Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2021-04-19, 16:33 Autor: Oprac. Agnieszka Lubczańska/materiały CMJW

Katyń w pamięci rodziny Gaworów tematem Łambinowickiego Spotkania Muzealnego

Katyń w pamięci rodziny Gaworów tematem Łabinowickiego Spotkania Muzealnego
Katyń w pamięci rodziny Gaworów tematem Łabinowickiego Spotkania Muzealnego
"Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej" - to tytuł kolejnego spotkania z cyklu Łambinowickich Spotkań Muzealnych. Tym razem poświęcone będzie polskim oficerom – ofiarom zbrodni katyńskiej na przykładzie losów jednego z nich - porucznika Kazimierza Ściślewskiego. Porucznika wspominać będzie jego córka Urszula oraz Grzegorz i Jerzy Gaworowie. Spotkanie rozpocznie się w najbliższą środę (21.04) o godz. 17:00 i będzie transmitowane na muzealnym profilu facebookowym.
Pamięć o poruczniku jest ciągle żywa w jego rodzinie. Córka Urszula Gawor – prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Opolu, która nigdy nie poznała ojca, od wielu lat pielęgnuje pamięć o nim. Podobnie jej dzieci i wnukowie. Pomagają im w tym pieczołowicie przechowywane rodzinne pamiątki, głównie zdjęcia i listy wysłane przez Kazimierz Ściślewskiego z obozu w Kozielsku, które od kilku lat można oglądać na wystawie „Jeńcy polscy w ZSRR” w siedzibie muzeum w Łambinowicach.

Przejdź na profil facebookowy muzeum i obejrzyj spotkanie (21.04.2021, godz. 17:00)

'Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej' - pod takim tytułem odbędzie się najbliższe spotkanie z cyklu Łambinowickich Spotkań MuzealnychPorucznik Kazimierz Ściślewski, o którym będzie mowa, urodził się w 1905 r. w Dąbrowicach, w powiecie kutnowskim. Dzięki uzdolnieniom oraz pomocy siostry i jej męża, zdobył wykształcenie średnie, a następnie ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Berezie Kartuskiej. Po odbyciu służby wojskowej w szeregach 42. Pułku Piechoty w Białymstoku, został przeniesiony do rezerwy. W tym czasie rozpoczął studia weterynaryjne na Uniwersytecie Warszawskim, a po ich ukończeniu w 1938 r. podjął pracę w Wydziale Weterynarii Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.

W październiku 1938 r. zawarł związek małżeński z Heleną Kaliszek, a w sierpniu 1939 r. zgłosił się do 6. Pułku Artylerii Lekkiej w Krakowie. W początkach II wojny światowej przeszedł z nim jego szlak bojowy zakończony kapitulacją w rejonie Rawy Ruskiej. Tam por. Kazimierz Ściślewski dostał się do niewoli radzieckiej, trafiając ostatecznie do obozu specjalnego NKWD w Kozielsku. W kwietniu 1940 r. został wywieziony do Katynia i zamordowany.
[tekst: CMJW].

Organizatorami wydarzenia są Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i Stowarzyszenie Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych. Patronat honorowy objął wójt gminy Łambinowice. Radio Opole patronuje wydarzeniu medialnie.

'Opowieść o człowieku... Katyń w pamięci rodzinnej' - pod takim tytułem odbędzie się najbliższe spotkanie z cyklu Łambinowickich Spotkań Muzealnych



Zobacz także

2020-10-22, godz. 16:06, Patronaty - polecamy Poszukiwane pomysły biznesowe z dziedziny energetyki. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada! Najlepszego pomysłu biznesowego z dziedziny energetyki poszukuje Park Naukowo-Technologiczny i Energetyka Cieplna Opolszczyzny - ruszyła rekrutacja do konkursu „Warm Up Your Business”. Przewidziano nagrodę główną w wysokości 10… » więcej 2020-10-20, godz. 16:53, Patronaty - polecamy Weź udział w licytacji i pomóż Jarkowi stanąć na nogi Pech, moment nieuwagi, źle postawiony krok… Nic nie wskazywało na to, że ten dzień odwróci życie Jarka do góry nogami. Pęknięcie tętniaka, nagła utrata przytomności, helikopter, śpiączka, porażenie 4-kończynowe, afazja. Szanse… » więcej 2020-10-19, godz. 17:40, Patronaty - polecamy Filmowy Wieczór OZcarowy - ze względu na obostrzenia odbędzie się ONLINE Zaprezentowanie amatorskich produkcji filmowych zrealizowanych przez lokalnych twórców to cel przedsięwzięcia pod nazwą „Filmowy Wieczór OZcarowy, czyli przyznanie ozimskich OZcarów”. Ze względu na obostrzenia obowiązujące od… » więcej 2020-10-19, godz. 15:37, Patronaty - polecamy 9. Gala Betanii już w czwartek Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie niemal od 20 lat zajmuje się w Opolu i na Opolszczyźnie opieką paliatywną. Ze względu na zagrożenia epidemiologiczne nie odbywa się w tym roku ogólnopolska kampania „Hospicjum to też życie”… » więcej 2020-10-19, godz. 11:22, Patronaty - polecamy "Work Life Event" - trzy spotkania w Opolu. Wstęp wolny! Jak harmonijnie połączyć pracę i czas wolny, jak odnaleźć życiową równowagę? O tym wszystkim będzie można się dowiedzieć na tych warsztatach! Przewidziano trzy spotkania. Pierwsze odbędzie się już dziś (19.10) o godz. 18:30… » więcej
326327328329330331332
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »