscenizacja czy scenografia lub choreografia. Podczas tego działania, uczestnicy będą wspólnie improwizować etiudy, wydobywać dźwięki i odgłosy, tworzyć efekty muzyczne, a także – jak każdy aktor – pracować nad dykcją.

Zobacz także

2024-07-01, godz. 10:27, Patronaty - polecamy "Dyplomy 2024" w GSW Do 18 sierpnia w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu (do 4 sierpnia także w Galerii Aneks) będzie można oglądać wystawę prac dyplomowych studentów i studentek studiów licencjackich oraz magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu… » więcej 2024-07-01, godz. 09:46, Patronaty - polecamy „Pokaż się” na 14. Opolskim Festiwalu Fotografii. Projekty można wysyłać do 10 lipca Jeszcze tylko do 10 lipca można wysyłać projekty wystaw na konkurs „Pokaż się”, który po raz 11. organizuje Fundacja 2.8. Udział jest bezpłatny i otwarty dla każdego. Nadesłane na konkurs propozycje - gotowe lub na ukończeniu… » więcej 2024-07-01, godz. 09:13, Patronaty - polecamy "Kino na placu Teatralnym" w każdy poniedziałek wakacji „Nieustające wakacje” - to tytuł debiutanckiego filmu Jima Jarmuscha, ale też nazwa całego cyklu pokazów filmowych, które będą odbywać się w lipcu i sierpniu przed Galerią Sztuki Współczesnej w Opolu. Nazwa nieprzypadkowa… » więcej 2024-06-26, godz. 09:52, Patronaty - polecamy O.S.T.R. wystąpi na Dniach Wołczyna już w piątek Człowiek, który na scenie hiphopowej w kraju osiągnął właściwie wszystko, autor 30 autorskich albumów, posiadacz Diamentowej Płyty za “Życie po śmierci”, a także 10 platynowych i 7 złotych płyt, w tym dwóch podwójnie platynowych… » więcej 2024-06-25, godz. 09:17, Patronaty - polecamy Filharmonia Opolska kończy sezon II Symfonią c-moll Gustava Mahlera II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera zabrzmi podczas ostatniego przed wakacyjną przerwą koncertu symfonicznego w sali Filharmonii Opolskiej. Wydarzenie zakończy 72. Sezon Artystyczny. Orkiestra Filharmonii Opolskiej… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »