Już w najbliższy piątek (26.11) o godzinie 19:00 Filharmonia Opolska zaprasza na koncert z cyklu Strefa Gwiazd. Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Przemysława Neumanna wystąpią wraz z wybitnym wiolonczelistą Pablo Ferrándezem, który dzięki uprzejmości Nippon Music Foundation gra na wiolonczeli Lord Aylesford zbudowanej przez Antonio Stradivariego w 1696 roku.
Na ów niezwykłym instrumencie wykonany zostanie Koncert wiolonczelowy e-moll op. 85 Edwarda Elgara. Niestandardowa, czteroczęściowa budowa oraz wyjątkowy, późnoromantyczny nastrój utworu sprawią, że melodie te pozostaną z nami na długo po wyjściu z Sali koncertowej.
Po zakończeniu koncertu będzie można zdobyć autografy we foyer Filharmonii!
Podczas koncertu wybrzmią również dwa poematy symfoniczne, które dzięki wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości orkiestry robią na słuchaczu niemałe wrażenie.
Pierwszy z nich – Pieśń o Sokole Grzegorza Fitelberga inspirowany jest prozą polskiego pisarza Maksyma Gorkiego o tym samym tytule i przedstawia symboliczną dychotomię płazów i ptaków. Symboliczną, gdyż tylko w taki sposób można było mówić o sprawach ważnych. Kompozytor w sposób bardzo interesujący, jakkolwiek zarazem ocierający się o ilustracyjność, przedstawił moment śmierci pikującego w przepaść Sokoła (który woli zginąć, niż do końca życia pełzać po ziemi, jak jego przyziemny – także w wymiarze mentalnym – antagonista – Wąż).
Drugi poemat symfoniczny – Śmierć i wyzwolenie op. 24 Ryszarda Straussa – przedstawia jak pisał sam twórca "godzinę śmierci człowieka, który dążył do osiągnięcia najwyższych ideałów, a więc chyba artysty". Publiczność dzieło pokochała, krytycy pozostali nieprzekonani – zdaje się, że sama próba zmierzenia się przez Straussa z tematyką spraw ostatecznych wzbudzała ich niepokój. Motyw wyzwolenia którym kończy się poemat, pełen siły i majestatu, przynosi jednak nadzieję na wyjątkowy wymiar tej nieznanej rzeczywistości.
Koncert rozpocznie Chaconne per archi pamięci Jana Pawła II – Krzysztofa Pendereckiego, które jest częścią Polskiego Requiem. Całość składa się z siedemnastu części, a proces komponowania trwał więc aż dwadzieścia pięć lat. Pierwszy fragment, Lacrimosa, powstał na zamówienie Solidarności w 1980 roku, a ostatni – Chaconne – po śmierci Jana Pawła II w roku 2005. Każda część utworu poświęcone jest ważnym wydarzeniom lub postaciom.
Bilety już od 22 zł dostępne są w kasie i na
stronie Filharmonii Opolskiej.