Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-02-16, 09:52 Autor: Agnieszka Lubczańska

Spotkanie z prof. Stanisławem S. Nicieją promujące ostatni tom "Kresowej Atlantydy"

Stanisław S. Nicieja [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław S. Nicieja [fot. Mariusz Majeran]
Ukazał się XX tom „Kresowej Atlantydy” prof. Stanisława Sławomira Nicieji. Tom ten jest ostatnim w serii wydawanej od lat w Wydawnictwie MS Opole. Spotkanie promujące książkę odbędzie się w czwartek 29 lutego w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przy ul. Piastowskiej 20. Początek o godz. 17:00. Spotkanie poprowadzi o. prof. dr hab. Andrzej S. Jasiński OFM.

Równe, Janowa Dolina i Korzec - to trzy miejscowości kresowe opisane w jubileuszowym tomie. Dowiadujemy się w nich o magnackich zabawach, o siłaczu „Czerwona maska”, rtęciowej maści, bazaltowych autostradach, koreckiej porcelanie oraz o wielu innych biografiach i opowieściach.


Z profesorem o XX tomie "Kresowej Atlantydy" rozmawiał w audycji "Rewiry kultury" Mariusz Majeran. Rozmowa jest do posłuchania poniżej.



Równe to najliczniejsze miasto polskiego Wołynia, miasto Targów Wołyńskich, ale przede wszystkim to jego mieszkańcy i działacze, którym marzył się nowoczesny, „amerykański rozmach w budownictwie”, to świetni pisarze i poeci, jak Amos Oz, Zuzanna Ginczanka, Jan Śpiewak, Czesław Janczarski czy Stefan Szajdak. Janowa Dolina, zwana „wołyńską Gdynią” – nowoczesne, to z kolei wzorcowe miasteczko robotnicze przy słynnej kopalni bazaltu, i mieszkający tam marzyciele, którzy chcieli budować pierwsze polskie autostrady. I wreszcie Korzec – stolica polskiego fajansu i porcelany, gdzie powstawały dzieła zdobiące obecnie światowe muzea.

Przypomnijmy, że źródła, do których dotarł autor nie znajdują się w żadnym archiwum państwowym, znajdują się w zbiorach prywatnych, w albumach rodzinnych, w latami zbieranych relacjach rodzin kresowych.

Radio Opole objęło cykl „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych" patronatem medialnym. Książkę wydała opolska oficyna MS Bogusława Szybkowskiego.
Plakat
Okładka XX tomu 'Kresowej Atlantydy'

Zobacz także

2024-03-18, godz. 21:29, Patronaty - polecamy Pierwszy raz w historii Paszport „Polityki” otrzymał autor komiksu. W środę odwiedzi Opole To wydarzenie powinno zainteresować miłośników komiksów i powieści graficznych, ale także interesujących się powojenną historią Polski. Już w najbliższą środę (20.03) Opole odwiedzi autor pierwszej polskiej powieści graficznej… » więcej 2024-03-18, godz. 11:00, Patronaty - polecamy O serii "Opowiadania Amerykańskie" dyskusja w MBP Krótkie utwory literackie o prostej akcji, luźnej konstrukcji, najczęściej jednowątkowej fabule, pisane prozą - co to takiego? Opowiadania! Są tacy, którzy twierdzą, że dla literatury są tym, czym jazz dla muzyki. Noblistka Olga… » więcej 2024-03-18, godz. 09:53, Patronaty - polecamy Spotkanie z Tomaszem Różyckim - zobacz transmisję z WBP w Opolu Uhonorowany nagrodą literacką Grand Continent za najlepszą prozę europejską za powieść „Złodzieje żarówek” - poeta, prozaik, eseista, tłumacz Tomasz Różycki będzie w najbliższy poniedziałek (18.03) gościem Wojewódzkiej… » więcej 2024-03-15, godz. 17:55, Patronaty - polecamy Koncert Charytatywny "Jedynka dla..." już we wtorek w Opolu Już po raz piąty Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr I im. Mikołaja Kopernika w Opolu zaprasza na Koncert Charytatywny „Jedynka dla…”. Jego ideą jest pomoc finansowa na rzecz osoby lub instytucji wymagającej wsparcia. W tym… » więcej 2024-03-15, godz. 15:18, Patronaty - polecamy Rusza Tydzień Europejski w I LO Do 22 marca w I Liceum Ogólnokształcącym w Kędzierzynie-Koźlu pod patronatem Radia Opole potrwa Tydzień Europejski. W programie przewidziano: szkolenia, warsztaty, rozgrywki sportowe oraz Turniej Debat Oksfordzkich. » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »