Podczas dwóch weekendów września zaplanowano prelekcje, festyny, festiwale, koncerty, konkursy, wystawy, turnieje, inscenizacje, dożynki, biesiady, warsztaty, spacery i wycieczki plenerowe. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na temat wydarzeń w regionie ramach 27 Europejskich Dni Dziedzictwa można znaleźć tu: 27. EDD.
Hasło „Polski splot” ma być okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów. Wydarzenia w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa EDD będą przybliżały uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Słowo „splot” ma nawiązywać do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju po zaborach. Architekci, urbaniści niczym tkacze pletli kraj od podstaw, odtwarzając infrastrukturę, modernizując miasta, budując siedziby nowych instytucji. Państwo Polskie, to istna mozaika utkana ze splotów wielu tradycji oraz regionów etnograficznych z charakterystycznym strojem ludowym oraz dziedzictwem niematerialnym. Sporo miejsca ma być w tym roku także poświęconych kwestią dziedzictwa niematerialnego...
Przypomnijmy, że w zeszłym roku ogólnopolska inauguracja wydarzenia odbyła się w Oleśnie, w tym roku odbędzie się we Wschowie w woj. lubuskim.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Radio Opole Ogólnopolską Inaugurację 27. Europejskich Dni Dziedzictwa objęło patronatem medialnym. Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.