Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-10-05, 12:08 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

Dlaczego w październiku warto odwiedzić Pałac Sulisław?

Pałac Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]
Pałac Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]
Monumentalna wystawa sztuki sakralnej do końca października w Pałacu Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]
Monumentalna wystawa sztuki sakralnej do końca października w Pałacu Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]
Monumentalna wystawa sztuki sakralnej do końca października w Pałacu Sulisław. Twórczość największego w historii nowożytnej Europy witrażysty prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904-1985), twórcy 344 monumentalnych witraży będzie można oglądać od 8 października w Hali Sportowej Pałacu Sulisław. Ekspozycja nosi tytuł „Komnaty Światła i Srebrne Wrota. Arcydzieło Dwóch Narodów – Ukrainy i Polski". Wstęp wolny! Radio Opole objęło wystawę patronatem medialnym.
Na powierzchni 1000 metrów kwadratowych zaprezentowane zostaną wielkoformatowe cyfrowe wydruki witraży wykonane za pomocą najnowszych technologii. Przeźroczyste folie i iluminacja światłami LED stworzą niepowtarzalne wrażenie kontaktu widza z oryginalnym dziełem witrażowym.

Wystawa będzie czynna od 8 do 31 października: wtorek-czwartek od 13:00 do 16:00 oraz piątek-niedziela od 10:00 do 18:00.

Wernisaż

Monumentalna wystawa sztuki sakralnej do końca października w Pałacu Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]Wernisaż odbędzie się w sobotę (07.10) o godz. 16:00 i przyjmie charakter międzynarodowego wydarzenia z udziałem dyplomatów, parlamentarzystów, przedstawicieli świata kultury i nauki, zagranicznych gości. Na otwarcie zaprasza Związek Szlachty Rzeczypospolitej, Konsulat Honorowy Ukrainy w Opolu, Konsulat Honorowy Republiki Litewskiej w Opolu oraz Konsulat Honorowy Kazachstanu we Wrocławiu. Partnerem wystawy jest Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu i Starostwo Powiatowe w Nysie.

Bezpłatna rezerwacja miejsc tel.: 501 627 775, e-mail: rezerwacja@sulislaw.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń!


Kim jest Adam Stalony-Dobrzański?


Monumentalna wystawa sztuki sakralnej do końca października w Pałacu Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]Adam Stalony-Dobrzański to prawosławny artysty i ikonograf urodzony w Menie na wschód od Kijowa. Pochodził ze szlacheckiej rodziny o tradycjach polskich i ukraińskich. Wykonywał polichromie, pracował dla cerkwi prawosławnej, kościoła katolickiego, a nawet dla świątyń protestanckich. Był nauczycielem i mistrzem Jerzego Nowosielskiego, z którym współpracował przy wielu realizacjach sakralnych, a także uczniem Józefa Mehoffera i Xawergo Dunikowskiego.

Artysta pozostaje nieznany tak w Polsce, jak i Ukrainie, gdyż swego czasu odmówił inwigilacji Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Karola Wojtyły, z którym łączyła go wieloletnia przyjaźń i współpraca, za co służby komunistycznego reżimu nałożyły na niego w 1963 roku zapisy cenzury – zakazały wystaw, wydawnictw, świeckiej działalności artystycznej i kariery naukowej. Świat miał o nim zapomnieć na wieki.

Co jeszcze będzie można zobaczyć na wystawie?

Wystawę witraży dopełni ekspozycja fotografii ukazująca 2-letni proces prac rekonstrukcyjnych wyjątkowego zabytku Ukraińskiego Baroku – Srebrnych Wrót Królewskich Głównego Ikonostasu Soboru Św. Sofii w Kijowie. Rekonstrukcji, której podjął się członek Związku Szlachty Rzeczypospolitej, a zarazem wnuk prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego - Jan Stalony-Dobrzański: architekt, konserwator zabytków, scenograf mający w swym dorobku odbudowę spalonego prawosławnego sanktuarium na Św. Górze Grabarce. Po 2-letniej rekonstrukcji Srebrnych Wrót w Krakowie powróciły one w 2008 r. do Kijowa, gdzie poświęcone zostały przez Ekumenicznego Patriarchę Konstantynopola Jego Świątobliwość Bartłomieja I.

Warto zwiedzić też Muzeum Pałacu Sulisław

Przy okazji wizyty w Sulisławiu można także zwiedzić Muzeum Pałacu Sulisław z bogatymi i unikalnymi zbiorami porcelany tułowickiej, miśnieńskiej i azjatyckiej. Ponadto w zbiorach Muzeum znajduje się duża kolekcja zegarów stojących, eksponaty myśliwskie z Afryki, zjawiskowy żyrandol Sophii Loren, stół zespołu Rolling Stones (wcześniej należący do brytyjskich monarchów), piękne zabytkowe meble, piece kaflowe, jajo dinozaura oraz wiele innych atrakcji. Bilety do Muzeum Pałacu Sulisław można nabyć na miejscu w Recepcji w budynku hotelowym (po lewej stronie od Pałacu).
Monumentalna wystawa sztuki sakralnej do końca października w Pałacu Sulisław [fot. materiały organizatora, źródło: https://www.facebook.com/PalacSulislaw/photos]

Zobacz także

2024-02-05, godz. 21:05, Patronaty - polecamy Natalia Kukulska gościem specjalnym wydarzenia w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Ponownie powiększy się liczba zbiorów Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Już w najbliższy czwartek (08.02) zostanie otwarta nowa część ekspozycji stałej, w której w specjalnie przygotowanych gablotach wystawienniczych znajdzie się… » więcej 2024-02-01, godz. 12:45, Patronaty - polecamy Koncertowy weekend w Filharmonii Opolskiej W piątek (02.02) koncert symfoniczny, w sobotę (03.02) koncert jazzowy, a w niedzielę (04.02) „Organy w samo południe” - z propozycji szykowanych na weekend przez Filharmonię Opolską każdy powinien wybrać coś dla siebie. » więcej 2024-01-31, godz. 09:34, Patronaty - polecamy Bongostan powraca z nową płytą Po kilku latach nieobecności opolski zespół Bongostan wraca ze świeżą energią i materiałem na trzeci album. Oficjalna premiera płyty 'Świt' już w najbliższy piątek (02.02) w NCPP. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00. Są jeszcze… » więcej 2024-01-30, godz. 13:58, Patronaty - polecamy Gratka dla fanów perkusji, czyli Jazz Centrum Drum Day vol. 2 już w sobotę w Opolu Uczą, tworzą, wspierają sztukę i inicjują zdarzenia kulturalne - jedno z nich przed nami. Mowa o Jazz Centrum i organizowanych przez nich warsztatach perkusyjnych, które zakończy koncert 17-osobowej grupy uczestników zajęć klasy… » więcej 2024-01-29, godz. 10:25, Patronaty - polecamy Spotkanie z Dariuszem Gołębiowskim w MBP „Niekończąca się reforma. Polska szkoła na łamach tygodników opinii 1989-2019” - pod takim tytułem w najbliższy wtorek (30.01) w sali konferencyjnej MBP przy ul. Minorytów 4 w Opolu odbędzie się spotkanie z dr. Dariuszem Gołębiowskim… » więcej
85868788899091
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »