Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2020-01-21, 14:33 Autor: Justyna Krzyżanowska

Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły!

Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! [fot. na podstawie materiałów organizatora]
Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! [fot. na podstawie materiałów organizatora]
W związku z 75. rocznicą marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Śląsk, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu przygotowała projekt edukacyjny „Droga do Wolności – 19 stycznia 1945 roku”.
Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych została sformowana rozkazem Komendanta Głównego NSZ 11 sierpnia 1944 r. na Kielecczyźnie. Jej celem było połączenie się z aliantami zachodnimi. Marsz za linię frontu był możliwy dzięki stanowi taktycznego „niewojowania” z Niemcami, których uznano za stronę przegraną w wojnie. Sowietów natomiast uznano za główne zagrożenie niepodległego bytu państwa polskiego.

Wśród celów w/w projektu organizatorzy wymieniają m.in. przybliżenie mieszkańcom regionu historii największej polskiej jednostki niepodległościowej okresu niemieckiej okupacji, z naciskiem na wciąż zapomniany epizod przemarszu przez Śląsk. Dodajmy, że relacje żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ z „marszu na Zachód” stanowią cenne i unikatowe świadectwo stosunków polskich żołnierzy z rdzenną ludnością Śląska.

Na projekt składają się dwie plansze edukacyjne:

  • „Marsz Brygady Świętokrzyskiej NSZ przez Śląsk”,
  • „Brygada Świętokrzyska NSZ – wysiłek zbrojny”.

Dodajmy, że wydruki plansz edukacyjnych (1 m x 1,3 m) będą prezentowane przez autorów projektu w miastach na trasie przemarszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Ponadto, materiały przekazywane do placów kulturalnych i edukacyjnych.

Podczas spotkania wystąpią pracownicy Delegatury IPN w Opolu – dr Tomasz Greniuch i Marcin Żukowski.

Prezentacja projektu „Droga do Wolności – 19 stycznia 1945 roku” odbędzie się 24.01.2020 r. (piątek) w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Krapkowicach przy ul. Mickiewicza 1. Początek o godz. 17:00.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie organizatora. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.

Prezentacja projektu „Droga do Wolności” już w piątek w Krapkowicach – poznaj szczegóły! [materiały organizatora]

Zobacz także

2024-10-01, godz. 13:40, Patronaty - polecamy Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka - można już się zgłaszać na październikowe przesłuchania! Ruszyła rejestracja dla wszystkich chętnych wzięcia udziału w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Konkurs ma charakter cykliczny, odbywa się co 2 lata. Na wydarzenie składają się III etapy i finał, który planowany… » więcej 2024-10-01, godz. 12:04, Patronaty - polecamy Koncert symfoniczny na inaugurację XXI Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim już w piątek To już tradycja, że Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim inauguruje oficjalnie koncert w Filharmonii Opolskiej. Nie inaczej będzie w tym roku. Już w najbliższy piątek (04.10) Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod batutą… » więcej 2024-10-01, godz. 09:58, Patronaty - polecamy Piosenka religijna już wkrótce zabrzmi w Komprachcicach 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' - to hasło Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Religijnej, który już po raz 26. odbędzie się w Komprachcicach. Przegląd rozpocznie się w sobotę 12 października o godz. 13:00 w sali widowiskowej… » więcej 2024-09-30, godz. 15:00, Patronaty - polecamy Skansen w Opolu - warto tam zajrzeć w niedzielę na jesienne Targi Miodów i Rękodzieła Ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa w Muzeum Wsi Opolskiej już w najbliższą niedzielę (06.10) i tradycyjnie będzie to gratka dla wszystkich pasjonatów miodów naturalnych, przysmaków regionalnych, rękodzieła, muzyki ludowej… » więcej 2024-09-30, godz. 13:41, Patronaty - polecamy IX Festiwal Mikołaja z Koźla, czyli 4 koncerty podczas 3 dni z muzyką dawną Średniowieczny franciszkanin Mikołaj z Koźla, to postać niezwykle ważna zarówno dla samego miasta, jak i śląskiej myśli teologicznej. Pozostawił po sobie cenny rękopis, w którym - pomiędzy modlitwami oraz przemyśleniami natury… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »