Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-11-09, 16:48 Autor: Agnieszka Lubczańska/materiały organizatora

"(O)polsko-węgierski event" już 20 listopada - zobacz on-line!

Budapeszt [fot. https://pixabay.com/pl/]
Budapeszt [fot. https://pixabay.com/pl/]
„Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” – to historyczne przysłowie o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego znane jest i w Polsce, i na Węgrzech, ale czy tak naprawdę znamy swoją wzajemną historię, kulturę, mentalność? W czym Węgrzy są bliscy Polakom, a w czym się od nas różnią? Osobom zainteresowanym tematem polecamy spotkanie, które odbędzie się w piątek 20 listopada i zostanie zaprezentowane na profilu facebookowym organizatorów wydarzenia - Fundacji Filmowej Polscy Wychodźcy. Początek o godz. 16:30.
Pretekstem do spotkania jest fakt, że w tym roku mija 20-lecie nawiązania współpracy między województwem opolskim a węgierskim Komitatem Fejér. Gościem wieczoru będzie mieszkający w Budapeszcie publicysta, reportażysta - Michał Zabłocki. Spotkanie poprowadzą Gáspár Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie i dziennikarz Janusz Maćkowiak.


Węgry najczęściej kojarzymy z wypoczynkiem nad Balatonem, zwiedzaniem Budapesztu, specyficzną kuchnią, niezwykle trudnym językiem, muzyką Liszta czy twórczością Sandora Marai, a to także „kawał” wspólnej historii. Przez wieki obydwa narody scalały wspólne wątki historyczne: Węgierska Wiosna Ludów 1848 – z gen. Józefem Bemem jako naczelnym dowódcą, Bitwa Warszawska 1920 – kiedy to węgierskie transporty broni i amunicji miały znaczący wpływ na jej wynik, ponad 100 tys. polskich uchodźców na Węgrzech podczas II wojny światowej, czy Węgierska Rewolucja 1956 – z pomocą humanitarną...

Organizatorem spotkania pod nazwą "(O)polsko-węgierski event" jest Fundacja Filmowa Polscy Wychodźcy. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.
Plakat 2020

Zobacz także

322323324325326327328
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »