Motywem przewodnim ekspozycji uczyniono przedwojenną Straż Graniczną. Wystawa prezentuje szeroki wachlarz działań oraz dokonań jednej z najważniejszych służb mundurowych w II RP.
Wśród celów wydarzenia organizatorzy wymieniają m.in. przedstawienie fragmentu historii Straży Granicznej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym XX wieku oraz ukazanie jej roli ze szczególnym uwzględnieniem wykonywanych przez nią zadań i czynności służbowych, odzwierciedlających ówczesną sytuację w II RP.
Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu Delegatura w Opolu i Muzeum w Praszce przy współpracy Placówki Staży Granicznej w Opolu im. Powstańców Śląskich.
Program wernisażu „Na straży granic. Straż Graniczna w II Rzeczpospolitej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej”:
- prezentacja dioramy historycznej składającej się z oryginalnych artefaktów wyposażenia i umundurowania strażnika granicznego, a także dokumentów i odznak z czasów II RP;
- pokaz współczesnego umundurowania i uzbrojenia Straży Granicznej;
- złożenie kwiatów i zapalenia zniczy w miejscu pochówku funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy WP poległych 01.09.1939 r. (Cmentarz Parafialny w Praszce).
Uroczyste otwarcie wystawy „Na straży granic. Straż Graniczna w II Rzeczpospolitej na zachodnim odcinku granicy polsko-niemieckiej” odbędzie się 11.10.2019 r. (piątek) w Muzeum w Praszce, pl. Grunwaldzki 15, o godz. 10:00. Wystawę będzie można oglądać do 31.12.2019 r.
Honorowym Patronatem wystawę objęli: Minister Obrony Narodowej i Komendant Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.
Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.