Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-10-07, 16:30 Autor: Agnieszka Lubczańska

Wystawę Marii Pinińskiej-Bereś do 11 listopada będzie można oglądać w GSW w Opolu

M.Pininska-Beres "Aneksja krajobrazu" (1980) [fot. materiały organizatora wystawy]
M.Pininska-Beres "Aneksja krajobrazu" (1980) [fot. materiały organizatora wystawy]
Prace jednej z najoryginalniejszych polskich artystek XX wieku, wyprzedzającej swój czas rzeźbiarki i performerki Marii Pinińskiej-Bereś będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wernisaż już w najbliższy piątek (09.10) o godz. 18:00. Na otwarciu wystawy Bettina Bereś, córka artystki, odtworzy performance "Pranie I" wykonane przez Marię Pinińską-Bereś w galerii ON w Poznaniu w 1980 roku. Wystawę będzie można oglądać do 11 listopada.
Na wystawę złożą się instalacje, fotografie oraz dokumentacja działań artystki. Będą to dzieła ze wszystkich okresów i nurtów twórczości, od prac studenckich po pracę, która nie została dokończona z powodu śmierci artystki w 1999 roku. Warto zaznaczyć, że niektóre z prezentowanych w Opolu prac nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat.

Maria Pinińska-Bereś urodziła się w 1931 roku w Poznaniu. Studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Uważana jest za prekursorkę sztuki feministycznej. „Jej twórczość nie poddaje się łatwym klasyfikacjom, jest delikatna i ulotna jak „bańki mydlane”, które puszczała w 1979 roku leżąc w białej sukni na białej kołdrze wśród zielonych wzniesień polodowcowych niedaleko Miastka” – czytamy na stronie galerii...

Kuratorem ekspozycji jest Jerzy Hanusek - krakowski filozof, krytyk sztuki, rodzinnie związany z bohaterką wystawy. Oprowadzenie kuratorskie dla osób dorosłych (ilość miejsc ograniczona) zaplanowano na najbliższą sobotę (10.10) o godz. 15:00. Kurator Jerzy Hanusek wraz z Anną Łęgowik z GSW w Opolu o wystawie opowiedzieli w audycji Rewiry kultury (06.10.2020). Rozmowę, którą poprowadziła Katarzyna Zawadzka - zamieszczamy poniżej.

Organizatorem wystawy jest Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu. Radio Opole patronuje medialnie ekspozycji.
Z Jerzym Hanuskiwm oraz Anną Łęgowik rozmawia Katarzyna Zawadzka "Rewiry kultury" (07.10.2020)

Zobacz także

2024-04-15, godz. 08:42, Patronaty - polecamy I Międzynarodowa Konferencja "Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych" na UO Goście z Europy, USA, Japonii, Tajwanu, panele szkoleniowe, dyskusje i debaty - to wszystko już od środy (17.04) na Uniwersytecie Opolskim w ramach 3-dniowej konferencji zatytułowanej „Nowoczesne trendy badawcze w naukach biomedycznych:… » więcej 2024-04-12, godz. 17:48, Patronaty - polecamy "Soczysty Dzień Zdrowego Jedzenia w Staszicu" Pełen smakowitych atrakcji oraz wartościowych inspiracji dotyczących zdrowego odżywiania szykowanych jest w najbliższy piątek (19.04) w Zespole Szkół Zawodowych im. Staszica w Opolu. To już kolejny raz, kiedy szkoła organizuje akcję… » więcej 2024-04-11, godz. 09:29, Patronaty - polecamy Trefon i Cichy w koncercie "Jazz w wolnej chwili" Standardy polskiej i światowej muzyki rozrywkowej i jazzowej, przeboje wszech czasów i to w doborowym wykonaniu wszechstronnych gitarzystów: Andrzeja Trefona i Jana Cichego na basie - taki koncert szykuje się w ostatnią sobotę kwietnia… » więcej 2024-04-11, godz. 08:44, Patronaty - polecamy GSW zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym! Do 30 kwietnia Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu czeka na prace dzieci, które chciałby wziąć udział w konkursie plastycznym „Figle na gałęzi”. Zadanie polega na stworzeniu opowieści o wybranym drzewie, które ma być przyjaznym… » więcej 2024-04-10, godz. 09:46, Patronaty - polecamy "Tańcowadła" w Ozimku już w sobotę Dom Kultury w Ozimku zaprasza na XXVII Ogólnopolski Przegląd Zespołów Tanecznych 'Tańcowadła'. Celem wydarzenia jest popularyzacja zespołowych form tanecznych, integracja środowiska oraz konfrontacja dorobku artystycznego grup. Konkurs… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »