Regionalny Zespół Placówek Wsparcia Edukacji, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu i Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne zapraszają bibliotekarzy, nauczycieli, pedagogów, terapeutów, psychologów, wychowawców oraz wszystkich zainteresowanych na V Ogólnopolską Konferencję Biblioterapeutyczną, VII edycja opolska - ,,Biblioterapia w izolacji społecznej”, która odbędzie się w dniach 4 - 5 listopada w Opolu. Zapisy trwają do 28 października.
Dwudniowe spotkanie ekspertów w dziedzinie biblioterapii stanie się otwartą przestrzenią do wymiany doświadczeń i zdobycia umiejętności praktycznego wykorzystania elementów biblioterapii w edukacji czytelniczej. Konferencja odbędzie się w Wyższej Szkole Bankowej w Opolu (04.11), jak i w Ośrodku Szkoleniowym RZPWE w Niwkach (05.11).
Dzień I Konferencji (04.11)
- 10.10-10.45 – Biblioterapia w izolacji społecznej – dr Wanda Matras-Mastalerz, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie,
- 10.45-11.30 – O kondycji psychicznej w izolacji. Co wiemy o młodzieży online? – dr hab. Jacek Pyżalski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- 11.30-12.15 – Biblioterapia do higieny psychicznej – Krzysztof Leszczyński, Fundacja Libroskop,
- 12.15-13.00 – Biblioterapia reministencyjna podczas epidemii Covid-19 – dr Kiriakos Chatzipentidis, Uniwersytet Wrocławski,
- 14.00-14.20 – Biblioterapia w czasie pandemii - czy to może się udać? – Monika Ostrowska-Cichy,
- 14.20-15.00 – Pierwsze wrażenie – pomaga lub szkodzi. Unikanie pułapek – dr Elżbieta Zubrzycka,
- 15.00-15.20 – Bunt i zachowanie ultymatywne w obliczu problemów – współczesna literatura japońska dla young adult – Katarzyna Ryrych, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie,
- 15.20-15.45 – Rola choreoterapii i biblioterapii w dobrostanie psychofizycznym - dr Dagmara Łupicka-Szczęśnik, Uniwersytet Wrocławski, Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile.
Pierwszy dzień zakończy się wizytą uczestników w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, po czym wszyscy udadzą się do Ośrodka Szkoleniowego w Niwkach.
Dzień II Konferencji (05.11)
Warsztaty:
- Kreatywne tworzenie historii – Monika Ostrowska - Cichy,
- Biblioterapia do higieny psychicznej – Krzysztof Leszczyński,
- Bohater zaburzony – warsztaty wg schematu gestalt therapy – Katarzyna Ryrych,
- Choreoterapia jako jeden ze sposobów pracy w działaniach profilaktycznych oraz w sytuacjach trudnych, kryzysowych i traumatycznych - dr Dagmara Łupicka-Szczęśnik.
Dodatkowe informacje odnośnie wydarzenia znajdują się na stronie
Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Opolu.
Radio Opole objęło nad wydarzeniem patronat medialny.