Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-29, 14:15 Autor: Agnieszka Lubczańska

Dzień Flagi RP już w niedzielę. Poznaj miniprzewodnik „Biało-Czerwona”!

Zdjęcie z wojewódzkich obchodów Dnia Flagi RP w Moszczance w 2018 roku [fot. Wanda Kownacka]
Zdjęcie z wojewódzkich obchodów Dnia Flagi RP w Moszczance w 2018 roku [fot. Wanda Kownacka]
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Od lat wojewódzkie obchody tego święta odbywały się w Moszczance. W tym roku ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią nie odbędą się, nie będzie też specjalnych pikników czy akcji układania „Biało-Czerwonej”. Tym bardziej każdy z nas może uczcić Dzień Flagi poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm RP w 2004 roku, jako wyraz szacunku dla symboli narodowych. Polska Flaga Narodowa jest symbolem jedności narodu polskiego. „Jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości” – czytamy na stronie gov.pl


W załączniku zamieszczamy przygotowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Dzień Flagi RP 2 maja w regionie upłynie pod znakiem wizyty prezydenta na Górze św. Anny w ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W tym dniu zaplanowano m.in. uroczystą mszę świętą i wieczorny mapping.


Dodajmy, że 2 maja - poza Dniem Flagi - obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Zobacz także

2021-06-08, godz. 14:05, Patronaty - polecamy Rycerze zjadą w weekend do Byczyny Rada Rycerska Opolskiego Bractwa Rycerskiego zaprasza w najbliższy weekend (12-13.06) do grodu średniowiecznego w Biskupicach pod Byczyną na Międzynarodowy Turniej Rycerski. Nie zabraknie starć zbrojnego rycerstwa, zmagań łuczników… » więcej 2021-06-08, godz. 11:51, Patronaty - polecamy Koncert "Uciekaj moje serce" pod dyrekcją Piotra Furtasa Orkiestra Filharmonii Opolskiej, wspaniali opolscy wokaliści, zespół Take Style w pełnym składzie, a wszystko pod batutą Piotra Furtasa, który dodatkowo całkiem premierowo zaprezentuje czteroczęściową suitę na gitarę elektryczną… » więcej 2021-06-08, godz. 10:45, Patronaty - polecamy Grand Prix Polski PTT w tańcu towarzyskim już w sobotę w Gogolinie Taniec łączy ludzi, wyzwala pozytywną energię i wzmacnia poczucie wartości. Jeśli ktoś się do tej sztuki jeszcze nie przekonał, będzie okazja poobserwowania tych, którzy opanowali ją na najwyższym poziomie. Już w najbliższą… » więcej 2021-06-07, godz. 21:49, Patronaty - polecamy Uczniowie szkoły muzycznej z Opola zaprezentują swój kunszt Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emanuela Smołki w Opolu oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I i II Stopnia im. Fryderyka Chopina w Opolu zapraszają w najbliższą środę (09.06) na koncert z cyklu 'Muzyka w Galerii'. Wydarzenie odbędzie… » więcej 2021-06-07, godz. 21:03, Patronaty - polecamy O rzemiośle podyskutują uczestnicy konferencji - do posłuchania on-line Wydarzenie pierwotnie miało odbyć się rok temu, ale ze względu na obostrzenia związane z pandemią jego termin został przeniesiony. Mowa o IV Konferencji Naukowej o Rzemiośle „Rzemiosło - w wymiarze lokalnym, regionalnym i międzynarodowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »