Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2019-10-15, 15:18 Autor: Agnieszka Lubczańska

Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania

Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania [fot. https://pixabay.com/pl]
Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania [fot. https://pixabay.com/pl]
Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie, a opolski oddział tej instytucji – 70-lecie. Z tej okazji w najbliższy czwartek (17.10) w jednej z opolskich restauracji odbędzie się jubileuszowe spotkanie, podczas którego uhonorowani zostaną najbardziej zasłużeni członkowie stowarzyszenia.
Podczas spotkania przypomniana zostanie historia organizacji, a także odbędzie się dyskusja o przyszłości polskiej energetyki. Wśród gości będzie prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich – dr inżynier Piotr Szymczak. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 w restauracji przy ul. Jana Kwoczka 4 w Opolu.

Stowarzyszenie Elektryków Polskich powstało 9 czerwca 1919 roku podczas zjazdu w Warszawie. Do kół założycielskich należały koła: krakowskie, warszawskie, lwowskie i łódzkie. Pierwszym prezesem SEP został prof. Mieczysław Pożarski, który pełnił tę funkcję do 1928 roku.

Celami instytucji było (i jest nadal): wspólna praca nad całokształtem zagadnień elektrotechnicznych oraz współpraca z pokrewnymi instytucjami zagranicznymi, krzewienie wiedzy i popieranie uczelni elektrotechnicznych, wspieranie i rozpowszechnianie fachowego piśmiennictwa, a także organizowanie zjazdów, odczytów, wystaw, wycieczek technicznych, opracowanie przepisów oraz porządkowanie słownictwa elektrotechnicznego oraz współdziałanie w rozwoju rodzimego przemysłu elektrotechnicznego.

Zjazd Delegatów w Toruniu w 1928 roku zmienił nazwę stowarzyszenia na Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Do Stowarzyszenia przyłączyło się Stowarzyszenie Radiotechników. W 1939 roku w skład Stowarzyszenia weszły dwie organizacje - Stowarzyszenie Teletechników Polskich i Związek Polskich Inżynierów Elektryków.

W czasie okupacji członkowie Stowarzyszenia podejmowali na miarę możliwości działalność nielegalną, półlegalną czy też jawną w Oddziale Brytyjskim SEP. Po wojnie członkowie SEP podjęli działania na rzecz odbudowy Stowarzyszenia. We wrześniu 1946 roku odbyło się w Łodzi XII Walne Zgromadzenie reaktywujące SEP.

Oddział Opolski SEP oficjalnie rozpoczął działalność w 1946 roku, zapisał się jako organizator XXVI Walnego Zjazdu Delegatów SEP w Opolu w 1990 roku. Aktualnie prezesem opolskiego oddziału jest Janusz Pisarek.

[źródło: materiały nadesłane przez organizatora]

Zobacz także

2019-10-08, godz. 14:29, Patronaty - polecamy XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki od czwartku w Opolu Aby każdy miał dostęp do świeżego powietrza, czystej wody oraz zdrowej, lokalnie wytwarzanej żywności - to wizja XI Ogólnopolskiego Festiwalu Ekoenergetyki. Festiwal potrwa od 10 do 12 października w Opolu. W tym roku motywem przewodnim… » więcej 2019-10-08, godz. 14:14, Patronaty - polecamy Niezwykłe utwory w piątek w Filharmonii Opolskiej Dzieło Mozarta na obój, symfonia z arabskimi detalami i utwór kompozytora, który tworzył pod Opolem. Na koncert z tak niezwykłym repertuarem zaprasza w piątek (11.10) Filharmonia Opolska. » więcej 2019-10-08, godz. 11:52, Patronaty - polecamy I Konkurs recytatorski wierszy Agnieszki Osieckiej już jutro – poznaj szczegóły! 44 uczniów z powiatu opolskiego zmierzy się z twórczością Agnieszki Osieckiej - każdy z nich zaprezentuje jeden wiersz autorstwa poetki. » więcej 2019-10-07, godz. 15:43, Patronaty - polecamy „Na straży granic. Straż Graniczna w II RP na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej” – wystawa w Muzeum w Praszce Motywem przewodnim ekspozycji uczyniono przedwojenną Straż Graniczną. Wystawa prezentuje szeroki wachlarz działań oraz dokonań jednej z najważniejszych służb mundurowych w II RP. » więcej 2019-10-07, godz. 15:10, Patronaty - polecamy Opolskie Forum Zawodowe już w czwartek – poznaj szczegóły! Zbliża się konferencja ekspercka skierowana do przedstawicieli samorządu terytorialnego, środowisk akademickich, przedsiębiorców oraz instytucji edukacji i rynku pracy. » więcej
399400401402403404405
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »