Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-10-18, 14:45 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Od pomówienia do spalenia" - premierowy pokaz filmu już w sobotę w Nyskim Domu Kultury

[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
[fot. obraz Gerd Altmann z Pixabay]
"Od pomówienia do spalenia" to opowieść o historii kobiet i dziewcząt z XVI-XVIII w., mieszkających w okolicach Nysy, Prudnika, Jesenika, Sumperka, oskarżonych o czary i kontakty z diabłem. Jak twierdzą twórcy, wątek historyczny jest pretekstem, by odpowiedzieć na pytanie, jak dzisiaj radzimy sobie z pomówieniami i wykluczeniami społecznymi, szczególnie wśród młodzieży, jakie mają wsparcie instytucjonalne i prawne.

Premierowy pokaz odbędzie się w Nyskim Domu Kultury przy ul. Wałowej 7 już najbliższą sobotę (23.10) o godz. 18:30. Po pokazie zaplanowano spotkanie z ekspertami występującymi w filmie oraz reżyserem Grzegorzem Kubaszko, prezesem Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy.
Twórcy postanowili zgłębić niezwykle ciekawe – i wciąż mało znane – historie z czasów Księstwa Nyskiego, które swoimi granicami obejmowało część obecnych wschodnich Czech – Jeseniki.

Pomysł na film wykracza jednak poza zebranie i prezentację historii pogranicza. Dokument ma poruszać zagadnienia bardzo aktualne i dziś: psychologię strachu, pomówień i wykluczenia społecznego związanymi ze zmianami klimatycznymi, nagłymi chorobami czy epidemiami - kiedyś wiązało się to z pomówieniami o czary i związki z diabelskimi mocami i kończyło się paleniem czy ścinaniem niewinnych, dziś zaś - rodzi wykluczenie społeczne, wzmacniane często w mediach społecznościowych...

W powstaniu filmu wzięło udział wielu pasjonatów – ekspertów z całej Polski i z Czech: historyków, antropologów, muzealników, bractwo rycerskie oraz psycholog. Film kręcony był w Nysie, Wrocławiu, Toruniu, Katowicach, a po czeskiej stronie w: Jeseniku, Velkich Losinach czy Petrovych Kamenach.

Twórcy zapewniają, że projekt jest apolityczny, z zachowaniem dbałości o rzetelność faktów i zgodność z wiedzą naukową. Film powstał z dotacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz z dotacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz Urzędu Miasta Nysa. Reżyserem i producentem jest Grzegorz Kubaszko, prezes Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Radio Opole jest patronem medialnym filmu.

Autorką zamieszczonego poniżej plakatu jest Halina Fleger.
plakat



Zobacz także

2022-05-09, godz. 15:37, Patronaty - polecamy Pokaz filmu dokumentalnego „Niepodległość” Na plenerową projekcję filmu dokumentalnego „Niepodległość” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego zaprasza Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny. Pokaz odbędzie się w najbliższą sobotę (14.05). Początek o godz. 18:00… » więcej 2022-05-09, godz. 13:41, Patronaty - polecamy Na koncert w ramach Strefy Gwiazd zaprasza Filharmonia Opolska Uwertura, dwie symfonie i Alexandra Conunova - to trzy bohaterki kolejnego koncertu w ramach Strefy Gwiazd Filharmonii Opolskiej. Filharmoników Opolskich poprowadzi maestro Michał Klauza. Koncert już w najbliższy piątek (13.05) o godz… » więcej 2022-05-09, godz. 13:02, Patronaty - polecamy XXIV Oleskie Uliczne Biegi Pokoju już w sobotę Po długiej przerwie do Olesna powracają Oleskie Uliczne Biegi Pokoju! Przed uczestnikami biegu głównego 5-kilometrowa trasa. Tradycyjnie odbędą się także biegi dzieci i młodzieży oraz bieg rodzinny. Oficjalne rozpoczęcie imprezy… » więcej 2022-05-09, godz. 13:00, Patronaty - polecamy “Jawor - u źródeł kultury” - dowiedz się, kto przeszedł do dalszego etapu! Radio Opole przeprowadziło regionalną odsłonę konkursu 'Jawor - u źródeł kultury', którego celem jest promocja kultury ludowej naszego regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Opolszczyzny, przyczyniających się… » więcej 2022-05-09, godz. 12:08, Patronaty - polecamy Codziennie ją pijemy, ale co o niej wiemy? Kawa tematem konferencji na Politechnice Opolskiej Kawę znamy wszyscy doskonale, wielu nie wyobraża sobie bez niej życia, często jest pierwszym napojem na rozpoczęcie dnia. Okazuje się jednak, że tak naprawdę niewiele o niej wiemy... Naprzeciw temu wychodzą organizatorzy konferencji… » więcej
229230231232233234235
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »